Na koniec marca w rejestrach małopolskich placówek ZUS było 55,4 tys. obywateli Ukrainy. To o 2,5 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku.

Podobnie w całym kraju, do końca pierwszego kwartału 2022 r. liczba ubezpieczonych Ukraińców wrosła. W marcu wynosiła 666,7 tys., czyli o 39,7 tys. więcej niż w grudniu 2021 roku.

„Wybuch wojny w Ukrainie nie spowodował masowego wyrejestrowywania obywateli tego państwa z ubezpieczeń. Oznacza to, że pracodawcy w tym okresie udzielili im urlopów albo zastosowali inne korzystne rozwiązania pracownicze” – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Najwięcej obywateli Ukrainy w regionie na koniec marca było zarejestrowanych w krakowskim oddziale ZUS – 37,7 tys. Według danych z sądeckiej placówki, zgłoszono do ubezpieczeń 10,4 tys. Ukraińców. Chrzanowski ZUS miał w swoich rejestrach 4,8 tys. obcokrajowców pochodzących z Ukrainy, zaś oddział ZUS w Tarnowie – 2,6 tys. obywateli tego kraju.

Ukraińcy są największą grupą cudzoziemców, stanowią niemal 70 proc. wszystkich obcokrajowców zgłoszonych w ZUS.

W grudniu 2021 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w województwie małopolskim było niemal 70,8 tys. Na koniec marca natomiast ich liczba w ZUS wyniosła 80,7 tys. Na terenie Krakowa ponad 58,7 tys., prawie 12,8 tys. w sądeckim ZUS, w chrzanowskiej placówce – 5,9 tys., natomiast w Tarnowie – 3,1 tys.

Link do materiału audio: https://drive.google.com/file/d/1eOjDOukUgNhdB9PqoUhgp14JhUfc4cas/view?usp=sharing

Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze