Modlnica

Na odcinku drogi krajowej nr 94 od węzła Modlnica do ronda ze zjazdem na Giebułtów, w podkrakowskiej gminie Wielka Wieś, od 18 maja 2022 r. do dyspozycji kierowców będą dwie jezdnie i dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Zmianę organizacji ruchu umożliwia ukończenie prac na jedniach. W czerwcu zakończą się także roboty wykończeniowe poza jezdnią i tym samym cała inwestycja.

Prowadzone będą jeszcze roboty polegające na umacnianiu skarp i poprawianiu rowów. Do czasu ukończenia tych prac obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50 km/godz. W razie takiej konieczności mogą wystąpić też chwilowe zajęcia pasów ruchu.

Zamiast skrzyżowań DK94 z ulicami: Jurajską/Lipową oraz Wierzbową/Bez nazwy powstały ronda dwupasowe turbinowe. Wybudowano dwa skrzyżowania na skręty w prawo z ulicami: św. Wojciecha/Ulubioną oraz Polną. Powstały trzy zjazdy z drogi krajowej DK94 na drogi gminne wraz z przebudową odcinków tych dróg: ul. Ulubioną na odcinku 22.62m, ul. Dębową na odcinku 61.47m zjazd w ulicę bez nazwy (km 326 plus 697 m) na odcinku 51.37m, przejście dla małych zwierząt, zatoki autobusowe z pasami oddzielającymi od jezdni i chodniki. Powstały też drogi techniczne do obsługi zbiorników retencyjnego i odparowującego. Wybudowane i przebudowane zostały kanalizacje: deszczowa, sanitarna oraz sieć wodociągowa; sieci: telekomunikacyjna i energetyczna.

Odcinkiem drogi krajowej nr 94 w gminie Wielka Wieś, pomiędzy Modlnicą i Szycami, zgodnie ze średniorocznym pomiarem ruchu wykonanym w 2020 r. przejeżdża 28 675 pojazdów/dobę, co oznacza wzrost natężenia ruchu z 2015 r. o 43 %. W porannych i popołudniowych godzinach szczytu wartości te wzrastają i tworzą się zatory. Wynika to z faktu, że w tych okolicach Krakowa intensywnie, od lat wzrasta zabudowa mieszkaniowa, jest dużo zjazdów do drogi krajowej i w efekcie przepustowość DK94 na tym odcinku się wyczerpuje, a zainteresowanie budownictwem podmiejskim nie słabnie.

Rozbudowa DK94 na odcinku o długości 1,5 km od węzła Modlnica do ronda ze zjazdem na Giebułtów pozwala na zwiększenie przepustowości, bezpieczeństwa i komfortu jazdy przez mocno zurbanizowane podkrakowskie miejscowości.

Jedno rondo w Modlnicy powstało wcześniej, w miejscu skrzyżowania drogi krajowej nr 94 z drogą powiatową (ul. Ojcowską) w kierunku Giebułtowa. Wraz z tym rondem rozbudowany został także odcinek DK94 o długości 715 m. Tę inwestycję oddano do ruchu w maju 2020 r. Przebudowa dalszej części DK94 w kierunku Krakowa, do węzła Modlnica S52 Północnej Obwodnicy Krakowa rozpoczęła się we wrześniu 2020 r. i zbliża się do finału.

 

Kalendarium 

25 listopada 2016 r. w siedzibie Oddziału GDDKiA w Krakowie Andrzej Adamczyk podpisał Program Inwestycji „Rozbudowa DK94 na odcinku Modlnica – Giebułtów do parametrów drogi dwujezdniowej klasy GP”.

17.02.2017 r. ogłoszony został przetarg na przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej.

23.03 2017 r. podpisana została umowa na przygotowanie dokumentacji i 14.07.2017 r. złożony został wniosek do Urzędu Gminy Wielka Wieś o wydanie decyzji środowiskowej.

26.04.2018 r. wydana została decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji.

17 lipca 2018 r. ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i przebudowę tego odcinka.

4 marca 2019 r. podpisana została umowa na projekt i budowę z firmą STRABAG INFRASTRUKTURA POŁUDNIE Sp. z o. o.

22 września 2020 r. została wydana przez wojewodę decyzja ZRiD

28 września 2020 r. rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy.

 

GDDKiA Kraków

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze