narodowe czytanie

Olkuska Biblioteka włączyła się po raz kolejny do zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku publicznie czytana będzie „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami.
„Narodowe Czytanie” „Trylogii” Henryka Sienkiewicza odbędzie się 6 września 2014 r. o godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki.
Partnerem akcji jest współpracujący stale z biblioteką, Zespół Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu – żyjąca tradycją i poszukująca nowych wyzwań szkoła, która kultywuje tradycję żywego słowa.

Trylogię czytać będą zacni goście: dr Włodzimierz Łysoń – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Tomasz Lis – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu – Beata Banasiewicz, Agnieszka Goździelska i Anna Hajduła. Utwory Henryka Sienkiewicza czytać będą również uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu.

Przedsięwzięcie publicznego czytania największych polskich dzieł literackich ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Wspólna lektura pereł polskiej literatury może być również wspaniałą przygodą intelektualną oraz sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

Dzieła Henryka Sienkiewicza a w szczególności Trylogia kształtowały całe pokolenia Polaków. Trylogia to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika militarnych i duchowych zwycięstw.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o