intermag3

Pod koniec lat 80 – tych siedzibą firmy był garaż. Dzisiaj hale produkcyjne i firmowe pomieszczenia zajmują ponad 5 hektarów. Z niewielkiego producenta nawozów spółka stała się globalnym graczem na międzynarodowej arenie. Mowa o INTERMAGU – firmie, która mieści się w Osieku i w Olkuszu.

Spółka jest jednym z największych w Europie środkowo-wschodniej producentem nawozów i biostymulatorów, a także produktów prozdrowotnych dla zwierząt. W swojej ofercie ma ponad 150 produktów. INTERMAG tworzy ponad 120 pracowników. – Naszą siłą napędową jest 27 – letnie doświadczenie połączone z pierwiastkiem młodości. Zatrudniamy sporo młodych pracowników, którzy mają świeże pomysły – opowiada prezes spółki Hubert Kardasz. Stale poszerzana wiedza agrotechniczna pozwala na wprowadzanie innowacyjnych technologii w uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Dziesięcioosobowy zespół badawczy co roku pracuje nad kilkunastoma projektami. Co ważne, jednym z priorytetów są ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska rozwiązania. Świetne znane w Polsce firmowe produkty są obecne już w ponad 20 krajach, nie tylko europejskich. Preparaty INTERMAGU używane są w Ameryce Południowej, Azji oraz Afryce. Sporym rynkiem zbytu jest Bliski Wschód. Udział w eksporcie przekracza już 45 procent. Zarówno w Polsce, jak i zagranicami kraju, współpraca opiera się na partnerstwie z zaangażowanymi w sprzedaż produktów INTERMAGU firmami.

 

intermag4

Strategia firmy opiera się na czterech filarach: inwestycjach w nowoczesne technologie z wykorzystaniem unijnych funduszy, ekspansji zagranicznej, rozwoju marek rozpoznawalnych na całym świecie oraz stałym poszerzaniu oferty, by zaspokoić szeroką gamę oczekiwań rolników. Hubert Kardasz podkreśla, że firma to nie tylko produkcja i sprzedaż, ale również integracja z lokalną społecznością. INTERMAG ciągle wspiera lokalne wydarzenia sportowe, kulturalne i społeczne.

W ciągu minionych pięciu lat firma mocno się rozwinęła. Zakłady w Osieku i w Olkuszu są systematycznie modernizowane i wyposażane w nowoczesne urządzenia i linie technologiczne. Od 2012 roku zainwestowano ponad 20 mln złotych. W tym czasie zbudowano hale produkcyjno – magazynową z linią do produkcji nawozów krystalicznych, w Olkuszu otwarto nowy oddział produkcyjny wyposażony w instalację do produkcji prozdrowotnych dodatków paszowych dla zwierząt, zorganizowano Centrum Logistyczne i Centrum Obsługi Klienta, zmodernizowano budynek administracyjny w Osieku pod kątem potrzeb Działu Badan i Rozwoju ( z wyposażeniem w nowoczesny sprzęt laboratoryjny), uruchomiono kompletny oddział produkcyjny innowacyjnych biostymulatorów, nawozów dolistnych oraz chelatów w formie mikrogranulatu.

intermag2

Zapewne trudno byłoby mówić o rozwoju na taką skalę gdyby nie unijne wsparcie. Spółka z powodzeniem od lat sięga po europejskie fundusze. Do tej pory w firmie zrealizowano trzynaście projektów badawczych oraz inwestycyjnych. Ich koszt to prawie 24 mln złotych, z czego ponad 9 mln złotych stanowią fundusze europejskie.

To pierwsza firma, która w nowym rozdaniu finansowym na lata 2014 – 2020 uzyskała dofinansowanie na kolejny, innowacyjny projekt dotyczący nowoczesnych preparatów agrochemicznych. Projekt ma być realizowany przez cztery lata. Jego wartość to 11 mln złotych, a unijna dotacja wynosi 60 proc. tej kwoty. – Ostatni okres jest dla nas bardzo intensywny. Sporo inwestujemy, a plany na przyszłość mamy dość ambitne. Mocno przygotowujemy się do rozwoju projektów biotechnologicznych – zapowiada Hubert Kardasz.

intermag

Praktycznie co roku spółka nagradzana jest różnego rodzaju certyfikatami i wyróżnieniami, jak np. Inicjator Innowacji 2015 (przyznawany przez redakcję „Newsweeka”), Diament Forbesa czy Gazela Biznesu 2014. Do ostatnich osiągnięć zaliczyć należy oficjalną rejestrację przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi flagowego produktu INTERMAG – Optysilu – jako mineralnego stymulatora wzrostu.

intermag1

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze