kasa5

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, tegoroczne wsparcie jakie Miasto i Gmina Olkusz udzieli klubom sportowym w ramach zadania pod nazwą „Wspieranie rozwoju sportu”, będzie o 100 tysięcy złotych mniejsze niż w dwóch ubiegłych latach. Kwota 600 tys. została podzielona na osiemnaście podmiotów reprezentujących dziewięć dyscyplin.

Piłka nożna liderem

Prawie połowa budżetu na tegoroczną działalność sportową została przekazana klubom piłkarskim. 264 tys. zł trafi na sześć różnych rachunków bankowych. Najwięcej w najbliższych miesiącach zyskają piłkarze KS-u Olkusz, którym przyznano dotację w wysokości 70 tys. zł. To o 15 tys. więcej niż przed rokiem, ale i sytuacja w jakiej obecnie znajdują się zawodnicy z Czarnej Góry zmobilizowała radnych zasiadających w komisji sportu do udzielenia Romanowi Madejowi i jego podopiecznym większego wsparcia. Po rundzie jesiennej olkuszanie prowadzą w rozgrywkach krakowskiej klasy okręgowej i jeśli wiosną odeprą ataki konkurencji, to od sierpnia w mieście znowu będzie IV liga. Tyle samo co przed rokiem otrzymały kolejne w tym zestawieniu kluby: Spójnia Osiek-Zimnodół-Zawada – 67 tys., Leśnik Gorenice – 44 tys. oraz OKS Słowik – 44 tys. Warto jednak wspomnieć o tym, że do Osieka przez ostatnie dwa lata w ramach budżetu obywatelskiego popłynęło dodatkowe 150 tys. zł na organizację szkółki piłkarskiej dla dzieci z terenu gminy Olkusz. W tym roku na ten sam cel trafi kolejne 25 tys. zł. Więcej w porównaniu do ubiegłorocznej dotacji trafi na konto Błysku Zederman – 36 tys. zł (rok temu było 28 tys.). 3 tys. zł przyznano natomiast UKS-owi z Bogucina Małego na organizację letniego turnieju.

Szczypiorniak na poziomie

Patrząc na decyzję radnych odpowiedzialnych za podział środków na sport, mniej wtajemniczeni mogą złapać się za głowę z niedowierzaniem, jeśli chodzi o dotację przyznaną olkuskiemu Stowarzyszeniu Piłki Ręcznej. Już w ubiegłym roku SPR stracił 50 tys. w porównaniu do wcześniejszych budżetowych rozdań, a teraz z 250 jakie były przed rokiem zostało tylko 150 tys. zł. Trzeba jednak wiedzieć, że ta kwota to na 99% jedynie półroczna dotacja. Kolejne pieniądze w kwocie 100 tys. zł mają trafić do szczypiornistek w połowie roku. Skąd one będą? Z oszczędności gminy. – Nie czujemy się skrzywdzeni. Decyzje są takie, jak być powinny po naszych wspólnych rozmowach. Od początku swojej działalności poważnie podchodzę do prowadzenia tego klubu i cieszę się, że miasto również potrafi nie tylko docenić nasze działania, ale także myśleć podobnie do nas. Jeśli współpraca na linii klub – urząd zostanie utrzymana na podobnym poziomie, to nie będzie źle – mówi Marcin Kubiczek, prezes SPR-u.

Szachowa tradycja Olkusza

Po piłce nożnej i ręcznej, a więc sportach typowo drużynowych, listę dotacji pod względem jej wysokości otwiera UKS Czarny Koń, który na przestrzeni lat wychował niejednego szachowego arcymistrza i stał się wiodącym klubem w kraju szkolącym młodych adeptów tej królewskiej gry. Paweł Czarnota czy Paweł Blehm to nazwiska rozpoznawalne przy szachownicach na całym świecie. W ubiegłym roku klub Waldemara Czarnoty i jego współpracowników z tytułu gminnego wsparcia uzyskał 36 tys. zł. W tym roku pieniędzy na codzienną działalność będzie o 7 tysięcy więcej. Mają one zagwarantować jeszcze większe sukcesy na międzynarodowej arenie.

Akrobatyka na dwa fronty

Do niedawna główną siłą akrobatyczną Olkusza była MKS Nadzieja. Spod skrzydeł małżeństwa Państwa Gregorskich wyszli Mistrzowie Polski, a także uczestnicy zawodów rangi ogólnoświatowej. Obecnie akrobatyczne trendy w mieście mocno się zmieniły. W Nadziei pozostali nieliczni, natomiast z każdym miesiącem coraz większe zainteresowanie towarzyszy treningom i występom najmłodszych sportowców reprezentujących barwy UKS Korony. Prowadzenia klubu i zarazem szkolenia zawodników do spółki z Olimpią Ocieczek-Mrówką podjął się Jacek Czerniak – co ciekawe wychowanek Zdzisława Gregorskiego. Nowa propozycja ze świeżym podejściem do swoich obowiązków przyniosła wymierne korzyści. Dzieci chcących stać się gimnastykami stale przybywa, podobnie jak sukcesów. W tym roku do podziału między dwa kluby było 42 tys. zł. Jak te pieniądze nie zostałyby podzielone, to i tak nie zaspokoiłyby potrzeb obu podmiotów i osób w nich pracujących. Ostatecznie 28 tys. zł przyznano UKS Koronie, natomiast 14 tys. wpłynie na konto dużo bogatszej w tradycje MKS Nadzieja.

Bieżnia nie łączy

Przy okazji każdej dyskusji na temat zapotrzebowania w mieście i gminie na sport, stawiane jest pytanie: czy Olkuszowi potrzebne są aż trzy kluby lekkoatletyczne? Zdaniem zarządów każdego z nich, tak. Ani KS, ani Kłos, ani szkolący jedynie młodzież Ilkus, nie chce popuścić i jednocześnie doprowadzić do fuzji podmiotów tak, aby w Olkuszu powstał jeden silny twór. Brak porozumienia w tej sprawie jest powodem rozbicia i tak przecież niskiej puli przeznaczonej na zainteresowaną trójkę. Najwięcej – 16 tys. zł otrzymają lekkoatleci z Kłosa, 12 tys. trenujący na co dzień w KS-ie, a 3. tys. trafi do trenerów i zawodników Ilkusa.

Moda na pływanie

Historia olkuskiego pływania sięga końcówki lat 80. XX wieku. Na przestrzeni ponad ćwierćwiecza dużo się zmieniło, nie tylko w sposobie prowadzenia zajęć, ale także mentalności działaczy. Trenerzy w tej dyscyplinie jakoś do tej pory zawsze mieli pod górkę, ale od 2012 roku żyje i pracuje im się nieco łatwiej. Obecnie UKS Omega zrzesza ponad setkę pływaków stale biorących udział w silnie obsadzonych zawodach na terenie już niemal całej Polski. Rozwój klubu staje się również powodem zwiększonej dotacji z 18 do 20 tysięcy złotych.

Siatkówka dla dużych i małych

Siatkarze olkuskiego Kłosa dzielnie walczą o awans do II ligi, natomiast uczniowie Gimnazjum nr 3 systematycznie reprezentują szkołę w młodzieżowych rozgrywkach. Skoro z obozu Kłosa już wcześniej docierały głosy o trudnej sytuacji finansowej, to teraz będzie już zapewne tragicznie. Przed rokiem LKS otrzymał 38 tys. zł, w tym dostanie niemal o połowę mniej, bo zaledwie 20 tys. 7 tys. przyznano natomiast siatkarzom z gimnazjum.

Na końcu modelarze i karatecy

W tych dwóch konkretnych przypadkach kluby mogą dopisać sobie małe plusy, bowiem zarówno sekcja modelarska Kłosa jak i Jurajski Klub Oyama Karate niewiele, ale jednak zyskały biorąc pod uwagę ubiegłoroczne środki. Modelarze na działalność będą mieli 16 tys. zł (o 1 tys. więcej), natomiast młodzi adepci japońskiej sztuki walki otrzymają 7 tys. zł (wzrost dotacji o 2 tys.).

Bez dotacji z różnych względów

W tegorocznym zestawieniu już na pierwszy rzut oka widać brak olkuskich futbolistów amerykańskich. Absencja ekipy Silvers przy podziale środków nie dziwi, bowiem trudno myśleć o wsparciu, jeśli się o nie nie występuje w wyznaczonym terminie. – Zaspaliśmy. Swoją ofertę złożyliśmy dwa dni po zamknięciu konkursu, więc liczyliśmy się z pominięciem przy przyznawaniu środków. Nie mamy do nikogo pretensji, to dla nas nauczka na przyszłość – mówi przedstawiciel Silversów Piotr Mędrek. Bez dodatkowych środków pozostaną także młodzi koszykarze – Olkuskie Osy oraz reprezentanci wu-shu z sekcji Kłosa.

Rozdysponowane na początku tygodnia przez komisję sportu środki w wysokości 600 tys. zł, to – jak wynika ze złożonych przez kluby ofert – tylko około 30% tego, czego potrzebują na godziwe funkcjonowanie, bez konieczności główkowania jak przeżyć od pierwszego do pierwszego. Z pewnością łatwo nie będzie, ale i na dodatkową pomoc (z wyłączeniem SPR-u) nie ma co raczej liczyć. 

Wspieranie rozwoju sportu w 2017 roku:

SPR Olkusz (piłka ręczna) – 150.000 zł
KS Olkusz (piłka nożna) – 70.000 zł
LKS Spójnia Osiek-Zimnodół-Zawada (piłka nożna) – 67.000 zł
LKS Leśnik Gorenice (piłka nożna) – 44.000 zł
OKS Słowik Olkusz (piłka nożna) – 44.000 zł
UKS Czarny Koń Olkusz (szachy) – 43.000 zł
LKS Błysk Zederman (piłka nożna) – 36.000 zł
UKS Korona Olkusz (akrobatyka) – 28.000 zł
LKS Kłos Olkusz (siatkówka) – 20.000 zł
UKS Omega Olkusz (pływanie) – 20.000 zł
LKS Kłos Olkusz (lekkoatletyka) – 16.000 zł
LKS Kłos Olkusz (modelarstwo) – 16.000 zł
MKS Nadzieja Olkusz (akrobatyka) – 14.000 zł
KS Olkusz (lekkoatletyka) – 12.000 zł
UKS Trójka Olkusz (siatkówka) – 7.000 zł
Jurajski Klub Oyama Karate (karate) – 7.000 zł
MUKS Ilkus Olkusz (lekkoatletyka) – 3.000 zł
UKS Grafit Bogucin Mały (piłka nożna) – 3.000 zł

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
....iiiiii.......jaśnie oświeconytaki kibicpiłkarzKibic SPR Olkusz Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
....iiiiii.......
....iiiiii.......

[quote name=”Ludwiczek”]Drogi „piłkarzu „(jeśli nim jesteś ) musisz uważać i mocno ściskać swoje zwieracze, bo ten pan potrafi wydymać również swoich piłkarzy. 😛 😛 😛 .Życzę Ci niezapomnianych wrażeń.[/quote]
Coś mi się wydaje, że ty już tych wrażeń doznałeś bo używasz fachowych określeń. A nawet idąc przypominasz takiego co lubi doznawać takich przyjemności. Jesteś bardzo dobrze przez wszystkich rozpoznawalny po tym ped…kim wyglądzie.

Ludwiczek
Ludwiczek

Drogi „piłkarzu „(jeśli nim jesteś ) musisz uważać i mocno ściskać swoje zwieracze, bo ten pan potrafi wydymać również swoich piłkarzy. 😛 😛 😛 .Życzę Ci niezapomnianych wrażeń.

jaśnie oświecony
jaśnie oświecony

kluby kluby kluby….a ruszcie tyłek i idźcie teraz na bieżnie pobiegać na olkuskim stadionie….kałuże i błoto po kostki …może by tak nową nawierzchnie dla biegaczy położyć bo dużo ludzi biega…teraz nie biegają chwilowo bo smog ale za miesiąc wiosna i zaczną biegać nawet 10-40 ludzi dziennie…popada deszcz i woda stoi na bieżni i nie da się biegać…kompromitacja !!! ? wystarczy nowa równa nawierzchnia…byłoby coś na lata …

taki kibic
taki kibic

[quote name=”Kibic SPR Olkusz”]Najkorzystniej burmistrz oraz jego fachowcy którzy zasiadają w komisji sportu mogliby wszystkie zasoby finasowe przekazać na piłkarzy. Widocznie takie macie rozeznanie o sporcie że duży procent z waszego grona nie potrafiła w 2016r. pojawić się na meczu pilki ręcznej w Olkuszu. W dodatku nawet sprawiedliwie nie umiecie podzielić pieniążków od wyników danej dyscypliny. Jak można było przekazać tylko 150 tyś na piłkę ręczną to jest wielka kompromitacja że tacy ludzie decydują o sporcie w Gminnie Olkusz.[/quote]
A przeczytałeś chociaż artykuł?

piłkarz
piłkarz

[quote name=”Ludwiczek”]P. Ćwięczek wszystkich dyma z tymi dotacjami. 😉 Brawo dla komisji za obcięcie dotacji dla p.Gregorskiego. Trenuje u niego tylko 1 zawodnik . :P[/quote]
Jak ciebie wydyma to będziesz walił plackami.

Kibic SPR Olkusz
Kibic SPR Olkusz

Najkorzystniej burmistrz oraz jego fachowcy którzy zasiadają w komisji sportu mogliby wszystkie zasoby finasowe przekazać na piłkarzy. Widocznie takie macie rozeznanie o sporcie że duży procent z waszego grona nie potrafiła w 2016r. pojawić się na meczu pilki ręcznej w Olkuszu. W dodatku nawet sprawiedliwie nie umiecie podzielić pieniążków od wyników danej dyscypliny. Jak można było przekazać tylko 150 tyś na piłkę ręczną to jest wielka kompromitacja że tacy ludzie decydują o sporcie w Gminnie Olkusz.

Ludwiczek
Ludwiczek

P. Ćwięczek wszystkich dyma z tymi dotacjami. 😉 Brawo dla komisji za obcięcie dotacji dla p.Gregorskiego. Trenuje u niego tylko 1 zawodnik . 😛