splyw bukowno

Różne są sposoby spędzania urlopów. Jedni wolą wylegiwanie się na plaży, inni natomiast dużo bardziej aktywną formę spędzania wolnego czasu. Bukowno może pochwalić się zarówno atrakcyjnym basenem, jak i ofertą dla miłośników spływów kajakowych. Od 19 czerwca do końca wakacji we wszystkie weekendy można wypożyczyć osprzęt i wypłynąć ku przygodzie.

Miejscami silny nurt rzeki, naturalne przeszkody oraz meandry sprawiają, że spływ Sztołą jest ciekawym i emocjonującym przeżyciem. I to nie tylko tym sportowym, ale i krajoznawczym, bowiem z perspektywy kajaka, przyroda rzecznej doliny wygląda zupełnie inaczej.

Popłynąć Sztołą można w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00 – 18:00. Z kajaków korzystają także dzieci, ale tylko i wyłącznie pod opieką osób dorosłych umiejących pływać. Przystankiem początkowym spływu wzorem poprzedniego roku jest „Leśny Dwór”, a trasa, którą spokojnie można pokonać w nieco ponad godzinę kończy się przy mostku na ul. Borowskiej.

Uczestnicy spływu mają do dyspozycji osiem kajaków dwuosobowych wraz z całym osprzętem. Dostępne są również dwie przystanie kajakowe gdzie bezpiecznie można wodować sprzęt pływający. Na trasie spływu obowiązuje regulamin, dostępny na każdej z przystani.

Bilety w cenie 35 zł za wypożyczenie kompletnego kajaka, można nabyć na przystani początkowej zlokalizowanej przy ul. Spacerowej. Posiadacze Lokalnej Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na 50-procentową zniżkę. Szczegółowych informacji dotyczących spływu, udziela Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bukownie, pod numerem telefonu (32) 642 11 04.

W ubiegłym roku wpływy do kasy MOSiR-u z tytułu 457 spływów wyniosły prawie 16 tysięcy złotych. Łącznie Sztołą w poprzednie wakacje popłynęło około 900 osób. W wielu przypadkach, przygoda z kajakiem ściągała do Bukowna gości z ościennych miejscowości zarówno Śląska jak i Małopolski.

Spływ kajakowy Doliną Rzeki Sztoły jest jednym z elementów projektu pn. „Rozwój infrastruktury turystycznej miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego na realizację którego Miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.” Oprócz spływu projekt obejmuje również przebudowę Domu Turysty „Tramp”, który już zyskał nowe oblicze i zaczyna nawiązywać do lat swojej świetności, budowę parkingu i miejsc postojowych przy ul. Reymonta, ogrodzenie basenu, oznakowanie i opisanie szlaków turystycznych przebiegających przez gminę Bukowno, a także wyposażenie ich w potrzebne elementy małej architektury.

tramp

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze