Klucze

Ostatni piątek marca i pierwsza sobota kwietnia upłynęły w sołectwach Gminy Klucze na wielkim sprzątaniu. Przez dwa dni trwała bowiem trzecia edycja eko – akcji „Sprzątamy Gminę Klucze”. Patronat nad wydarzeniem sprawował „Przegląd Olkuski”.

Gdy w 2021 roku Komitet Społeczny „Pomagamy” z Klucz zorganizował akcję po raz pierwszy, nie przypuszczano, że spotka się ona z tak wielkim odzewem wśród mieszkańców.

– Zaśmiecanie środowiska to bardzo poważny problem, o którym trzeba głośno mówić, aby zwiększać świadomość społeczeństwa oraz kształtować postawy proekologiczne. Podobnie jak w poprzednich edycjach, tegoroczna akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dorosłych jak i dzieci. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych sprzątali w piątkowe przedpołudnie. Były to głównie tereny w pobliżu placówek. Sołectwa w większości wybrały drugi dzień akcji – sobotę, podczas której we wszystkich miejscowościach odbywało się wielkie sprzątanie. Do wydarzenia przyłączyli się społecznicy reprezentujący różne organizacje, takie jak: ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, szkoły, przedszkola, rady sołeckie, a także wolontariusze – opowiadają Kinga Sierka i Sebastian Sierka z Komitetu Społecznego „Pomagamy”.

Niewątpliwie, cieszy fakt, że aż tylu osobom leży na sercu troska o środowisko. Z drugiej jednak strony, rezultaty akcji pokazują, że wyrzucanych byle gdzie śmieci jest coraz więcej.

– Wspólnie zebraliśmy ponad 380 dużych worków śmieci! Nie jest to jednak ostateczna liczba, gdyż faktyczną ilość odpadów poznamy w przyszłym tygodniu. Oprócz napełnionych śmieciami worków, do wywozu przygotowana jest duża ilość opon oraz innych przedmiotów, które ze względu na swoje gabaryty i wagę nie nadawały się do zapakowania. Bezwzględność ludzi niszczących nasze środowisko jest przerażająca. Swoimi apelami nawołujemy do zaprzestania bulwersujących praktyk zaśmiecania, które mają wpływ nie tylko na estetykę terenów oraz komfort życia mieszkańców, lecz przede wszystkim na całokształt przyrody! – dodają Kinga Sierka i Sebastian Sierka.

Pogoda niezbyt sprzyjała, ale mimo to wiele osób sprzątało przydrożne rowy, lasy, place czy tereny zielone. Przez dwa dni na terenie wszystkich sołectw Gminy Klucze można było spotkać zarówno dzieci i młodzież, jak i dorosłych, z zapałem porządkujących wiele zaśmieconych miejsc, których niestety nie brakuje. Cała akcja odbyła się pod czujnym okiem kluczewskiej policji.

– Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczną Eko – Akcję, które swoją bezinteresowną postawą przyczyniają się do ratowania przyrody! Bez Was wszystkie działania byłyby niemożliwe! Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Klucze Norbertowi Bieniowi za wspieranie inicjatywy, patronat honorowy oraz za pomoc w organizacji wydarzenia. Dziękujemy Panu Kierownikowi Jarosławowi Polakowi i pracownikom Urzędu Gminy Klucze za pomoc w organizacji wydarzenia. Dziękujemy Panu Komendantowi Jerzemu Wilkowi za zapewnienie bezpieczeństwa podczas trwania wydarzenia. Dziękujemy naszym partnerom! – podsumowują organizatorzy.

Akcję zorganizował Komitet Społeczny „Pomagamy” wraz z partnerami: Ochotniczą Strażą Pożarną w Kluczach, Szkołą Podstawową w Kluczach, Centrum Usług Społecznych w Kluczach oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kluczach.

Warto wspomnieć, że sprzątanie to tylko część większej akcji. Przypomnijmy, że  dla najmłodszych mieszkańców gminy zorganizowano bowiem także konkurs plastyczny „Czysta Gmina – czysty świat” – zadaniem przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Klucze jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej troskę o środowisko oraz sposoby zwalczania zanieczyszczania środowiska. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.facebook.com/komitetspolecznypomagamy

Głównym celem konkursu jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie nawyków przyczyniających się do dbałości o stan środowiska naturalnego oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Nagrody dla laureatów zostaną wręczone 20 kwietnia podczas podsumowania trzeciej edycji eko – akcji w Szkole Podstawowej w Kluczach.

Zdjęcia z eko – akcji znajdziecie na www.facebook.com/komitetspolecznypomagamy

fot. organizatorzy

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze