https://przeglad.olkuski.pl/images/stories/jakub_fita/nowy_szpital.JPG

Olkuska lecznica ponownie znalazła się na celowniku Najwyższej Izby Kontroli. Urzędnicy postanowili przyjrzeć się funkcjonowaniu spółki Nowy Szpital pod kątem gospodarowania przez nią powiatowym mieniem. W dniu 21 grudnia 2017 r. Przedstawiciele krakowskiej Delegatury NIK rozpoczęli kontrolę w spółce Nowy Szpital w Olkuszu oraz w olkuskim Starostwie Powiatowym. Ich zadaniem ma być sprawdzenie celowości, rzetelności i gospodarności wykorzystania środków publicznych w szpitalu. Pod lupę mają zostać wzięte koszty ponoszone przez spółkę oraz jej wynik finansowy.

– Postępowanie dotyczy m.in. realizacji umów związanych z powołaniem i funkcjonowaniem spółki Nowy Szpital w Olkuszu. Szczegółowy zakres prowadzonych czynności objęty jest tajemnicą i nie może być na tym etapie udostępniany – informuje Anna Filipowicz, Sekretarz Dyrektora Delegatury NIK w Krakowie.

O skontrolowanie podmiotu kierującego szpitalem występował Zarząd Powiatu Olkuskiego wraz z posłanką Agnieszką Ścigaj. Ich wątpliwości wzbudza kwestia kontraktów zawieranych z zewnętrznymi firmami i wydatki, jakie ponosi szpital na consulting i doradztwo. Lokalni politycy domagali się zbadania ewentualnych szkód, jakie ich zdaniem mogły powstać w wyniku decyzji podejmowanych przez kierownictwo placówki.

Zdaniem władz powiatu Nowy Szpital w Olkuszu rozpoczynając swoją działalność w 2010 r. posiadał odpowiedni potencjał administracyjny przejęty od olkuskiego ZOZ-u i mógł samodzielnie realizować swoje zadania. Sukcesywnie wyzbywał się on jednak pozamedycznych zadań zawierając jednocześnie umowy z Grupą Nowy Szpital na ich realizację. Włodarze powiatu uważają, że proceder ten obciąża ponad przeciętną miarę finanse spółki, pomniejszając tym samym jej zysk. Z taką argumentacją stanowczo nie zgadzają się przedstawiciele placówki.

– Wywiązujemy się ze wszystkich zawartych umów. Zmiany, które wprowadzamy służą mieszkańcom. W placówce powstały nowe oddziały takie jak neurologia, gdzie nowoczesnymi metodami leczeni są pacjenci po udarach. Szpital ma także nowe lądowisko. Za chwilę otworzymy nowoczesny oddział ratunkowy. Systematycznie wymieniamy sprzęt medyczny, dzięki czemu w szpitalu zwiększa się komfort leczenia. Wszyscy lekarze i pielęgniarki dokładają wszelkich starań, aby pacjenci byli zadowoleni. Nadal będziemy robili wszystko, żeby wywiązywać się z naszych zobowiązań wobec nich – komentuje Marta Pióro, rzecznik prasowy GNS Holding S.A.

Jest to kolejne postępowanie dotyczące Nowego Szpitala w Olkuszu, jakie zostaje wszczęte na wniosek olkuskiego Starostwa. Przypomnijmy, że na przełomie lipca i sierpnia 2016 roku Zarząd Powiatu wystąpił do Prokuratury Rejonowej z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu spółki.

Zgłoszenie powiatowych włodarzy dotyczyło umowy z 2013 roku na usługi porządkowo-czystościowe z zewnętrznymi firmami sprzątającymi oraz nieodprowadzanie składek ubezpieczeniowych od pracowników szpitala zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia. Po kilku miesiącach prowadzonego śledztwa prokuratura zdecydowała jednak o jego umorzeniu ze względu na brak znamion naruszenia przepisów.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mxy
mxy
6 lat temu

Dlaczego zostaly wyrzucone z terenu szpitala przychodnie specjalistyczne po „sprywatyzowaniu” szpitala w Olkuszu?
Kto sfinansował lotnisko szpitala?,
Jaka kwotę przeznaczyło Starostwo i UMiG od momentu 2010r. wydzierżawienia i oddania szpitala w Olkuszu w zarządzanie spółce „Nowy Szpital” ze Szczecina?
Jaki udział procentowy łącznie ze szpitalem (grunty) posiada spółka „Nowy szpital”ze Szczecina?
Musimy pamiętać o osobach dbających o nasze dobro wspólne przy wyborach samorządowych!
Ile zostało zwolnionych ludzi z naszego terenu , ze względu na prywatyzacje szpitala w Olkuszu?
Jaka kwotę stracił ze względu na prywatyzacje szpital olkuski? (brak srodkow unijnych itp.)
Pytań nasuwa się bardzo dużo i mam nadzieję, że zostaną podane do opinii publicznej wyniki pokontrolne raportu NIK.

Młody
Młody
6 lat temu

Starosta w podsumowaniu 3-letnich rządów napisał:

„Uregulowaliśmy umowy łączące powiat ze spółką dzierżawiącą szpital.”

Czy pojawi się artykuł z analizą tych umów ?

Felczer
Felczer
6 lat temu

Do Inspektora NIK,

Uprzejmie proszę o sprawdzenie konfliktu interesów pomiędzy Nowy Szpital sp. z. o. o., a lek. med. Agatą Knapik (szef Sanepid Olkusz). Czy szef Sanepidu sprawdzający czystość i porządek w szpitalu może tam pracować i dostawać $$$$ ??????? Czy jak ma tyle fuch to jest w stanie dobrze wykonywać swoją pracę w Sanepidzie??