– Dziś, pamiętając o historii, intensywnie myślimy o przyszłości naszej i następnych pokoleń Polaków. Nie wolno nam marnować legionowej spuścizny, bo niepodległość nie jest dana raz na zawsze. A jak powiedział Jan Paweł II: „…potrzebny jest nieustający szacunek dla innych i troska o wspólne dobro, szczególnie to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna” – tak w minioną niedzielę wójt gminy Klucze Norbert Bień rozpoczął uroczyste obchody 102. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami.
W listopadzie 1914 roku na polach Krzywopłot, Bydlina i Załęża polscy legioniści toczyli walki z wojskami rosyjskimi. Z około 1300 żołnierzy, w tym 440 żołnierzy polskich, śmierć poniosło 46 legionistów, a 131 zostało rannych. Pochowano ich we wspólnej mogile na bydlińskim cmentarzu. Pamięć żołnierzy uczczono pomnikiem w postaci dużego Krzyża, górującego nad ich grobem. Marszałek Józef Piłsudski określił tę bitwę mianem „polskich Termopili”.
W minioną niedzielę mieszkańcy, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzyści, członkowie związków wojskowych i kombatanckich, reprezentanci m. in. policji, straży pożarnej, szkół, organizacji społecznych i partii politycznych spotkali się tradycyjnie pod Pomnikiem Legionistów na cmentarzu w Bydlinie. Tam biskup Grzegorz Kaszak odprawił mszę św. Przed rozpoczęciem nabożeństwa poseł Jacek Osuch odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
– Zawsze łączyło nas pragnienie wolności, choć nierzadko różniły się nasze drogi i sposoby jej osiągnięcia. Mimo to jedność celu i umiejętność współdziałania ponad podziałami pozwalały realizować najśmielsze wyzwania. Piękne, a zarazem trudne dzieje naszej Ojczyzny są dla nas świadectwem siły narodu, który w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość kolejnych pokoleń potrafił podjąć i zrealizować najtrudniejsze wyzwania. My, dzisiejsi Polacy, świadomi tego dziedzictwa, we wzajemnym szacunku i otwartości powinniśmy razem działać na rzecz dobra wspólnego i rozwoju naszego kraju – podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Po mszy św., apelu poległych i honorowej salwie pod Pomnikiem Legionistów złożono kwiaty. Zwieńczeniem obchodów był patriotyczny występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły podstawowej w Bydlinie.
Uroczystości zostały zorganizowane przez władze gminy Klucze, Zespół Przedszkolno – Szkolny w Bydlinie oraz mieszkańców Bydlina, którzy na co dzień opiekują się Pomnikiem Legionistów. Patronat nad obchodami sprawował wojewoda małopolski Józef Pilch.
{joomplu:64661}{joomplu:64640}{joomplu:64629}
Eee. Kmity nie było 🙁
„Nie wolno nam marnować legionowej spuścizny”
Nie wolno, chociaż nawet Google nie wiedzą co to jest ta „legionowa spuścizna” …