1

Pan Stanisław Kulawik z Chechła, który w marcu tego roku obchodził 103 urodziny, został uhonorowany Medalem „Pro Patria”, nadawanym przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Odznaczenie wręczyli kombatantowi przedstawiciele Województwa Małopolskiego: Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Szymon Strzelichowski oraz Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. Integracji Środowisk Kombatanckich i Osób Represjonowanych Marcin Tatara. Wręczenie medalu przez przedstawicieli województwa odbyło się w Urzędzie Gminy Klucze w obecności Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia, Sekretarza Gminy Daniela Hickiewicza, rodziny pana Stanisława i szefowej koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kluczach Heleny Krzywdy.

Dyrektor Generalny urzędu wojewódzkiego Szymon Strzelichowski przekazał panu Stanisławowi Kulawikowi list od Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.

2

Należy Pan do pokolenia głęboko doświadczonych w dziejach Polski, które stawało przed różnymi wyzwaniami. Pana postawa, związana z pamięcią historyczną oraz przekazywaniem wspomnień powiązanych z historią naszego narodu, jest wzorem do naśladowania dla współczesnych obywateli. Nadal potrzebujemy doświadczenia, mądrości i rad od ludzi takich, jak Pan. Dziękujemy za pana świadectwo – napisał w liście wojewoda.

3

Pan Stanisław Kulawik był uczestnikiem kampanii wrześniowej jako żołnierz stacjonującego w Lublińcu 74. Pułku Piechoty. Brał udział w walkach pod Janowem koło Częstochowy. Po przegranej stał się więźniem obozu jenieckiego założonego przez Niemców w Janowie, a potem w Częstochowie. Stamtąd został wywieziony do Niemiec, gdzie pracował jako przymusowy robotnik. Koniec wojny zastał go w Wiesbaden, dokąd dotarli Amerykanie. Stamtąd wrócił do kraju. Stanisław Kulawik jest członkiem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

UG Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze