wasze interwencje nowe

– Czy na ul. Parkowej można wymalować linie pośrodku jezdni, aby kierowcy mieli choć minimalne poczucie bezpieczeństwa na tej zdecydowanie za wąskiej drodze? – z takim pytaniem zadzwoniła do naszej redakcji olkuszanka.

Temat szerokości ul. Parkowej był już tematem naszych interwencji. W 2014 roku zakończono tam prace kanalizacyjne i drogowe. Kierowcy już wtedy zwracali uwagę, że trakt jest zdecydowanie za wąski, a ulica dość ruchliwa. Nie inaczej jest i dzisiaj. – Chodnik od strony stadionu to bardzo dobry pomysł, ale mógłby być nieco węższy. Nie ma tam przecież dużego ruchu pieszych, a nieco węższym trotuarem spokojnie można by przejechać wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim. Na jezdni każdy centymetr jest na wagę złota – argumentują kierowcy.

Zdanie zarządcy drogi, czyli gminy Olkusz, jest w tej kwestii niezmienne od kilku lat. – Wszystko jest zgodnie z przepisami; 5 metrów szerokości i ograniczenie tonażu do 3,5 ton. Wcześniej szerokość ulicy wynosiła od 4,60 metrów do 4,80 metrów – odpowiada rzecznik prasowy olkuskiego urzędu Michał Latos.

Czytelniczka interweniująca w naszej redakcji w sprawie linii podkreśla, że ulicą Parkową jeżdżą nie tylko auta osobowe, ale i ciężarówki (np. śmieciarki). – Po remoncie tej drogi nie ma gdzie „uciec” na pobocze, gdy z naprzeciw nadjeżdża ciężarówka, z uwagi na chodnik od strony stadionu – argumentuje olkuszanka.

Co na to magistrat? – Pozwólmy służbom miejskim pracować, bo wykonują one zadania na rzecz wszystkich mieszkańców. Nie zabronimy przecież śmieciarkom wjazdu w ul. Parkową. Na wąskich ulicach w całej Polsce niezbędna jest pewna kultura jazdy – jeżeli mam możliwość zjechać na bok (np. na podjazd), by przepuścić pojazd, z którym nie mogę się bezpiecznie wyminąć, to tak robię. Wymalowanie pasów rozgraniczających nic tu nie zmieni, gdyż droga nie stanie się od tego szersza. I tak jest szersza niż była przed przebudową, a niestety ulic w centrum miasta nie da się poszerzać bez końca, gdyż brakuje na to miejsca – wyjaśnia Michał Latos.

Pytanie tylko, gdzie mają zjechać kierowcy jadący od strony ul. 29 Listopada.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze