ranking szkola

Już od ponad 20 lat, z początkiem każdego roku portal perspektywy.pl publikuje krajowy ranking szkół ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie znalazły się w nim placówki edukacyjne z powiatu olkuskiego. Wśród ogólniaków ponownie najlepiej stoją notowania I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu im. Króla Kazimierza Wielkiego, natomiast liderem w kategorii techników jest Zespół Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana.

„Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2019” to pięć rankingów odzwierciedlających główne aspekty pracy szkół oraz różnorodność ich misji. Najważniejsze są jednak dwa: Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2019 prezentujący 500 najlepszych liceów w Polsce oraz Ogólnopolski Ranking Techników 2019 przedstawiający 500 najlepszych techników w naszym kraju. Pozostałe tabele pokazują kolejność szkół pod względem wyników maturalnych, a także olimpijskich. Do tego dochodzą także zestawienia wojewódzkie.

Zgodnie z postanowieniem Kapituły Rankingu, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

W pierwszej pięćsetce, a więc w zestawieniu ogólnopolskim znalazło się jedynie I LO, które zajęło 224. miejsce, za co otrzymało „Srebrną Tarczę”. Pozycja w kraju przełożyła się na 19. miejsce w Małopolsce. Ponadto w rankingu małopolskim na 70. pozycji sklasyfikowano IV Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. „Czwórka” w całym kraju zajęła 795. miejsce i zyskała „Brązową Tarczę” plebiscytu. W ubiegłych latach w czołowej setce ogólniaków w województwie znajdowały się II LO oraz Zespół Szkół w Wolbromiu. Tym razem obie placówki nie zostały uwzględnione w rankingu, wypadając z tabeli.

Najlepsze w Polsce okazało się XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Krajowe podium zamyka natomiast najlepsze w Małopolsce V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Przy tworzeniu drugiego z rankingów – tego dotyczącego techników, Kapituła oprócz wyników olimpiad i matur brała pod uwagę również rezultaty uczniów uzyskane z egzaminów zawodowych. Według najnowszego zestawienia, w Olkuszu doszło do symbolicznej zmiany warty. Prowadzące dotychczas Technikum Nr 1 przy ZS Nr 1 im. Stanisława Staszica wypadło z najlepszej setki w województwie, rolę lidera przekazując Technikum Nr 3 w ZS Nr 3 im. Antoniego Kocjana. „Ekonomik” w Małopolsce zajął 64. miejsce, co zapewniło mu 453. pozycję w kraju i „Brązową Tarczę”. W rankingu wojewódzkim 80. lokatę przypisano natomiast Technikum Nr 4 w ZS Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej.

Cały plebiscyt wygrało Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT w Warszawie, a tuż za nim znalazło się Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie, które przed rokiem w rankingu okazało się bezkonkurencyjne.

Pełna klasyfikacja szkół ponadgimnazjalnych na rok 2019 dostępna jest na stronie internetowej organizatora plebiscytu: perspektywy.pl.

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bartex9
bartex9
4 lat temu

Mam dziwne wrażenie, że nowa dyrekcja Ekonomika z [i]moderacja [/i]zacznie przypisywać wysoką lokatę w rankingu jako swój sukces. Otóż pamiętajmy, że Perspektywy oceniały ubiegły rok szkolny. Za ten sukces odpowiada poprzednia dyrekcja szkoły.