Władze Województwa Małopolskiego rozstrzygnęły konkurs „Niezwykła Małopolska Wieś 2018”. W gronie laureatów znalazły się trzy sołectwa z powiatu olkuskiego.
Konkurs ma wyróżnić sołectwa i ich mieszkańców, które aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi. Ocenie podlega m. in. estetyka danej miejscowości, utrzymanie jej ładu przestrzennego i architektonicznego oraz działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Punktowane są również lokalne inicjatywy integrujące mieszkańców oraz kształtujące świadomość patriotyczną i historyczną.
W kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś” zwyciężył Zederman. Jurorzy wzięli pod uwagę m. in. aktywność miejscowej Szkoły Podstawowej w pozyskaniu środków zewnętrznych oraz udział w programach zewnętrznych (program mPotęga, Fundacja AVIVA, start w konkursie „Kolorowe Boiska” Śnieżki), działalność edukacyjna na rzecz różnych grup mieszkańców, zaangażowanie w lokalne działania Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej w Zedermanie oraz Klubu Sportowego Błysk na rzecz promocji sportu i edukacji młodzieży, obecność firm działających w obszarach tradycyjnie związanych z obszarami wiejskimi, a także aktywność całej społeczności Zedermana w pozyskiwaniu środków w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Olkusz.
– Ten sukces jest dla nas wszystkich wielkim wyróżnieniem na tle całej Małopolski i jednocześnie zachętą do dalszej pracy na rzecz naszego sołectwa i Gminy Olkusz. Ostatnie lata były czasem wytężonej pracy na rzecz mieszkańców w każdym wieku. Zdajemy sobie sprawę, że jako społeczeństwo ciągle się zmieniamy i oczekujemy od naszego otoczenia coraz więcej. Jako sołtys mam to szczęście, że jednocześnie mieszkańcy dają z siebie coraz więcej, co przy wsparciu ze strony władz miasta daje bardzo dobre rezultaty – uważa Sabina Gęgotek, sołtys Zedermana.
Zgłoszeń do konkursu dokonywały gminy. – W tym roku wytypowaliśmy do tego konkursu Zederman ze względu na doskonałą współpracę na wielu płaszczyznach i osiągnięcia tego sołectwa. Każda propozycja kierowana do mieszkańców Zedermana spotyka się z ogromnym odzewem. Niezwykle cenny jest fakt, że wiele pomysłów, jakie zostały zrealizowane w sołectwie, zostało zaproponowanych przez samych mieszkańców, poprzez sołtysa i radę sołecką. Jak widać, nie tylko my doceniamy tę aktywność, ale również spotkała się ona z uznaniem na szczeblu wojewódzkim, co nas ogromnie cieszy i jest powodem do dumy – komentuje burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.
Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 20 tys. złotych w kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś” otrzymały Rodaki, zgłoszone przez władze gminy Klucze. -Jestem bardzo dumny i pełen podziwu, że zaangażowanie społeczne Rodak zostało ponownie zauważone, bo to przecież nie pierwsza nagroda dla tej miejscowości! Oby tak dalej, bo dajecie nam drodzy Rodaczanie piękny przykład jak wspólnie działać dla dobra małych ojczyzn. Słowa uznania należą się tu szczególnie Pani Sołtys Barbary Wojnar i Pani Radnej Haliny Ładoń – mówi wójt Klucz Norbert Bień.
W drugiej z kategorii: „Piękna małopolska wieś” na trzecim miejscu uplasowało się Wierzchowisko, które otrzyma 40 tys. złotych. Mieszkańcy wsi kierowanej przez sołtysa Krzysztofa Koniecznego chętnie włączają się w różnego rodzaje akcje. Tej wiosny w Wierzchowisku również wiele się działo, m. in.: utwardzono ścieżki spacerowe wzdłuż Szreniawy, posadzono ponad sto sadzonek drzew i krzewów w ramach akcji „Ratujmy pszczoły”, uporządkowano teren wokół stawu.
Nagrody otrzymane przez sołectwa zostaną przeznaczone na realizację zadań własnych gminy na terenie nagrodzonego sołectwa.
Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji konkursu przyznano pomoc finansową dla 14 gmin na kwotę 254 tys. złotych. Najpiękniejszą wsią został Ostrów z gminy Proszowice, a najbardziej nowatorskim sołectwem Chrząstowice z gminy Wolbrom.
Fot. UMiG Olkusz
😀 Tylko pozostaje pogratulować takim sołectwom, nasze dzieci w Bogucinie Mały
.(podobno sprawa burmistrza) zostały na wakacje 8) pozbawione Placu Zabaw,który dalej jest rozkopany.
.a twa to już dość długo.
Ohh, lokalne liderki w Rodakach pewnie zadowolone. Ciekawe, na co pójdą pieniądze z nagrody. Może na wsparcie zespołu „Rodaczanie”? Albo na drogę w lesie, przy której zupełnie przypadkiem mieszka jedna osoba – syn pani radnej? :D:D:D
Wszystkich tych nagrodzonych i nie tylko zapraszam do sołectwa Żurada aby zobaczyli jak wygląda najbardziej zaniedbana wioska w powiecie olkuskim oddalona 3 km od centrum Olkusza , a szczególnie chodzi o infrastrukturę drogową , chodniki , brak kanalizacji , bałagan na nie używanych posesjach które stwarzają zagrożenie pożarowe dla sasiadów , itd. itd można by mnożyć.Chichotem można powiedzieć historii jest fakt że Żurada to ostoja komuny i w Nowej Polsce miała v-c burmistrza , radnego wojewódzkiego , wielu radnych PZPR , SLD , no a sam obecny burmistrz ma swoje korzenie w tych organizacjach. No ale jest nadzieja że niedługo zamiast kawałów o Wąchocku doczekamy się Żuradzie