Jaroszowiec

Po rocznej przerwie wracają Małopolskie Dni Profilaktyki i Zdrowia. Mają one przede wszystkim zwrócić uwagę mieszkańców województwa na znaczenie regularnego przeprowadzania badań lekarskich. W akcji bierze również udział Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu. Placówka chce w ten sposób rozpowszechnić wiedzę na temat rehabilitacji postcovidowej.

Znaczenie profilaktyki w medycynie jest ogromne. Regularne przeprowadzanie badań pozwala na wczesne wykrycie choroby i wdrożenie właściwego postępowania leczniczego. Celem Małopolskich Dni Profilaktyki jest zaś propagowanie idei takich badań wśród Małopolan. Jak informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, od 20 do 26 września 2021 r. w wybranych podmiotach leczniczych na terenie Małopolski będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, konsultacji specjalistycznych oraz wzięcia udziału w spotkaniach i warsztatach poruszających tematykę promocji i profilaktyki zdrowia.

Na małopolskich pacjentów czekać będą specjaliści, którzy udzielą porad i konsultacji z wielu dziedzin, m.in.: z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej, dietetyki, fizjoterapii, kardiologii, logopedii, okulistyki, ortodoncji, ortopedii, protetyki, psychogeriatrii czy reumatologii — czytamy w komunikacie, zamieszczonym na stronie profilaktykawmalopolsce.pl

Jedną z placówek biorących udział w akcji będzie Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu. Pracownicy lecznicy planują zorganizować pokaz ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób po przebytym Covid-19, których stan zdrowia nie pozwala na pełną aktywność zawodową. Akcja profilaktyczna skierowana jest do m.in. Domów Pomocy Społecznej i przedsiębiorców wymagających rehabilitacji po przebytym COVID-19.

Jak informują władze placówki, w Polsce praktycznie nie odbywa się ambulatoryjna rehabilitacja postcovidowa. Dotyczy ona bowiem w szczególności płuc, a jest to na tyle specyficzny rodzaj rehabilitacji, że bardzo niewiele ośrodków to potrafi. Stąd pomysł na zaprezentowanie działalności lecznicy szerszemu gronu pacjentów. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że mogą korzystać z tego typu świadczeń.

Wspólnie z prof. Romanem Nowobilskim ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie staramy się utworzyć przy Marszałku Województwa zespół, który miałby się zająć problematyką postcovidowców. W tym zakresie wiemy, co jest potrzebne na linii: Szpital – covidowy – szpital rehabilitacyjny. Przedsiębiorcy sygnalizują nam zapotrzebowanie na pomoc pracownikom, którzy nadal mają problemy zdrowotne, a nie mogą zaprzestać pracy. Dlatego postanowiłem wydłużyć czas pracy rehabilitacji ambulatoryjnej, tak by możliwe było przyjście po pracy — tłumaczy Krzysztof Grzesik, dyrektor ośrodka w Jaroszowcu.

Na rehabilitację po przebytym COVID-19 może skierować każdy lekarz mający kontrakt z NFZ. Rozpoczęcie rehabilitacji następuje w terminie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Jak czytamy na stronie internetowej placówki, rehabilitacja ambulatoryjna  prowadzona jest od godziny 7:00 do godziny 20.00, aby każdy mógł skorzystać z rehabilitacji przed lub po pracy, nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Małopolskie Dni Profilaktyki i Zdrowia w szpitalu w Jaroszowcu będą się odbywać  22.09.2021 oraz 24.09.2021 w godzinach 12.00 – 14.00. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w zajęciach powinni dokonać wcześniejszej rejestracji poprzez e-mail: sekretariat@wschp.pl, bądź też telefonicznie, pod numerem: 32 642 80 90 wew. 58 lub 18.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze