Powiat

Co roku w dniu Narodowego Święta Niepodległości w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1918 roku. W miniony weekend wiele takich wydarzeń miało również miejsce w gminach powiatu olkuskiego: jak niepodległość świętowali mieszkańcy naszego regionu?

Przypominamy, że do odrodzenia państwa polskiego przyczyniła się I wojna światowa, często określana także jako Wielka Wojna: 11 listopada 1918 roku uwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę wojskową, a później również cywilną, stając się tym samym naczelnym dowódcą. Samo Święto Niepodległości zostało natomiast ustanowione w 1937 roku, jednak podczas II wojny światowej oraz w okresie PRL jego obchody były zakazane: Narodowe Święto Niepodległości zostało przywrócone dopiero w 1989 roku.

Centralne obchody w Olkuszu

W Srebrnym Mieście uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed ponad 100 lat tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej za Ojczyznę w Bazylice Rzymskokatolickiej pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Olkuszu, gdzie wierni oddali hołd bohaterom narodowym. Następnie, miejsce miał uroczysty przemarsz na olkuski rynek, w którym wzięli udział mieszkańcy, poczty sztandarowe, orkiestra dęta oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Kolejno, przyszedł czas na składanie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, wspólne odśpiewanie hymnu oraz inne, symboliczne gesty, wyrażające wdzięczność za wolność i niepodległość Polski. Wieczorem w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu mieszkańcy mogli zaś wziąć udział w koncercie „Z piosenką przez ojczyznę”, nad którym patronat honorowy objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Bukowno i Bolesław: pamięć o żołnierzach

W Bukownie uroczystości również rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów pod Obeliskiem Żołnierza Polskiego. Następnie, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie zaprezentowali program artystyczny przypominający o wydarzeniach sprzed 106 lat.

W Bolesławiu mieszkańcy zgromadzili się natomiast pod Pomnikiem Wolności, gdzie wspólnie odśpiewali hymn oraz wysłuchali przemówienia wójta Krzysztofa Dudzińskiego. Kolejno, w Centrum Kultury w Bolesławiu odbyła się część artystyczna, na którą złożyły się występy lokalnych zespołów, a uczestnicy uroczystości mieli okazję skosztować tradycyjnych, żołnierskich potraw.

Obchody w Kluczach oraz rekonstrukcja historyczna w Bydlinie

W Kluczach obchody Święta Niepodległości połączono zaś ze 110. rocznicą Bitwy pod Krzywopłotami, które odbędą się w najbliższą sobotę w Bydlinie: po uroczystym przemarszu i mszy świętej na cmentarzu parafialnym, uczestnicy oddadzą hołd legionistom podczas apelu poległych oraz składania wieńców. Uroczystość uświetni ponadto rekonstrukcja historyczna Bitwy pod Krzywopłotami oraz występy uczniów i zespołu „Ziemia Kluczewska”.


« 3 z 4 »

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze