DSCF8225

XVI Olkuskie Zaduszki Jazzowe za nami. Podczas tegorocznego olkuskiego święta jazzu – 4, 5 i 6 listopada – można było wysłuchać trzech znakomitych koncertów. W piątek w Galerii BWA zagrał JazZoom, w sobotę zaprezentował się Jarosław Kaganiec z zespołem, a w niedzielę mieliśmy okazję posłuchać Katarzyny Radwańskiej, która wystąpiła z projektem Natalie Cole & Nat King Cole – Cole Superior Jazz Concept. Olkuskie Zaduszki Jazzowe z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Można śmiało powiedzieć, że impreza ta weszła już na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych, na których warto, a nawet trzeba być. Niepowtarzalny klimat koncertów, dobór prezentujących najwyższy poziom wykonawców od lat przyciągają w progi BWA niemałą publiczność. Nie inaczej było tym razem.

Podczas piątkowego wieczoru wystąpił krakowski zespół JazZoom. Formacja działa od  ponad sześciu lat, koncertując nie tylko w Polsce, ale również za granicą (Włochy, Austria). JazZoom wykonuje muzykę określaną jako „zgrabna fuzja jazzu, popu, bosssa novy, swingu i bluesa”. Bywalcy Olkuskich Zaduszek Jazzowych wiedzą, że JazZoom występował już w BWA w roku 2013, przy okazji XII edycji imprezy. Wówczas formacja zaprezentowała się w innym, bardziej sfeminizowanym składzie. Obecnie zespół tworzą: Marcelina Gawron (wokal), Kasia Zawieracz – liderka zespołu, autorka większości tekstów i muzyki (gitara), Ewelina Serafin (flet poprzeczny, wokal), Vitalij Ivanov (piano, saksofon tenorowy), Paweł Kluba (bas), Michał Peiker (perkusja). W piątkowy wieczór, poza jazzowymi standardami, można było usłyszeć całkiem nowe piosenki, które znajdą się na kolejnej płycie zespołu.

DSCF8220

DSCF8232

DSCF8243

DSCF8214

W sobotę przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się Jarosław Kaganiec – Trio. Zespół występuje w składzie: Jarosław Kaganiec (piano), Wojtek Szwugier (kontrabas) i Michał Heller (perkusja). W Olkuszu towarzyszyła im wokalistka Magdalena Mędrala. Jarek Kaganiec to muzyk doskonale znany tak olkuskiej, jak i krakowskiej publiczności. Jako pianista współpracuje z Teatrem Starym, jest cenionym jazzmanem, gra muzykę klezmerską i współpracuje z Andrzejem Sikorowskim. Magdalena Mędrala to wokalistka, która występowała na wielu scenach muzycznych w całej Polsce. Jej wielbiciele z pewnością pamiętają, że także przed rokiem śpiewała dla olkuszan. 
Niezwykle nastrojowy, zmysłowy koncert wypełniły głównie słynne standardy jazzowe, tak światowe, jak i polskie. Wśród nich można było usłyszeć „The Girl from Ipanema” (kompozycja – A.C. Jobim), „Fly my to the Moon” Sinatry, czy senne „What a Wonderful World” Armstronga, ale również „Kasztany”, „Pod Papugami”, „Uciekaj, moje serce”, „Ludzkie gadanie”, czy „Na pierwszy znak”.

DSCF8261

DSCF8271

DSCF8270

DSCF8263

Podczas ostatniego wieczoru tegorocznych Zaduszek Jazzowych mieliśmy okazję posłuchać również znanej olkuskiej publiczności Katarzyny Radwańskiej, która wystąpiła z projektem Natalie Cole & Nat King Cole – Cole Superior Jazz Concept. Ciekawe aranżacje, żywiołowa interpretacja, doskonała ekspresja sceniczna, a także ogromna energia bijąca od wokalistki z pewnością pozostaną w pamięci publiczności na długo. Był to najbardziej żywiołowy koncert tegorocznych Zaduszek, choć nie zabrakło w nim również utworów nastrojowych, nieco sennych i i wpisujących się idealnie w zaduszkowa atmosferę. Warto przy tej okazji podkreślić, że zaprezentowany przez zespół projekt, mający przybliżyć sylwetki i muzyczny profil Natalie Cole i Nata Kinga Cole’a, był premierowy i nigdzie dotąd niewykonywany. Przyciągnął też w progi BWA najliczniejszą publikę. Wśród zaprezentowanych utworów zabrzmiały m.in. „Mona Lisa”, „Unforgettable”, „It’s crazy”, czy „So many stars”. Zespół wystąpił w składzie: Katarzyna Radwańska (wokal), Witek Chronowski (gitara), Wojtek Wachułka (pianino), Bartłomiej Szczepański (perkusja).

XVI Olkuskie Zaduszki Jazzowe za nami. Niewątpliwie BWA po raz kolejny sprawiło fanom jazzu prawdziwą gratkę. Wielbicielom takich muzycznych klimatów pozostaje teraz zaczekać na Olkuskie Jazz-Kolędy.

DSCF8280

DSCF8288

DSCF8276

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze