planeta energii 1

Szkoła Podstawowa w Kluczach znalazła się w gronie trójki zwycięzców ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu „Planeta Energii”. Wczoraj otrzymała czek na 10 000 zł, który zostanie przeznaczony na cele edukacyjne zwycięskiej klasy. Nagrodę główną dla szkoły zdobyła klasa 1a i opiekunki uczestników konkursu, nauczycielki Sylwia Pilarczyk i Anna Ziaja.

Do Klucz na uroczystą galę przyjechała także klasa pierwsza reprezentująca Szkołę Podstawową w Kwaśniowie, która już po raz drugi zdobyła wyróżnienie w tym konkursie. Opiekunkami uczestników konkursu w Kwaśniowie były nauczycielki Dorota Kardynał i Paulina Oziębłowska.

planeta energii 2

Nagrodę główną zdobyły trzy szkoły, oprócz placówki w Kluczach czek na 10 tys. zł trafił do Gliwic i Suszu. Natomiast 10 drużyn, które zdobyły wyróżnienie – wśród nich klasa pierwsza ze szkoły w Kwaśniowie – otrzymały czeki na 2 000 zł na cele edukacyjne oraz książki edukacyjne z autografem ambasadora konkursu, dr. Tomasza Rożka. Ambasador „Planety Energii” to fizyk i dziennikarz naukowy, znany przede wszystkim z telewizyjnego programu „Sonda 2” oraz z porannego programu w radiowej Trójce, gdzie odpowiada na „Pytania z kosmosu” (tytuł audycji) nadsyłane przez słuchaczy. Tomasz Rożek gościł w Kluczach na rozdaniu nagród i również odpowiadał na pytania, tym razem uczniów, podczas spotkania ze zwycięską klasą 1 a. Zaspokajał ich ciekawość w różnych dziedzinach – od zjawisk fizycznych po astronomię, a także te, dotyczące pracy gościa. Tomasz Rożek był przewodniczącym jury, które wyłoniło laureatów konkursu.

„Planeta Energii” to autorski program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myślą o najmłodszych uczniach. Jego celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniu z prądu. W ramach programu dzieci dowiadują się, czym jest prąd i skąd się bierze oraz jakie są źródła energii. Poznają też zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych. Uczą się także, jak racjonalnie i przyjaźnie dla środowiska korzystać z energii elektrycznej.

planeta energii 3

Na VIII edycję Planety Energii nauczyciele mieli za zadanie przygotować dla uczniów kreatywne działania edukacyjne o tematyce związanej z bezpiecznym korzystaniem z prądu, a sprawozdanie z nich przesłać do oceny jury. Przy ocenie prac pod uwagę brana była inwencja, ciekawe i nieszablonowe realizacje oraz twórcze podejście do tematu

Jak wyglądało to w praktyce? Uczniowie w ramach konkursu, po zalogowaniu się na portalu organizatora, mogli odwiedzić „Planetę Energii” i rozwiązywać zadania przechodząc do kolejnych etapów konkursu. Korzystali przy tym z animacji i ćwiczeń interaktywnych. Zwycięska klasa z Klucz wykonywała także samodzielnie znaki ostrzegawcze związane z niebezpieczeństwem porażenia prądem elektrycznym. Nauczycielki, które koordynowały udział kluczewskiej szkoły w konkursie, Anna Ziaja i Sylwia Pilarczyk, zorganizowały także spacery edukacyjne, na których dzieci szukały w terenie miejsc związanych z przesyłaniem energii elektrycznej i porównywały oznaczenia na tych urządzeniach z wykonanymi przez siebie wcześniej tabliczkami ostrzegawczymi. Była także lekcja fizyki dla najmłodszych i warsztaty.

planeta energii 4

W działania konkursowe włączyli się także rodzice naszych uczniów – podkreślają Anna Ziaja i Sylwia Pilarczyk. – Uczestniczyli oni w spotkaniach w formie warsztatów plastycznych i technicznych, związanych z tematem konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom konkursu – klasie 1a ze szkoły Podstawowej w Kluczach, wyróżnionej klasie ze Szkoły Podstawowej w Kwaśniowie oraz pedagogom, opiekunkom uczestników konkursu!

Więcej zdjeć tutaj

UG Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze