pieniądze

Sześć projektów z powiatu olkuskiego otrzymało wsparcie w ramach Mecenatu Małopolski. Na drugą edycję konkursu dotyczącego organizacji imprez nawiązujących do tradycji regionu czy wydarzeń promujących kulturę mniejszości narodowych i grup etnicznych z Małopolski zarząd województwa przeznaczył 1 mln złotych.

Do konkursu można było zgłaszać zadania rozwijające kompetencje kulturowe i świadomość estetyczną społeczeństwa, promujące i tworzące warunki sprzyjające rozwojowi talentów twórców (zarówno początkujących, jak i z uznanym dorobkiem), ułatwiające integrację artystów (zwłaszcza z różnych dziedzin sztuki, w celu wymiany doświadczeń i tworzenia wspólnych projektów artystycznych), polegające na inspirowaniu i zachęcaniu do tworzenia dzieł sztuki oraz powoływaniu niezależnych inicjatyw artystycznych, utrzymujące tożsamość lokalną i regionalną szczególnie poprzez wspieranie folkloru, zachowujące i utrwalające w formie cyfrowej zasoby dziedzictwa kulturowego, promujące kulturę i tradycje mniejszości narodowych i grup etnicznych zamieszkujących Małopolskę, tworzące ambitne formy animacyjne na rzecz międzypokoleniowej aktywizacji społeczności, upowszechniające tradycje walk o niepodległość i suwerenność RP. Zgłaszane wydarzenia muszą odbyć się w tym roku.

– Druga edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. W sumie otrzymaliśmy aż 246 ofert na łączną kwotę 7,5 mln zł. Z listy tej wytypowano niemal setkę interesujących i inspirujących wydarzeń, które odbędą się już wkrótce w wielu małopolskich miejscowościach. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Wśród 96 dofinansowanych projektów 6 zostanie zrealizowanych w naszym powiecie. Są to: „Zaczarowani muzyką” – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Bolesław (5 000,00 złotych), „ Warsztaty Muzyki Liturgicznej” – Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu (6 000,00 złotych), „Nasza Niepodległa – śladami Piłsudskiego” – Olkuskie Stowarzyszenie Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu (9 000,00 złotych), „100 lat Szkoły Podstawowej w Porębie Dzierżnej” – Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe w Wolbromiu (9 000 złotych), wydanie 9. numeru kwartalnika literacko-artystycznego „Afront” oraz jego promocja – Fundacja Kultury Afront (7 000,00 złotych), „Zapatrzeni w przeszłość…” Stowarzyszenie „Otwarci” Bydlin (11 000,00 złotych).

Projekty mogły zgłaszać: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kluby sportowe i spółki, które nie osiągają zysku z prowadzenia swojej działalności; które organizują wydarzenia kulturalne, wspierające tożsamość lokalną i regionalną, ułatwiające integrację artystów, promujące kulturę i tradycje mniejszości narodowych i grup etnicznych z Małopolski.

Fot.fotolia.com

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze