wieś

Trwa konkurs „Małopolska Wieś 2019” organizowany przez Województwo Małopolskie. Pula nagród wynosi 515 000,00 złotych. W minionych dwóch edycjach w gronie laureatów znalazły się sołectwa z powiatu olkuskiego.

 Głównym założeniem konkursu jest wyróżnienie sołectw, które aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi. Ocenie podlega m. in.: promowanie dbałości o estetykę, kształtowanie krajobrazu wiejskiego i ładu przestrzennego sołectwa, promowanie działań na rzecz zmiany wizerunku wsi, promowanie działań wzmacniających tożsamość lokalną i integrację wspólnot wiejskich, kształtowanie świadomości kulturowej, utworzenie narzędzi internetowych służących upowszechnianiu informacji dla mieszkańców odnośnie bieżących wydarzeń i walorów sołectwa.

– Zachęcam do udziału w kolejnej edycji konkursu. Szukamy najpiękniejszych, nowatorskich i po raz pierwszy małopolskich wsi, które prezentują się równie pięknie w sieci. Chcemy zobaczyć, czym żyje lokalna społeczność, czym może się pochwalić, a tym samym zachęcić turystów do obejrzenia tych urokliwych zakątków – zachęca wicemarszałek Łukasz Smółka.

Konkurs „Małopolska Wieś 2019” organizowany jest w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Nowatorska Małopolska Wieś, Małopolska Wieś w Sieci. W pierwszych dwóch kategoriach oceniane będą inicjatywy lokalne zrealizowane na terenie sołectwa w ostatnich 5 latach liczonych od roku poprzedzającego konkursu, a w kategorii Małopolska Wieś w Sieci – w ostatnim roku.

Zgłoszeń (maksymalnie dwóch sołectw) mogą dokonywać gminy. Termin składania ofert upływa 12 kwietnia. Formularze i materiały dotyczące konkursu dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego.

Po sprawdzeniu zgłoszeń od strony formalnej komisja konkursowa przeprowadzi ocenę merytoryczną oraz wizję w terenie. Konkurs rozstrzygnie Zarząd Województwa Małopolskiego. Decyzje o przyznaniu pomocy finansowej dla gmin podejmie Sejmik Województwa Małopolskiego w formie uchwały.

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji konkursu przyznano pomoc finansową dla 14 gmin na kwotę 254 000,00 złotych. Wówczas w kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś” wygrały Chrząstowice z gminy Wolbrom. Rok później nagrodzono 21 gmin (620 000,00 złotych). W kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś” zwyciężył Zederman z gminy Olkusz, a wyróżnienie przypadło Rodakom z gminy Klucze. Z kolei w kategorii „Piękna Małopolska Wieś” na trzecim miejscu uplasowało się Wierzchowisko z gminy Wolbrom.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze