krzyz

Przynajmniej od miesiąca posługę duszpasterską w nowych parafiach pełnią kapłani i diakoni skierowani do pracy na terenie powiatu olkuskiego przez ordynariusza diecezji sosnowieckiej biskupa Grzegorza Kaszaka. W tym roku największe zmiany personalne dotyczą parafii wiejskich.

Mowa tutaj przede wszystkim o parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szreniawie. Tam ks. Kazimierz Syrek ze względu na wiek został zwolniony z urzędu proboszcza i przeszedł na emeryturę zamieszkując w Domu Księży św. Józefa w Będzinie. Jego miejsce na razie w roli administratora parafii zajął ks. Józef Baran, dotychczas pełniący rolę wikariusza w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. W Szreniawie doszło także do zmiany wikariusza. Księdza Roberta Tomasika przeniesionego do parafii pw. św. Stanisława w Czeladzi zastąpił ks. Mariusz Kafel do niedawna jeszcze duchowny pełniący posługę u św. Barbary w Jaworznie – Podłężu.

Z dniem 1 lipca zmienił się ponadto gospodarz parafii pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej. Dotychczasowy proboszcz ks. Andrzej Kowaliński decyzją biskupa został odwołany z pełnionej funkcji i jednocześnie mianowany administratorem parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Dąbrowie Górniczej – Tunczawie. Zastąpił go ks. Dariusz Drzewiecki, który do Poręby Dzierżnej przyszedł z Sosnowca – Niwki, gdzie do niedawna był wikariuszem.

Jeszcze wcześniej, bo od 16 czerwca br. ks. Anatol Bujak – dotychczasowy administrator parafii pw. św. Bartłomieja w Chlinie, po rocznej posłudze wiernym został mianowany proboszczem tej parafii.

Kolejne zmiany dotyczą już wyłącznie wikariuszy. Do zmian osobowych na tym stanowisku doszło m.in. w Gołaczewach. Księdza Zbigniewa Słowikowskiego, który przeniósł się do do Jaworzna zastąpił ks. Michał Surma, przychodzący z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej.

W Wolbromiu w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. Tobiasza Mazura oddelegowanego do posługi w Siewierzu zastąpił neoprezbiter ks. Przemysław Długaj, natomiast ks. Dariusza Luderę dotychczasowego wikariusza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Osieku zmienił ks. Tomasz Opiłka pracujący ostatnio w Sosnowcu.

Na zakończenie przeglądu zmian w parafiach całego powiatu – Olkusz. Sierpniowa XXVI Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, była ostatnią w roli dyrektora dla ks. Marka Bigaja. Kapłan pełniący do końca sierpnia posługę w parafii św. Andrzeja Apostoła decyzją biskupa Kaszaka został mianowany rezydentem w parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Czeladzi. Zmiany personalne dotyczą też parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego. Od miesiąca pracuje tam ks. Jan Rogowski – dotychczasowy wikariusz u św. Floriana w Sosnowcu. Ponadto do parafii na os. Pakuska z dniem 1 września na praktykę skierowany został diakon Krzysztof Jabłoński.

Część księży została skierowana na zagraniczne studia. Tym razem po dodatkowy warsztat naukowy do Włoch i Hiszpanii zostali oddelegowani dwaj duchowni wywodzący się z parafii pw. św. Katarzyny w Wolbromiu: ks. Marcin Lech oraz ks. Przemysław Lech. Pierwszy z nich pełniący funkcję wikariusza w Będzinie od 1 lipca został skierowany na studia licencjackie z zakresu teologii dogmatycznej na Uniwersytecie w Pampelunie, natomiast drugi z nich po zwolnieniu z funkcji wikariusza w parafii pw. św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej, także od 1 lipca podjął studia licencjackie z zakresu komunikacji społecznej na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie.

Jeśli w przeciągu najbliższych miesięcy nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, nowi wikariusze w powiecie olkuskim pracować będą przez kolejne cztery lata. Inaczej ma się sprawa z administratorami, proboszczami i diakonami. Ci ostatni w parafiach spędzają co najwyżej rok, przygotowując się do święceń kapłańskich, administrator po roku zazwyczaj obejmuje funkcję proboszcza, a będąc nim, swój urząd może pełnić przez długie lata.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Do olkusz 123456789
Do olkusz 123456789
5 lat temu

Trzeba mieć resztki honoru i odwagi żeby powiedzieć mu to w twarz a nie cwaniakować anonimowo jak tchórz. Druga sprawa to wypadałoby mieć elementarną wiedzę i odrobinę rozumu oraz umiejętność jego używania żeby wiedzieć kto jest autorem ogłoszeń, a kto je czyta. No ale czego się spodziewać po takim internaucie, który dopiero co zszedł z drzewa i kupił na raty używany komp w komisie. BEZ KOMENTARZA…
p.s
popracuj nad składnią zdań

olkusz 123456789
olkusz 123456789
6 lat temu

ks Kuś tydzień temu powiedział głupotę w ogłoszeniach. Od 1 Października Bazylika przechodzi na Msze o godz 17. Wszyscy wiedzą ,że 1 Października czyli dziś to jest Niedziela i choćby nie wiem co się miał dziać. w Olkuszu miało by przejść Tsunami, miała by być Powódź Stulecia Bazylika nie zmieni Godziny odprawiania mszy św w Niedziele zostaje godz. 17. Księże Kuś W należało by powiedzieć od Poniedziałku 2 Października zmienia się godzina odprawiania mszy świętych. Ale cóż z tego czego się można spodziewać po takim księdzu- BEZ KOMENTARZA…….

Ojciec Dyrektor
Ojciec Dyrektor
6 lat temu

Takie zmiany mają służyć jednemu: aby księża sobą się nie znudzili. Tak jak w życiu tak i w parafiach partnerzy z czasem się nudzą, takie zmiany są konieczne. Reszta, czyli to co dzieje się tam za zamkniętymi drzwiami i tak zostanie między nimi:)