O 8 milionów zł dofinansowania może ubiegać się olkuska placówka. Wniosek Nowego Szpitala uzyskał poparcie Forum Subregionu Małopolski Zachodniej. Daje to zielone światło władzom lecznicy do aplikowania o unijne środki na dalszą modernizację szpitalnej infrastruktury.

Jak informuje Małopolski Urząd Marszałkowski trwają spotkania poszczególnych forów subregionalnych z terenu naszego województwa. Poświęcone są one przede wszystkim projektom dotyczącym ochrony zdrowia. W ich trakcie zapadają decyzje, które szpitale i placówki medyczne będą mogły ubiegać się o przebudowę i modernizację pomieszczeń czy zakup specjalistycznej aparatury medycznej.

W miniony wtorek, 14 lutego, odbyło się kolejne spotkanie Forum Subregionalne Małopolski Zachodniej. Wtedy też podjęto decyzję o poparciu wniosku dotyczącego Nowego Szpitala w Olkuszu co oznacza, że znalazł się on w grupie tzw. „projektów subregionalnych”. Daje to władzom lecznicy możliwość aplikowania o dofinansowanie w ramach procedury konkursowej, która zostanie ogłoszona jeszcze w lutym. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi zaś pod koniec kwietnia.

– To duży krok do pozyskania środków unijnych na modernizację placówki i sukces zarówno szpitala jak i olkuskiego starosty oraz obecnych na wczorajszym spotkaniu burmistrzów: Olkusza, Bukowna i Wolbromia. Były projekty, które nie uzyskały poparcia albo zmniejszono im wartość dofinansowania. Natomiast Nowy Szpital w Olkuszu bez ograniczeń może ubiegać się o fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Koszt planowej inwestycji szacowany jest na 10 mln zł. Dofinansowanie ze środków zewnętrznych ma wynieść ponad 8 mln zł. Projekt zakłada: budowę i wyposażenie bloku operacyjnego oraz sterylizatorni, modernizację oddziału zakaźnego, utworzenie oddziału endoskopii oraz dostosowanie pomieszczeń obecnego SOR do potrzeb poradni specjalistycznych.
Przebudową objęte zostanie łącznie 3557 m2 powierzchni obiektu. Placówka chce także zakupić 218 sztuk sprzętu medycznego takiego jak: stoły operacyjne, aparat do znieczulenia oraz aparatura do wykonywania operacji i zabiegów chirurgicznych.

Przypomnijmy, że nie jest to jedyna inwestycja, która w najbliższym czasie ma zostać poczyniona w olkuskiej lecznicy. Do końca 2017 ma powstać nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jego budowa kosztować będzie ponad 6,2 miliona złotych, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie ponad 4,8 mln zł.

W styczniu bieżącego roku, w ramach dotacji w wysokości 50 tys. zł przekazanej przez Miasto i Gminę Olkusz, olkuski szpital został doposażony w diatermię chirurgiczną (nóż elektryczny stosowany przy zabiegach chirurgicznych), pompę infuzyjną, dwa aparaty EKG oraz dziesięć materacy na łóżka.

W ramach porozumienia ze Starostwem Powiatowym w Olkuszu, władze Spółki Nowy Szpital zobowiązały się także do końca kwietnia kupić i umieścić w oddziałach olkuskiego szpitala 190 sztuk nowych łóżek.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
gumowe uchoJórekJanJanfaktMłody Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gumowe ucho
gumowe ucho

czy to prawda że olkuski SOR znów wykończył 40 latka? 7 godz chłop czekał na pomoc i doczekał sie…. smierci. Moze ktos ze szpitala wyjasni czy to prawda bo mieście wrze od rana.

Jórek
Jórek

A czy może starosta juz odtrąbił sukces , czy może juz podpisał sie pod nie swoim sukcesem 😀 😆 🙂 8)

JanJan
JanJan

Manipulacja informacją krzykliwym tematem. A gdzie znak zapytania w tekście nagłówka? To prawie jak… Ptezydent zdradził żone!!! A z tekstu wynika,że Prezydent Boliwii. Dno kompletne

fakt
fakt

Mógłby gdyby nie umowa dzierżawy na 25 lat zawarta w 2009 r.

Młody
Młody

Powiat mógł swój majątek pomnażać … a teraz jeżeli dobrze zrozumiałem to Spółka się bogaci z pieniędzy podatników pozyskiwanych przy pomocy samorządów …