Olkusz

„Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” – pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w obchody którego włączyła się również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu.  Patronat honorowy nad wydarzeniami Tygodnia Bibliotek objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, a patronat medialny „Gazeta Olkuska” i „Przegląd Olkuski”.

Jak co roku dla Czytelników olkuskiej Biblioteki przygotowanych zostało szereg ciekawych imprez mających na celu popularyzację czytelnictwa oraz Biblioteki w lokalnym środowisku. Cieszymy się, że udało nam się stworzyć przestrzeń dla różnorodnych działań związanych nie tylko z czytelnictwem, ale również aktywizacją lokalnej społeczności i promowaniem szeroko pojętej kultury.

Wśród aktywności jakie zaproponowaliśmy naszym Czytelnikom były standardowo tematyczne wystawy oraz zajęcia edukacyjne i warsztaty, w których aktywnie udział brali uczniowie z olkuskich szkół i przedszkoli.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zainaugurowany został Powiatową Olimpiadą Przedszkolaka z Języka Angielskiego. Olimpiada,  zorganizowana przez Centrum Helen Doron w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę, przeznaczona była dla uczniów klas „0” z przedszkoli z powiatu olkuskiego, uczęszczających na zajęcia języka angielskiego w przedszkolu.

11 maja 2023 r. z kolei drugoklasiści ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego wzięli udział w Powiatowym Dyktandzie z Języka Angielskiego.

W piątkowe popołudnie 12 maja 2023 r. w olkuskiej Bibliotece odbyła się sesja popularnonaukowa pod hasłem „Gloria Victis – 160. rocznica Powstania Styczniowego na Ziemi Olkuskiej”. Wykłady wygłosili: prof. dr. hab Dariusz Nawrot – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Śląskiego, Dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego, mgr Jacek Sypień – red. naczelny czasopisma „Ilcusiana”, prezes Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Olkuszu oraz wspólnie – dr Mateusz Kamionka z Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego oraz (poprzez platformę Clickmeeting) – dr Maksym Potapenko z Niżyńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Gogola.

15 maja 2023 r. w ramach Roku Aleksandra Fredry zorganizowany został Powiatowy Konkurs Plastyczny „W świecie bajek i wierszy Aleksandra Fredry”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego. W konkursie wzięło udział  48 uczestników z 24 szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Prace oceniało trzyosobowe jury, którego przewodniczącą była Pani Beata Soboń – przedstawiciel Biura Promocji i Informacji Publicznej UMIG Olkusz. Uczestnicy konkursu obejrzeli również spektakl teatralny pt. „ŚLADAMI ORŁA” w wykonaniu Teatru Lalek „BAJKA” z Przysietnicy.

Wydarzenie zainaugurowało XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Książka to ogród”.

16 maja 2023 r. w olkuskiej Bibliotece odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Puchacz Piotr” orgaznizowanego wspólnie z  Matematyka MathRiders Olkusz.

17 maja 2023 r. uczniowie klas szóstych z olkuskich partnerskich Szkół Podstawowych Nr 1, 4 i 5 wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panią Katarzyną Ryrych.

18 maja z kolei czytelnicy olkuskiej Biblioteki mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z Maxem Czornyjem. Autor opowiadał m.in. o swoich pisarskich inspiracjach, sposobie pracy oraz preferencjach czytelniczych. Spotkanie zorganizowane zostało ze środków Budżetu Obywatelskiego Olkusz 2023.

Na zakończenie XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i w ramach obchodów XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 19 maja 2023 r. w olkuskiej  Bibliotece w czasie uroczystej gali wręczone zostały nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego „Mój dzień w bibliotece”. W konkursie wzięło udział  blisko pięciuset uczniów z 26 przedszkoli z powiatu olkuskiego. Patronat honorowy nad konkursem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego. Przybyli na uroczystą galę laureaci konkursu oraz uczniowie z partnerskiego Przedszkola Nr 7 w Olkuszu obejrzeli spektakl „Na tropie afery, gdzie podziały się litery” w wykonaniu Teatru Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA”.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Filii PiMBP w Braciejówce odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej na Czytelników Biblioteki oraz rozstrzygnięty został Konkurs Plastyczny na najpiękniejszą zakładkę.

To był bardzo intensywny czas! Naszą Bibliotekę odwiedziło wielu czytelników. Za każde spotkanie serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie. Drzwi naszej Książnicy są dla Was zawsze szeroko otwarte. 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze