Nowy Szpital w Olkuszu do końca kwietnia bieżącego roku ma zostać doposażony w 190 nowych łóżek. To efekt porozumienia, które zostało zawarte pomiędzy władzami placówki i Starostwem Powiatowym w Olkuszu. Stanowi ono skutek budowy lądowiska dla helikopterów na terenie szpitala przed niespełna dwoma laty.

Przypomnijmy, że olkuski szpital dostosowując się do aktualnych wymagań prawnych, zmuszony był w 2015 roku wybudować na swoim terenie nowe lądowisko dla helikopterów. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wszystkie szpitale, które posiadają szpitalne oddziały ratunkowe, czyli tzw. SOR-y, miały obowiązek wybudowania na swoim terenie takich obiektów do końca 2016 r.

Budowa nowego lądowiska wiązała się z koniecznością likwidacji istniejącej na terenie szpitalnym studni głębinowej. Stanowiła ona niezależne od sieci miejskiej źródło wody pitnej dla lecznicy. Pomiędzy Zarządem spółki Nowy Szpital w Olkuszu, a Zarządem Powiatu Olkuskiego, czyli właścicielem nieruchomości i szpitalnego majątku, zawarto wtedy umowę. Zobowiązywała ona spółkę do budowy nowej studni do końca czerwca 2017 roku.

W przypadku nie wywiązania się z umowy w wyznaczonym terminie, spółka zobligowana była do zapłacenia dwóch kar umownych na rzecz Powiatu w łącznej wysokości 300 tys. zł. Po kilku miesiącach władze placówki postanowiły renegocjować warunki porozumienia. Zarząd szpitala zaproponował, aby odstąpić od konieczności budowy studni. Pojawił się wniosek, aby w zamian przeznaczyć kwotę kary umownej, tj. 300 tys. zł na zakup nowych łóżek szpitalnych.

Starostwo zadeklarowało, że Powiat jako udziałowiec w spółce Nowy Szpital w Olkuszu mógłby odstąpić od kary i przeznaczyć kwotę 300 tys. zł z własnego budżetu na zakup nowego sprzętu, pod warunkiem, że drugi wspólnik, tj. Grupa Nowy Szpital, proporcjonalnie do wielkości swoich udziałów, wniesie w taką inwestycję wkład w wysokości 700 tys. zł. Pozwoliłoby to poczynić zakupy na łączną kwotę 1 mln zł. Na to nie było zgody ze strony Grupy Nowy Szpital.

Ostatecznie obu stronom udało się jednak dojść do porozumienia. W dniu 30 grudnia ubiegłego roku podpisano aneks do umowy zawartej pomiędzy władzami szpitala i Powiatu. W umowie nie padają już żadne konkretne kwoty. Zamieniono je na zapis dotyczący ilości sprzętu, który powinien zostać zakupiony celem zwiększenia komfortu pobytu pacjentów w szpitalu.

Spółka Nowy Szpital w Olkuszu zobowiązała się nabyć i umieścić w oddziałach olkuskiego szpitala 190 sztuk nowych łóżek. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca kwietnia bieżącego roku.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
JYSK
JYSK
5 lat temu

W Jysku są łóżka w promocji ….zapraszamy p.Starostę.
Panie starosto miałam nadzieję, że ma pan choć resztki honoru.

@2@
@2@
5 lat temu

[quote name=”Stefan”][quote name=”Dociekliwyobywatel”]Aferę Nowego Szpitala w Olkuszu i innych miastach Polski można obejrzeć w Magazynie Śledczym Anity Gargas odcinek 11. Moim zdaniem za całą aferę z Olkuskim Nowym Szpitalem trzeba winić ówczesne władze w W-wie tj. PO i byłą Panią Minister Zdrowia która dała zielone światło Naszym ówczesnym władzą do wydzierżawienia Naszego Szpitala za śmieszne pieniądze i na bardzo dziwnych i podejrzanych warunkach.[/quote]
Uważasz, że ” zielone światło” z Warszawy wystarczyło ??? Tutaj, a konkretnie w Olkuszu, ktoś musiał podjąć decyzję, żeby z tego zielonego światła skorzystać. Czy się mylę ???[/quote]
https://www.youtube.com/watch?v=rDKZhM6uVKA

Stefan
Stefan
5 lat temu

[quote name=”Dociekliwyobywatel”]Aferę Nowego Szpitala w Olkuszu i innych miastach Polski można obejrzeć w Magazynie Śledczym Anity Gargas odcinek 11. Moim zdaniem za całą aferę z Olkuskim Nowym Szpitalem trzeba winić ówczesne władze w W-wie tj. PO i byłą Panią Minister Zdrowia która dała zielone światło Naszym ówczesnym władzą do wydzierżawienia Naszego Szpitala za śmieszne pieniądze i na bardzo dziwnych i podejrzanych warunkach.[/quote]
Uważasz, że ” zielone światło” z Warszawy wystarczyło ??? Tutaj, a konkretnie w Olkuszu, ktoś musiał podjąć decyzję, żeby z tego zielonego światła skorzystać. Czy się mylę ???

pavv
pavv
5 lat temu

Co za biznes byłby dla NS z tą studnią skoro ani nie da jej się sprzedać, ani wywieźć. Ze sprzętem to już co innego. Dzisiaj jest w Olkuszu, a jutro może być zastawiony w lombardzie.

Dociekliwyobywatel
Dociekliwyobywatel
5 lat temu

Aferę Nowego Szpitala w Olkuszu i innych miastach Polski można obejrzeć w Magazynie Śledczym Anity Gargas odcinek 11. Moim zdaniem za całą aferę z Olkuskim Nowym Szpitalem trzeba winić ówczesne władze w W-wie tj. PO i byłą Panią Minister Zdrowia która dała zielone światło Naszym ówczesnym władzą do wydzierżawienia Naszego Szpitala za śmieszne pieniądze i na bardzo dziwnych i podejrzanych warunkach.

hgw
hgw
5 lat temu

Panie Starosto !
Ostatnio miałem pecha i złamałem nogę – oddział pomocy to porażka.
1. Rejestracja przy okienku – oczekiwanie 1 godz 55 min
2.Oczekiwanie do kwalifikacji – 2godz. 10 min – zielona opaska.
3. Oczekiwanie do lekarza 1 godz 10 min – prześwietlenie – do lekarza 0,50 min – gipsowanie – prześwietlenie – lekarz wypis 1godz 40 min
Razem pomoc trwała 7 godz 45 min. – oczywiście bez żadnej pomocy przy dwukrotnym dojeździe na 2 piętro do prześwietlenia
– ????????????????/

Młody
Młody
5 lat temu

Wydaje mi się że starostwo niepotrzebie angażuje się w inwestycje tej spółki która w ten interes włożyła na wejściu 35 tysięcy zł, pomnażajac jej majątek, bo późniejsze oddanie samorządowi tego kilkudziesięciomilionowego majątku będzie albo niemożliwe albo bardzo kosztowne dla podatników …