W kilku miejscach Olkuszu trwają rewitalizacyjne prace. Inwestycje sukcesywnie oddawane są do użytku, jak ostatnio Miejski Ośrodek Kultury. W ramach tego samego projektu kontynuowane są roboty na Starym Cmentarzu i przy stawie Tomsi.

Niedawno zakończono prace w Miejskim Ośrodku Kultury. Zakres prac obejmował przebudowę górnego holu oraz klatki schodowej tak, aby z obiektu mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Wewnątrz budynku zamontowano windę, a przy schodach zbudowano podjazdy. W ten sposób zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne, a osoby niepełnosprawne zyskały dostęp do wszystkich pomieszczeń. Z holu na piętrze wydzielono pomieszczenia na salę baletową, salę fitness i pracownię artystyczną. W całym segmencie przebudowano instalację elektryczną.

– Kończą się kolejne inwestycje, które wykonujemy w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Olkusza. Łącznie w samym Olkuszu realizujemy 15 inwestycji, pogrupowanych na 5 projektów. W ciągu krótkiego czasu inwestujemy 26 mln złotych w poprawę miejskiej infrastruktury. 17,5 mln złotych skutecznie pozyskaliśmy z zewnątrz. Te środki zmieniają Olkusz, otwierają nowe szanse rozwoju i sprawiają, że Srebrne Miasto staje się coraz lepszym miejscem do życia i do odwiedzin przez turystów – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

W ramach rewitalizacji dwa lata temu na placu przez MOK-iem wymieniono nawierzchnię, zagospodarowano tereny zielone, pojawiły się także elementy małej architektury.

W tej części miasta trwają prace ujęte w tym samym rewitalizacyjnym zadaniu. Chodzi o kompleksowe zagospodarowanie terenu na Starym Cmentarzu oraz przy stawie Tomsi. Nekropolia zyska alejki, oświetlenie, wyremontowane ogrodzenie (kamienne mury i bramy), ławki i kosze na śmieci.

Swoje oblicze zmienia teren przy stawie Tomsi. Tam powstają chodniki i ścieżka rowerowa. Brzegi stawu zostaną oczyszczone. Całości dopełnią ławeczki i kosze na śmieci.

– Cieszę się, że na Starym Cmentarzu wykonywane są prace rewitalizacyjne. Teraz obelisk upamiętniający Powstanie Warszawskie wygląda pięknie. Zaproponowałem, aby został wzmocniony kamieniami na kształt barykady, a miejsce przed nim, gdzie składane są kwiaty, wyłożono kamieniem. Z kolei przy stawie dobrze byłoby w przyszłości, w miarę możliwości finansowych gminy, wykonać oświetlenie i monitoring – mówi przewodniczący zarządu osiedla Centrum i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu Henryk Gamrat.

Całe zadanie znajdujące się w Gminnym Programie Rewitalizacji obejmuje także zagospodarowanie terenu wokół Przedszkola nr 7. Inwestycja został już zrealizowana.

Przebudowie uległy chodniki, zmodernizowano odwodnienie, wymieniono nawierzchnię tarasów przylegających do budynku oraz schody zewnętrzne do piwnicy. Budynek został ogrodzony. Wybudowano także plac plac zabaw z dwiema zadaszonymi piaskownicami oraz z bezpieczną nawierzchnią.

Wartość całego projektu „Przebudowa i modernizacja obiektów: kultury, Starego Cmentarza wraz z przestrzenią publiczną na cele społeczne w Olkuszu” to 2 754 691,05 złotych, z czego 1 709 409,44 złotych stanowi dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 11. Osi Priorytetowej Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1. Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie z Europejskiego Funduszu Rozwoju.

Zdjecia z MOK- u: UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze