Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej mają za sobą drugie spotkanie. Po pierwszym, na którym wybrali swoje prezydium przyszedł czas na konkrety. Młodzież dyskutowała nad komunikacją miejską i budżetem obywatelskim, wybrała również osoby do poszczególnych komisji. Sesja trwała ponad cztery godziny.
Na posiedzenie zaproszono Łukasza Kmitę, przewodniczący ZKG „KM” w Olkuszu, który mówił o nowym podejściu do spraw Związku. Niebawem ma się zmienić szata graficzna biletów, planowane jest także wdrożenie w życie dynamicznej informacji pasażerskiej na wybranych przystankach oraz wprowadzenie monitoringu ruchu pojazdów. Zmiany dotyczą też rozkładów jazdy, które systematycznie są uaktualniane na wnioski pasażerów.
Radni również wyrazili kilka swoich propozycji dotyczących ewentualnych korekt w rozkładach, tak, aby uczniowie olkuskich szkół nie musieli się martwić powrotem po lekcjach do domów. Ciekawa była również dyskusja na temat kontroli biletów i kwot, jakie dają wystawiane mandaty. Otóż jak szacują przedstawiciele ZKG „KM” tylko w tym roku, wpływy do kasy Związku z tytułu mandatów wyniosą około 140 tysięcy złotych. W tej chwili problemem jest nie tylko ściąganie pieniędzy od pasażerów jeżdżących na gapę, ale także z zatrudnieniem kontrolerów. Jak się okazuje, w tej branży nikt nie chce pracować.
Po komunikacyjnej debacie przyszedł czas na wybory do trzech Komisji: Sportu, Turystyki i Budżetowej. W każdej z nich znalazło się po pięciu radnych. W skład Komisji Sportu weszli: Błażej Sośnierz, Kacper Wróblewski, Mateusz Głowacki, Mariusz Bretner i Urszula Tyńska. Zespół pracujący pod szyldem Komisji Turystyki stworzyli: Dawid Kosmala, Jakub Kulman, Jakub Dolezy, Urszula Myszka oraz Mikołaj Królewicz. Ostatnie wybory dotyczyły natomiast doboru składu osobowego Komisji Budżetowej. Od środy tworzą ją: Jan Sarecki, Aleksandra Pałka, Tomasz Czarnota, Maciej Kaleciński oraz Damian Kajda.
Jakim budżetem będzie od przyszłego roku dysponowała Młodzieżowa Rada Miejska? – Decyzję podejmą dorośli radni, ale pewne jest, że będziecie mieli czym dysponować – przekonywał Naczelnik Wydziału ds. Społecznych w UMiG Olkusz, Jacek Imielski.
Ostatnią część drugiej w historii sesji MRM radni poświęcili na dyskusję, której głównym punktem była druga edycja Budżetu Obywatelskiego. Młodzież przedstawiła swoje pomysły na napisanie projektów, na które na początku roku ewentualnie będzie można oddać głosy. Radnych do konkretnego projektu – Olkuskiej Szkoły Liderów, namawiała Anna Dela ze Stowarzyszenia Res Sacra Miser. Razem ze swoimi wolontariuszami opowiadali o kończącym się właśnie premierowym projekcie pod tą nazwą. Żadne deklaracje ze strony radnych jak na razie nie padły.
Podobnie jak wszyscy mieszkańcy gminy, także i oni na złożenie propozycji zadań do BO 2016 mają czas do 13 listopada. – Na pewno skorzystamy z okazji i będziemy chcieli przedstawić swój autorski projekt. Czasu na jego stworzenie mamy niewiele, ale wierzę w naszą kreatywność – zaznaczał Jan Sarecki, Przewodniczący MRM.
Dyskusja na temat budżetu obywatelskiego zamknęła długą, bo czterogodzinną sesję. Tematy poruszane przez młodzież w środę w magistracie nie były przypadkowe. Były efektem wyników ankiet, jakie radni przeprowadzili w swoich szkołach. Radni datę kolejnego spotkania wyznaczyli w UMiG-u wyznaczyli na 9 grudnia. Wcześniej spotkają się w swoich komisjach oraz na pisaniu projektu, a może nawet i kilku projektów obywatelskich.
Podoba mi się szata graficzna biletów, którą wykonał pan Tomasz Witecki. Ale, panie Tomku uważaj pan na populistycznych p…u.a.r.c.z.y.k.ów bo pieniądze zarobione za tą pracę nad szatą to nie wszystko. Proszę nie zapomnieć o ograniczonym zaufaniu wobec nich jak podczas jazdy samochodem. Pana wizja Naszej Małej Ojczyzny jest znana i nie warto się wdawać poza bissnesem w inne koligacje.
O jakich porządkach ty piszesz. Zapomnij.
Panie Przewodniczący Kmita; kiedy Pan uporządkuje linię PS (Cmentarz). Z tej linii korzystają zwłaszcza ludzie ludzie w podeszłym wieku. I jakie warunki mają: mały samochód, bez poręczy, kierowca lubiący ostrą jazdę. Nie trzeba być geniuszem aby przewidzieć, że w tym okresie na cmentarz jeździ duża grupa mieszkańców os. Młodych, Pakuska, jak i wschodniej części Olkusza.
[quote name=”Musza z Olkusza”]A kiedy ten nowoczesny autobus kupią? Testowali go niedawno i co? Cisza….? :D[/quote]
Cztery takie, nowiusieńkie, cichuteńkie, bieluteńkie, bez spalin praktycznie, latem z klimą, a z ciepełkiem zimą kupić by można ale jak się wodociągi odpuściło to te prawie 6 baniek na dopłaty do wody i kanalizacji iść musi bo takich podwyżek to naród nie przepuści … a z tym pierwszym no to sukces odtrąbiony i wystarczy …
[quote name=”Musza z Olkusza”]A kiedy ten nowoczesny autobus kupią? Testowali go niedawno i co? Cisza….? :D[/quote]
Nie mają pomysłu na niego. Burza w szklance wody.
A kiedy ten nowoczesny autobus kupią? Testowali go niedawno i co? Cisza….? 😀
Zacznie, to Ty Jolka zaszłaś w ciążę… Ukrycia się niektórym, to beczą… jak barany.
Jestem ciekawa kto w związku ma wykształcenie związane z branżą samochodową lub komunikacją miejską. Może ktoś coś na ten temat wie. Bo z tego co słyszałam to szef jest zaocznym lub eksternistycznym politologiem lub coś podobnego.
Przewodniczący Związku Komunikacja Międzygminna jest pracownikiem p. Burmistrza i to co pan przewodniczący oferuje młodym to jest kosmetyka. Tu potrzeba zmian w estetyce pojazdów, kulturalnego zachowania kierowców, zmiana wyglądu pojazdów, punktualności, oszczędności i obniżenie cen biletów, zmniejszenie zatrudnienia w ZKM i inne.
Roman Piaśnik jeszcze niedawno temu protestował przeciw wysokim cenom wody i ścieków, a co teraz robi wszyscy widzimy.
Panie burmistrzu Piaśnik przecież ma pan ludzi w zarządzie Wodociągów, więc po co oni tam są? Gmina Olkusz ma większościowy udział w tej spółce, a pan w artykule sponsorowanym robisz z siebie zaskoczonego propozycją wysokiej podwyżki opłat jaką złożyły Wodociągi. Panie Piaśnik ja panu nie wierzę.
„wykształceniem osobowego transportu samochodowego – komunikacja lądowa” cóż to takiego? komunikacja miejska to chyba publiczny transport zbiorowy a nie w/w twór
„Niebawem ma się zmienić szata graficzna biletów”
Zastępcze, zbędne, nic nie wnoszące tematy, powinni raczej zbadać powody dlaczego ich rodzice tak dużo płacą za (aby mogli czysto i pachnąco do szkół przychodzić) za wodę i kanalizację i dlaczego co roku muszą być kilkudziesięcioprocentowe podwyżki przy prawie deflacji w kraju no i powinni też pomóc burmistrzowi zlokalizować płyty kamienne i kostkę granitową z poprzedniej płyty rynku bo podobno ich część właśnie do wodociągów trafiła …
Żeby ZKM dobrze funkcjonował to trzeba wymienić cały skład osobowy, włącznie z przewodniczącym. Tam powinni pracować na kluczowych stanowiskach ludzie z wykształceniem osobowego transportu samochodowego – komunikacja lądowa. A tak to tam widać same spady. To są działania pozorowane.
140 tys. to oszacowana kwota na jaką są wystawione mandaty a wpływy to przeważnie 25% ściągalności tj. ok 35 tys. zł.