Powiat
Każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną legitymację w aplikacji mObywatel. Plastikowe legitymacje pozostają ważne.
Emeryci i renciści, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje plastikowe, automatycznie dostaną również legitymacje elektroniczne. Te osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu.
Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty ZUS wyda w formie elektronicznej. Będzie można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i z wyświetlonej listy wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.
mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona osoba potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz uprawnień, które jej przysługują np. zniżek na bilety.
Emeryci lub renciści, którzy chcą mieć tradycyjną legitymację plastikową, muszą złożyć wniosek (formularz ERL).
Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
Link do materiału audio: https://drive.google.com/file/d/1OkNSKWkUrJ9g-jxlZirYtw31MnSudJmn/view?usp=share_link
Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim








![„Siema!” – tym jednym słowem co roku zaczyna się coś wielkiego [ZDJĘCIA]](https://przeglad.olkuski.pl/wp-content/uploads/2026/01/1.jpg)

![WOŚP znów połączyła ludzi [ZDJĘCIA]](https://przeglad.olkuski.pl/wp-content/uploads/2026/01/mok_4582.jpg)


![Ogólnopolski Tydzień Kariery – z pasją do celu! [ZDJĘCIA] kariera 1](https://przeglad.olkuski.pl/wp-content/uploads/2019/10/piotrek_aktywni_olkusz_PCK_pup_kariera_1-100x70.jpg)

![XVII Święto Ziemniaka w gminie Trzyciąż [ZDJĘCIA]](https://przeglad.olkuski.pl/wp-content/uploads/2024/10/XVII-Swieto-Ziemniaka-w-gminie-Trzyciaz072.jpg)
Na zdjęciu to emeryci z Norwegii czy ze Szwecji są?