szkola

 We wrześniu 2019 roku w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych rozpoczną naukę dzieci po ośmioklasowej szkole podstawowej i po trzyletnim gimnazjum. W skali kraju będzie to łącznie 730 tys. uczennic i uczniów, czyli dwa razy więcej niż w ostatnich latach. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawia się w tej kwestii sytuacja w naszym powiecie.

Reforma edukacji, realizowana w Polsce od 1 września 2017 sprawiła, że podczas najbliższej rekrutacji o miejsca w szkołach średnich starać się będą aż dwa roczniki uczniów. Będą to pierwsi absolwenci ośmioklasowych podstawówek, czyli młodzież urodzona w latach 2004 oraz 2005 (dzieci, które w 2011 roku rozpoczęły naukę w szkole, mając 6 lat) oraz uczniowie z rocznika 2003, będący ostatnimi absolwentami wygaszanych gimnazjów.

Oznacza to, że w tym samym roku, w tych samych szkołach naukę rozpoczynać będzie młodzież w różnym wieku. Zgodnie z założeniami reformy, dzieci z dwóch roczników nie będą jednak uczęszczać razem do tych samych klas. Ich nauka opierać się będzie też o inne podstawy programowe. Uczniowie po gimnazjach skończą szkołę po 3 lub 4 latach, w zależności od tego, czy wybiorą liceum czy technikum. Edukacja absolwentów „zreformowanych” podstawówek potrwa o rok dłużej.

Czy szkoły będą przepełnione?

Sytuacja ta wprawia w zaniepokojenie dzieci i ich rodziców, którzy obawiają się, że w szkołach może zabraknąć miejsca dla takiej ilości młodzieży. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, kumulacja spowodowana reformą narusza art. 70 Konstytucji RP, gwarantujący powszechny i równy dostęp do nauki. Największy problem mają mieszkańcy duży miast, takich jak Kraków. Głosy niepokoju słychać jednak także w Olkuszu. – Młodzież, która w normalnych okolicznościach dostałaby się bez problemu do wymarzonego liceum, nie będzie mieć na to szans ze względu na nadmiar kandydatów – skarży się nam matka jednego z uczniów okolicznego gimnazjum.

Barbara Nowak, pełniąca funkcję Małopolskiego Kuratora Oświaty, uważa jednak, że zaistniała sytuacja nie jest niczym nadzwyczajnym. W zamieszczonym na stronie kuratorium liście do rodziców pisze, że w 2019 r. liczba uczniów starających się o przyjęcie do klasy pierwszej szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych jest taka sama, jak ta w 2007 roku, i tylko trochę mniejsza niż przyjmowane roczniki w latach 2006 i wcześniejszych. Jej zdaniem moment kumulacji został wybrany optymalnie, w okresie największego niżu demograficznego. Dyrektorzy placówek mieli zaś dwa lata na przygotowanie się do tej sytuacji.

– Zawsze tak było, że do szkół cieszących się najlepszą opinią aplikowało zdecydowanie więcej osób niż było w nich miejsc. Podobnie będzie i w tym roku. Pragnę Państwa jednak zapewnić, że będzie właśnie podobnie, a nie inaczej. Ta sama liczba klas dla obydwu roczników, podwojona liczba klas w porównaniu do roku poprzedniego ma zagwarantować wszystkim uczniom równe traktowanie i bezpieczeństwo – tłumaczy w swoim liście Barbara Nowak.

Ile klas zostanie utworzonych w okolicznych szkołach?

We wrześniu 2018 roku, w placówkach, dla których organem prowadzącym jest powiat olkuski, swoją edukację postanowiło kontynuować ponad 1000 pierwszoklasistów. Łącznie we wszystkich okolicznych szkołach średnich uruchomiono dla nich 32 nowe oddziały. W tym roku liczby te mają ulec podwojeniu. W czerwcu szesnastoletni gimnazjaliści przystąpią do egzaminu kończącego szkołę. W tym samym czasie ich czternasto- i piętnastoletni koledzy i koleżanki będą zdawać pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty. Następnie wszyscy otrzymają świadectwa, na podstawie których będą ubiegać się o miejsce w wybranej przez siebie szkole średniej. Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie opublikowane zostało zestawienie, z którego możemy dowiedzieć się, ile klas pierwszych powstanie w poszczególnych szkołach średnich na terenie naszego powiatu.

Najwięcej nowych oddziałów utworzonych zostanie w „Mechaniku”, czyli Zespole Szkół nr 1. Powstanie tam łącznie 14 klas technikum oraz 2 klasy szkoły branżowej I stopnia. W „Ekonomiku”, czyli Zespole Szkół nr 3 powstać ma 10 klas technikum oraz 2 oddziały szkoły branżowej. Według kuratorium, możliwe jest także reaktywowanie w tej szkole dwóch klas liceum ogólnokształcącego. Zespół Szkół nr 4, popularnie nazywany „Budowlanką” może liczyć na 10 klas technikum i 4 oddziały szkoły branżowej. I, II i IV Liceum Ogólnokształcące najprawdopodobniej uruchomią odpowiednio: 10, 4 i 12 oddziałów. W przypadku Zespołu Szkół w Wolbromiu planowane jest utworzenie dwóch klas dla każdego typu funkcjonujących tam szkół, czyli: liceum ogólnokształcącego, technikum oraz szkoły branżowej I stopnia.

Wszystkie te liczby stanowią jednak efekt prostej kalkulacji pracowników kuratorium, którzy podwoili aktualną ilość klas pierwszych funkcjonujących obecnie w okolicznych szkołach. Ostateczne decyzje w tej sprawie podejmować będzie Starostwo Powiatowe w Olkuszu. Tak naprawdę o faktycznej ilości uruchomionych oddziałów zdecyduje jednak zainteresowanie szkołami ze strony uczniów, którzy będą rekrutowani w okresie wakacyjnym.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Tradycyjnie zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

Nazwa szkoły

liczba oddziałów klas I w roku szkolnym 2018/2019

planowana liczba oddziałów klas I w roku szkolnym 2019/2020

dla uczniów po Szkole Podstawowej

dla uczniów po Gimnazjum

Zespół Szkół nr 1 – Technikum

7

7

7

Zespół Szkół nr 1 – Szkoła Branżowa I stopnia

1

1

1

Zespół Szkół nr 3 – Liceum Ogółnokształcące

0

1

1

Zespół Szkół nr 3 – Szkoła Branżowa I stopnia

0

1

1

Zespół Szkół nr 3 – Technikum

5

5

5

Zespół Szkół nr 4 – Technikum

2

2

2

Zespół Szkół nr 4 – Szkoła Branżowa I stopnia

2

2

2

I Liceum Ogólnokształcące

5

5

5

II Liceum Ogólnokształcące im.Ziemi Olkuskiej

2

2

2

IV Liceum Ogólnokształcące

6

6

6

Zespół Szkół w Wolbromiu – Liceum Ogólnokształcące

1

1

1

Zespół Szkół w Wolbromiu – Technikum

1

1

1

Zespół Szkół w Wolbromiu – Szkoła Branżowa I stopnia

1

1

1

 

 

Źródło: Kuratorium Oświaty w Krakowie

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
5 lat temu

[quote name=”Kuba”]Od kiedy mamy w Olkuszu „Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Dzbana” – ktoś sobie żarty zrobił w Google.[/quote]
Czemu sam nie zgłosisz??
[URLcomment image[/IMG][/URL]

Kuba
Kuba
5 lat temu

Od kiedy mamy w Olkuszu „Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Dzbana” – ktoś sobie żarty zrobił w Google. Może Redakcja zainterweniuje. Dodatkowo w tej szkole ostatnio tak śmierdzi kanalizacja, że powinno się odwołać zajęcia.

Iza
Iza
5 lat temu

Szanowna Redakcjo. W SP 9 w Olkuszu od 2 dni nagła „epidemia” wsród nauczycieli. Mam wrażenie, że na wzór „grypy policyjnej”. Dzieci wcale nie mają lekcji i siedzą na świetlicy lub (nieliczne) lekcje są łączone po 2 kłasy (?!). Proszę o zainteresowanie sie tematem.

JaOlkuszanin
JaOlkuszanin
5 lat temu

Napiszcie o strajkach w szkołach.