Póki co nie będzie alternatywy dla busów do Krakowa. Szumnie zapowiadane przez władze województwa małopolskiego uruchomienie połączeń na trasach Olkusz – Kraków i Wolbrom – Kraków zostanie odłożone w czasie co najmniej o rok.

Przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego informowały, że linie Olkusz – Kraków i Kraków – Wolbrom mają być włączane do systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej od stycznia 2017 roku. Czym zaś jest Małopolska Karta Aglomeracyjna?

Jest to nowoczesny system zarządzania transportem, dedykowany dla mieszkańców regionu oraz turystów. Umożliwia on korzystanie z różnych środków transportu w naszym województwie przy pomocy jednego, wirtualnego biletu. Celem projektu MKA jest stworzenie na obszarze województwa małopolskiego jednolitego systemu zapewniającego dostęp do wszystkich usług transportowych oferowanych w regionie przez organizatorów transportu i przewoźników.

W drugiej połowie 2016 r. miał zostać ogłoszony przetarg dotyczący wyłonienia przewoźników obsługujących nowe linie. W związku z pytaniami płynącymi do naszej redakcji ze strony Czytelników, postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są pracę związane z wdrożeniem tego rozwiązania.

Jak wynika z odpowiedzi nadesłanej przez Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, obecnie trwają prace w sprawie ustalenia szczegółowych warunków dotyczących realizacji zamówienia, w tym częstotliwości kursowania, cen biletów oraz wymagań jakościowych. Nowe połączenia mogą być jednak uruchomione dopiero od 2018 roku.

– W związku z ustawą z dnia 21 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, przesunięto o rok termin, do którego przewoźnicy są zobowiązani uwzględniać uprawnienia pasażerów do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w transporcie drogowym i kolejowym. Z tego powodu w obecnym roku nie będzie przeprowadzone postępowanie mające na celu wybór operatorów świadczących usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego w transporcie drogowym. Biorąc pod uwagę nowy planowany termin uruchomienia powyższych linii tj. 1 stycznia 2018 r. takie postępowanie zostanie przeprowadzone w roku 2017 – czytamy w komunikacie prasowym.

Co oznaczałoby uruchomienie nowych połączeń obsługiwanych przez województwo dla mieszkańców naszego powiatu?  Przede wszystkim to, że na trasach zdominowanych do tej pory przez właścicieli minibusów pojawiłby się nowy, alternatywny przewoźnik. Konkurencja mogłoby zaś spowodować spadek cen biletów i podwyższenie jakości oferowanych usług. Posiadacze Karty mogliby także przy użyciu jednego biletu dotrzeć do Krakowa a później poruszać się po mieście tamtejszą komunikacją publiczną. Póki co mieszkańcy naszego powiatu muszą się jednak uzbroić w cierpliwość.

A jakie jest zdanie Czytelników? Czy połączenie autobusowe z Krakowem w ramach systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej rzeczywiście ma szanse poprawić komfort życia mieszkańców naszego powiatu? Czy olkuscy „busiarze” mają się czego bać? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
wnerwiona123EdiMarszałgg Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wnerwiona
wnerwiona

[quote name=”Edi”]Kiedy referendum w sprawie przynależności powiatu do woj. śląskiego?[/quote]
I co z tego śląskiego nam przyjdzie. Bylibyśmy na obrzeżu województwa znowu. Nikt by o nas nie dbał. Inna sprawa czy musimy być takim skoczkiem?? Raz Śląsk raz Małopolska? Proponuję jak już tak skaczemy to może od razu do pomorskiego wskoczmy 😉

123
123

Do Edi.

Wolbrom do śląskiego wybierać się nie zamierza.

Edi
Edi

Kiedy referendum w sprawie przynależności powiatu do woj. śląskiego?

Marszał
Marszał

[quote name=”gg”]dwa lata na przetarg…. ręce opadają.
tyle to ludzie szykowali się w podróż na księżyc..[/quote]
Przecież musi być sukces w roku wyborczym :P.

gg
gg

dwa lata na przetarg…. ręce opadają.
tyle to ludzie szykowali się w podróż na księżyc..