nocwbib1401

Dnia 30 maja 2014 r. po raz kolejny w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu zorganizowana została, w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, NOC W BIBLIOTECE, tym razem pod hasłem „Czary, magia i fizyka – z książką w świat eksperymentów naukowych”. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu.
W imprezie, mającej charakter zamknięty i przeznaczonej dla najbardziej aktywnych czytelników olkuskiej Biblioteki, wzięło udział 30 dzieci w wieku od 8 do 10 lat.

Zajęcia poprzedzone były warsztatami naukowymi prowadzonymi przez Laboratorium Pana Korka pt. Odlotowe i wsysające widowisko naukowe o powietrzu. Interaktywny pokaz eksperymentów oraz Dźwięki w zasięgu ręki, czyli budujemy instrumenty. Warsztaty edukacyjne z akustyki. Uczestnicy warsztatów sprawdzili m.in. czy powietrze istnieje, z czego się składa, czy coś waży, czy na nas naciska. Naukowo powiększali słodycze, sklejali szklanki i przyrządzali próżniowe nóżki. Dzieci dowiedziały się również, co to jest amplituda dźwięku, jaką najniższą i najwyższą częstotliwość dźwięku potrafimy wytworzyć za pomocą gardła, jak powstaje mowa i co to jest vocoder, gdzie dźwięk jest szybszy: w powietrzu czy w metalu, jak zbudować najprostszy instrument dęty? Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drgającą pamiątkę z zajęć!
Uczestnicy NOCY W BIBLIOTECE wzięli również udział w grach i zabawach integracyjnych, połączonych z głośnym czytaniem utworów z klasyki literatury dziecięcej.

Pięć „czarodziejskich” drużyn miało do wykonania wiele ciekawych zadań. Rysowanie portretów czarownic, ułożenie magicznych zaklęć, odgadywanie zaczarowanych zagadek, zjedzenie pierniczka z chatki Baby – Jagi, wyścig w siedmiomilowych butach– to tylko niektóre z nich. Uczestnikom spotkania zapewniono kolację, na zakończenie zaś wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Dział wystawienniczo-muzealny i promocji Miasta i Gminy Olkusz Miejskiego Ośrodka Kultury oraz olkuską Bibliotekę. 

Powiatowa i Miejska  Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze