Trzyciąż

Ogłaszany dorocznie w Trzyciążu konkurs na największą bulwę ziemniaczaną ma już sporą tradycję. Odbył się nawet w roku ubiegłym, kiedy panowały ograniczenia pandemii. W tym roku konkurs, podobnie jak Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż, zostały przesunięte na wcześniejszy niż zazwyczaj termin, więc nie wszyscy zdążyli już wykopać tegoroczne zbiory. Niemniej jednak udało się wyłonić zwycięzcę.

Zgłoszonych do konkursu kandydatów do tytułu oceniała komisja w składzie: Marta Legut, kierowniczka PZDR w Olkuszu, Ryszard Wypasek, kierownik Referatu rolnictwa, środowiska i zarządzania kryzysowego Urzędu Gminy w Trzyciążu oraz Ewa Dróżdż, dyrektor BiOAK Gminy Trzyciąż. Po zważeniu dostarczonych na konkurs bulw okazało się, że najcięższy był ziemniak odmiany „Vinieta” o wadze 1,662 kg, który wyrósł na polu państwa Agnieszki i Adama Gąsiorów z Imbramowic, właścicieli gospodarstwa o powierzchni 12, z czego 5 ha przeznaczono pod uprawę ziemniaków.

W ubiegłorocznej edycji konkursu pierwsze miejsce zajął ziemniak absolutnie rekordowy, bo ważący aż 2,150 kg przedstawiciel gatunku Arizona. Do konkursu ziemniaczanego olbrzyma zgłosił Mirosław Dziubek z Zagórowej.

Największe bulwy ziemniaczane będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej podczas festynu gminnego „XIV Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż ”, na które władze gminy Trzyciąż zapraszają już w najbliższą niedzielę, 19 września 2021 r. Również wtedy, na świątecznej scenie zostanie wręczona nagroda tegorocznym zwycięzcom konkursu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments