Opuszczone na okres świąt domy i mieszkania to dla złodziei okazja do kradzieży. Policjanci radzą, jak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum.

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić zamknięcie drzwi i okien, a w budynkach wolnostojących również okien dachowych i piwnicznych oraz drzwi garażowych, przez które złodziej bez problemu może wejść do budynku. Warto stosować systemy alarmowe i monitoringu. Bardzo cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić u swoich bliskich, a znaczne kwoty pieniędzy lepiej zdeponować w banku.

Tradycyjnie jednym z lepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, jak również wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał reklamy spod drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzysta z mieszkania.

Gdyby mimo wszelkich środków ostrożności okazało się, że jednak ktoś pod naszą nieobecność włamał się do mieszkania, niczego nie należy ruszać i natychmiast powiadomić Policję.

W PODRÓŻY

Wielu z nas, by spotkać się z najbliższymi spędzi setki kilometrów w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta.

Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak każdy pasażer, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach.

W okresie zimowy zalecamy korzystanie z odpowiedniego ogumienia. Sprawdźmy stan techniczny pojazdu, zadbajmy także o czystość szyb i reflektorów.

Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami.

Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Pamiętajmy także o prawidłowym poruszaniu się po drodze, szczególnie wieczorem i nocą. Jeżeli jesteśmy ubrani w ciemną odzież, jesteśmy mało widoczni, dlatego powinniśmy przechodzić w miejscu do tego przeznaczonym i mieć przy sobie element odblaskowy. A wszystko po to, aby cało i bezpiecznie dotrzeć do domu.

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.

Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy czy panel radioodtwarzacza. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy te rzeczy schować, np. do bagażnika, a najlepiej zabrać ze sobą.

Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.

Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów.

Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób.

Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.  Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i dokładnym miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.

Źródło: KPP Olkusz

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu Olkusz

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o