Rada Wolbrom łańcuch

 W ostatnich dniach w Wolbromiu doszło do dość nietypowego rozstrzygnięcia wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej. Przypomnijmy, że w związku ze zrzeczeniem się mandatu radnego Stanisława Tomasza Kołodzieja Państwowy Komisarz Wyborczy w Krakowie ogłosił wybory uzupełniające w okręgu nr 4, które miały odbyć się 4 grudnia br. Miały, ale się nie odbędą.

Po wygaszeniu mandatu radnemu, który z dniem 1 września został nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu, rozpoczęto wymagane prawem procedury wyborcze. W wyznaczonym terminie Miejska Komisja Wyborcza w Wolbromiu zarejestrowała dwa komitety wyborcze: związany z burmistrzem Adamem Zielnikiem Komitet Wyborczy Wyborców Samorząd OdNowa oraz Komitet Wyborczy Wyborców Razem dla Gminy Wolbrom. Zgodnie z przedwyborczymi spekulacjami wysoce prawdopodobnym było wystawienie przez KWW Samorząd OdNowa jako swojego kandydata radnego ubiegłej kadencji, który przegrał wyścig o mandat w wyborach samorządowych 2014-18, zamieszkałego w przedmiotowym okręgu nr 4. Kandydatem drugiego komitetu miał być – wedle pogłoski – zamieszkały w Gołaczewach Piaskach Kazimierz Pacia, któremu również nie udało się zdobyć mandatu w listopadzie 2014 r. w wyborach do rady obecnej kadencji.

27 października br. przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Wojciech Szota wydał obwieszczenie informujące, że – w związku ze zgłoszeniem do wyborów uzupełniających tylko jednej osoby przez jeden z zarejestrowanych komitetów wyborczych – czas zgłaszania kandydatów został przedłużony o dwa terminy: 28 października w godz.14-15 oraz 2 listopada w godz. 18-24. Ku zaskoczeniu części lokalnej społeczności KWW Samorząd OdNowa nie  zarejestrował jednak jako pretendenta do funkcji nowego reprezentanta w radzie spodziewanej kandydatury byłego radnego, ale – wydawać by się mogło oczywistego kandydata drugiego komitetu wyborczego – Kazimierza Pacię. W tej sytuacji, jak łatwo można było przewidzieć, zgodne z procedurami przedłużenie terminu nie skutkowało zgłoszeniem kandydata przez drugi zarejestrowany komitet wyborczy.

W efekcie, 3 listopada Miejska Komisja Wyborcza w Wolbromiu oficjalnie poinformowała wyborców, że na podstawie art. 380 Kodeksu wyborczego zapowiedziane na 4 grudnia br. głosowanie w wyborach uzupełniających się nie odbędzie, a wobec braku kontrkandydata, za wybranego radnego uznany został Kazimierz Pacia.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
odnowa
odnowa
7 lat temu

Samorząd, który miał na sztandarach odNowę teraz sam łamie zasady demokracji i samorządności. Ciekaw jestem na ile nowy radny będzie reprezentował interesy mieszkańców z okręgu, z którego został wybrany, a na ile tylko własny interes. Ideą jednomandatowych wyborów było to, aby radni byli blisko swoich wyborców i najważniejszych spraw w danym okręgu. Ale jak widać w majestacie prawa da się wszystko.

theon
theon
7 lat temu

[quote name=”reek”][quote name=”theon”]co za różnica kto będzie kolejnym hostem ?[/quote]
Może przez te dwa lata pan radny -elekt wreszcie się dowiedział do czego służy mydło? :-* Sorry theon 😉 ;-)[/quote]
– może. na pewno zdał jakiś wewnętrzny egzamin z potakiwania i milczenia 🙂 , inaczej elektem by nie był 😉

obserwator10
obserwator10
7 lat temu

Czy to nie jest zbieg okoliczności, że KWW Razem dla Gminy Wolbrom został zarejestrowany w lokalu, którego właścicielem jest pan Kazimierz Pacia,a pełnomocnikiem komitetu jest pan Michał Pacia – syn Kazimierza?! Przypadek?! I przypadkiem Komitet pomimo, że działała „razem dla Gminy Wolbrom” nie wystawił żadnego kandydata, po to żeby umożliwić tatusiowi pewne obsadzenie mandatu radnego. Proponuję, żeby następnym razem nazwać ten Komitet „Razem dla Kazimierza Paci”.

theon
theon
7 lat temu

co za różnica kto będzie kolejnym hostem ?