Olkusz

„Czy w Nowym Szpitalu w Olkuszu są wykonywane komercyjne zabiegi medyczne?” Z takim pytaniem zwrócił się niedawno do władz Powiatu Olkuskiego radny Jan Orkisz: powodem jego interpelacji były doniesienia o możliwym podnajmowaniu lekarzom przez szpital jednej z sal operacyjnych. Władze placówki odpowiadają, że prowadzone tam zabiegi wykonywane są zgodnie z zasadami przyjętymi przez NFZ.

Przypominamy, że w 2022 roku w Nowym Szpitalu w Olkuszu oddano do użytku nowy blok operacyjny, stanowiący dodatkowe piętro do otwartego w 2019 roku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego: w nowym bloku znalazły się m.in. 3 sale operacyjne wraz z pokojem przygotowania pacjenta, pokojem wybudzeń oraz tzw. częścią brudną. W ramach inwestycji wykonana została ponadto klatka schodowa z systemem oddymiania, magazyny sprzętu, bielizny i leków, pokój socjalny, dyżurka lekarska, pokój pielęgniarki oddziałowej, pomieszczenia mycia i dezynfekcji, węzły sanitarne oraz strefa techniczna. Powierzchnia obiektu wynosi około 550 metrów kwadratowych.

Inwestycja w znacznym stopniu sfinansowana została ze środków publicznych, jako że projekt pod nazwą „Modernizacja obiektów szpitalnych wraz z zakupem sprzętu w celu zwiększenia dostępności i jakości usług zdrowotnych świadczonych w Nowym Szpitalu w Olkuszu Sp. z o.o.”, w ramach którego wybudowany został nowy blok operacyjny, uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 w kwocie ponad 7,8 miliona złotych, co stanowiło ponad 78% jego wartości. Koszt budowy samego bloku operacyjnego to wydatek rzędu przeszło 7,9 miliona złotych, z czego dofinansowanie wyniosło ponad 3,2 miliona złotych a wkład własny Szpitala prawie 4,7 miliona złotych.

W ostatnim czasie radny Rady Powiatu w Olkusz Jan Orkisz wystosował interpelację do władz Powiatu Olkuskiego w sprawie zasad, na jakich w olkuskiej placówce wykonywane są zabiegi: „Uzyskałem informację, że prawdopodobnie, w nowo oddanym bloku operacyjnym w Nowym Szpitalu w Olkuszu Sp. z o.o. jedna z sal operacyjnych jest wykorzystywana w sposób komercyjny, tzn. spółka wynajmuje lekarzom jedną salę operacyjną, a Ci wykonują płatne usługi zdrowotne pacjentów z zewnątrz, poza kolejką , która obowiązuje pacjentów będących mieszkańcami naszego powiatu. Biorąc pod uwagę fakt, że blok operacyjny został wybudowany z udziałem środków zewnętrznych, zwracam się z pytaniem, czy rzeczywiście taka sytuacja ma miejsce, a jeśli tak, to czy Zarząd Nowego Szpitala Sp. z o.o. zwracał się do Zarządu Powiatu w Olkuszu o wyrażenie zgody na takie praktyki?” – dopytywał radny Orkisz.

Jak informują przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Zarząd Spółki Nowy Szpital w Olkuszu nie wystąpił do Zarządu Powiatu w Olkuszu o zgodę na świadczenie usług komercyjnych na bloku operacyjnym. Władze lecznicy doprecyzowały ponadto, że takie zabiegi nie są tam prowadzone: „W celu zwiększenia możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Powiatu Olkuskiego od dnia 1.11.2023 r. zatrudniliśmy dodatkowych lekarzy ortopedów i anestezjologów, którzy operują Pacjentów zgodnie z zasadami przyjętymi przez NFZ. Wykonywane zabiegi nie są zabiegami komercyjnymi, w związku z czym Zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu nie występował o zgodę do Zarządu Starostwa Powiatu Olkuskiego. W Nowym Szpitalu w Olkuszu pacjenci są przyjmowani wyłącznie zgodnie z przepisami NFZ.” – podkreśla członek Zarządu spółki Nowy Szpital w Olkuszu Jadwiga Pięta-Pietrzyk.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze