krew3

Strażacka brać OSP z Gorenic zrzeszona w Klubie Honorowych Dawców Krwi „Strażak” po raz drugi w swojej remizie zorganizowała akcję krwiodawstwa. Wynik sprzed roku dotyczący ilości zebranego życiodajnego płynu został pobity.

Przed rokiem do rejestracji zgłosiły się 52 osoby, które wspólnie oddały prawie 19 litrów krwi. Tym razem chętnych do podzielenia się cząstką siebie było więcej. Ostatecznie na liście znalazło się 66 nazwisk, dodatkowo 12 osób wpisało się do ogólnopolskiej bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Te liczby, biorąc pod uwagę lokalny charakter akcji, robią wrażenie.

– Łącznie zebraliśmy 21,450 litrów krwi, pobijając zeszłoroczny rekord. Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydowały się być razem z nami i chcą pomagać – mówi Rafał Knapczyk, prezes Klubu HDK „Strażak” PCK w Gorenicach.

krew6

Nowy prezes przejął schedę po Bartoszu Piasnym, który przed rokiem z pomocą posłanki Lidii Gądek zapoczątkował akcję, niejako wszczepiając w swoich kolegów ochotników ideę niesienia pomocy nieco innej niż wymaga tego od nich rola strażaka. – Wierzę, że z każdą następną edycją, akcja będzie się rozrastać i przyciągać coraz większe grono krwiodawców, których w powiecie olkuskim nie brakuje – przyznaje Piasny. – Chcemy szerzyć potrzebę pomocy innym. Tak niewiele trzeba, aby uratować komuś życie – dodaje prezes Knapczyk.

Drugie spotkanie krwiodawców w remizie OSP w Gorenicach trwało pięć godzin. Najdłuższa kolejka do stanowisk poboru krwi, które przygotowali pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Krakowie ustawiła się we wtorek chwilę po godz. 9. – Pomyślałem, dlaczego nie. Już jakiś czas nosiłem się z zamiarem oddania krwi. W końcu postanowiłem dopiąć swego i jestem – mówi 18-letni Bartłomiej Kiszka ze Sułoszowej. – Dla mnie jest to już chyba dziesiąty raz. Wracam po przerwie na macierzyństwo. Lepiej się czuję oddając krew, oczywiście mentalnie – zaznacza Dagmara Cholewa z Klucz.

Akcję wsparli również mieszkańcy Gorenic oraz strażacy ochotnicy z Olkusza i Paczółtowic. Brak samochodu nie był problemem. Taxi Bajera dowoziła krwiodawców na miejsce, a w szczytny cel włączyli się też inni sponsorzy, gwarantując m.in. poczęstunek dla każdego gościa.

krew5

„W życiu człowieka są chwile, na które długo się czeka. Serce jest większe niż Nilu rzeka. Czas jak Złodziej szybko ucieka. Lecz najpiękniejszy dar to pomoc dla drugiego człowieka” – to fragment wiersza śp. Andrzeja Smucza, byłego prezesa olkuskiego oddziału PCK, który zmarł nagle w grudniu ubiegłego roku. Patrząc z góry na pracę innych jest pewnie dumny ze swoich wychowanków.

krew1

krew2

krew4

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Adam KieltykaRafałwankerWioskowy gość!Koperek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wioskowy gość!
Wioskowy gość!

[quote name=”Rafał”]Skończcie te wybory w komentarzach. Akcja nie ma i nie miała na celu promowania osób które chciały w jakiś sposób zabłysnąć w oczach wyborców….Cel był i jest taki sam uświadamiać i zachęcać ludzi do oddawania krwi.[/quote]Tak tak chyba na kaszankę! Bo jeśli to ma trafić do ludzi to współczuję! Zero weryfikacji, sam kiedyś byłem na takiej akcji, byłem na takiej bani, że szkoda gadać, ale że po mnie nie widać to skłamałem, bo chciałem zobaczyć czy się uda. I co?! Pobrali, do tego choroby zakaźne były weryfikowane zakreśleniem w liście przeze mnie. No nie wiem co dalej z krwią,… Czytaj więcej »

Adam Kieltyka
theon

Patrzę na tego radosnego Druha i mam pytanie czy do oddawania krwi to trzeba być trzeźwy ? 😉

Rafał
Rafał

Skończcie te wybory w komentarzach. Akcja nie ma i nie miała na celu promowania osób które chciały w jakiś sposób zabłysnąć w oczach wyborców….
Cel był i jest taki sam uświadamiać i zachęcać ludzi do oddawania krwi.

Wioskowy gość!
Wioskowy gość!

[quote name=”wanker”][quote name=”Wioskowy gość Nie chcę oceniać, ale w stosunku do innego posła z Ramienia Olkusza to jest nikim! Każdy wie, ze Pan Poseł Osuch zrobił wiele dla naszego miasta! —— chłoptasiu zmień prochy bo jak widać dopalacze poczyniły duże spustoszenie w twoim mózgu , napij się mleka może po paru latach zaczniesz widzieć wyrażniej –, nie mówię o myśleniu bo to jest skrajnie odległe w twoim przypadku..[/quote]No argumenty solidne! Czyli mamy głosować na Lidusię! Błagam ludzie stosujcie argumenty! Wiem że internet robi z ludzi zombie, ale postarajcie się rozmawiać, a nie pisać takie idiotyzmy jak ktoś powyżej/poniżej, Chciałbym porozmawiać….ale… Czytaj więcej »

wanker
wanker

[quote name=”Wioskowy gość Nie chcę oceniać, ale w stosunku do innego posła z Ramienia Olkusza to jest nikim! Każdy wie, ze Pan Poseł Osuch zrobił wiele dla naszego miasta! —— chłoptasiu zmień prochy bo jak widać dopalacze poczyniły duże spustoszenie w twoim mózgu , napij się mleka może po paru latach zaczniesz widzieć wyrażniej –, nie mówię o myśleniu
bo to jest skrajnie odległe w twoim przypadku..

Wioskowy gość!
Wioskowy gość!

OSP i akcja oddaj krew…..właśnie ! Bo mają czas!PSP takiego przywileju nie mają! I Lidia Gądek, czy ta Pani coś zrobiła dla naszego miasta?! Chodzę po mieście i widzę jej biuro poselskie….ta kobieta oprócz bycia posłem z ramienia naszego miasta nic nie robi, teraz zaczęła akcję przed wyborami! Przykre! Akcja OSP i oddawanie krwi! Serio Lidia?! Poseł za dychę! Co robisz dla nas wyborców z Olkusza?! Jesteś cały rok posłem, a pod koniec kadencji zachęcasz do oddawania krwi? Brawo! Mam nadzieje, że olkuszanie będą mieli to na uwadze! Nie chcę oceniać, ale w stosunku do innego posła z Ramienia Olkusza… Czytaj więcej »

Koperek
Koperek

OSP to nie strażacy! Strażacy to Państwowa Straż Pożarna! Zapamiętać!