znaczki turystyczne1

W piątek, 15 kwietnia oficjalnie zainaugurowano w gminie Olkusz sezon turystyczny 2016. Atrakcyjny weekend, który ma ściągnąć do miejskich muzeów, galerii i na zamek w Rabsztynie spore grono osób ciekawych historii i atutów krajoznawczych Srebrnego Grodu poprzedziła konferencja, podczas której miasto zyskało pierwsze cztery znaczki turystyczne.

Widnieją na nich grafiki przedstawiające Muzeum Afrykanistyczne, Zamek w Rabsztynie, kolekcję Minerałów i Skamieniałości, a także Rezerwat Przyrody Pazurek. Znaczki te są drewnianymi krążkami i stanowią pamiątkę dla turystów z odwiedzanych przez nich miejsc. Są też zachętą do zwiedzania nowych zakątków nie tylko Polski, ale i całej Europy, bowiem kolekcjonerzy znaczków dostaną je już w przeszło dwudziestu krajach. Najwięcej, bo aż 2258 krążków można zdobyć w Czechach, czyli w kraju, gdzie jeszcze w ubiegłym stuleciu narodziła się idea znaczków turystycznych. Do Polski moda na te znaczki przyszła w 2004 roku. Od tego czasu specjalnie oznakowanych zostało 430 miejsc, co stawia nasz kraj na trzecim miejscu na świecie pod względem dostępnych charakterystycznych pamiątek. Cena każdego krążka jest ujednolicona i wynosi 7 zł. Nabywca w komplecie otrzymuje również naklejkę, którą może umieścić w specjalnym klaserze. To prawdziwa gratka dla środowiska kolekcjonerskiego.

znaczki turystyczne2

Cztery z przeszło czterystu krążków od soboty będzie można dostać także w Olkuszu. Przekazania ich burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi dokonał Zbigniew Romankiewicz, koordynator projektu znaczków turystycznych w Polsce, który wcześniej opowiedział o idei zbierania krążków, będącej jednocześnie zachętą do podróżowania w najdalsze zakątki kraju.

– Bardzo się cieszę, że z roku na rok coraz więcej turystów wybiera nasze miasto, chcąc poznać jego walory turystyczne i niezwykłą historię. Wierzę, że znaczki będą kolejnym ważnym elementem w promocji naszego miasta – mówił szef olkuskiego magistratu. Burmistrz przekazał otrzymane znaczki dalej. Trafiły one do rąk osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej, Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Nullo i do Nadleśnictwa, dbającego o porządek w Rezerwacie Pazurek. Znaczki będzie można nabyć w każdej z tych instytucji.

znaczki turystyczne3

Podczas konferencji głos zabrali również przedstawiciele Biura Promocji i Informacji Publicznej. Jacek Sypień przypomniał o największych turystycznych atrakcjach całej gminy, a Emilia Kotnis-Górka przedstawiła rozpoczęte w ostatnich tygodniach akcje, mające na celu wzrost promocji Srebrnego Miasta i jego atutów turystycznych.

Poznaliśmy także daty nadchodzących wydarzeń w sezonie 2016. Po najbliższym Gminnym Otwarciu Sezonu Turystycznego, w maju przyjdzie czas na Olkuską Noc Muzeów (13 maja) oraz akcję Przewodnik Czeka (14 maja). W pierwszy weekend czerwca odbędą się plenerowe Dni Olkusza, a na lipiec zaplanowano Turniej Rycerski. Po nim Olkusz odwiedzą pielgrzymi w ramach Światowych Dni Młodzieży, natomiast wakacje zwieńczy Festiwal Funduszy Europejskich. 

znaczki turystyczne4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
teżEmeryt
teżEmeryt
8 lat temu

szkoda Emilii. Fajne pomysły, realizuje je, widać że pracuje z pasją. Ale Romciu i tak nic nie zrobi dla Olkusza nowego. Miał zrobić starostwo, a zrobi jedynie kwartalnik piszący o starostwie. Staruszku odejdź, prosimy.

Widmo
Widmo
8 lat temu

„Pani Emi ma juz dość ” coraz głośniej o tym słychać i nie ma się co dziwić , praca ma przynosić nie tylko korzyści materialne ale powinna rownież cieszyć , a tu klapa , dobra mina do złej gry – to nie w Pani stylu .A Jacek? – jest po prostu najemnikiem , pytanie- Czy warto było pod tym przywództwem ? Wasze dobre czyny i tak się nie przebijają przez grubą chmurę niszczycielską burmistrza , zróbcie listę dobrych decyzji burmistrza i złych lub bardzo złych a zobaczycie komu oddaliśmy nasz Olkusz , a wiec Pani teoria upada ! Szkoda Pani dotychczasowego dorobku , bo co z tego ze Pani chce czy wie jak promować Olkusz ale niszczące decyzje Burmistrza i tak Waszą prace i starania przyćmiewają . Jest mi Was po prostu żal , a miało być tak pięknie !

Majkel
Majkel
8 lat temu

Niech się dzieje! Każda taka inicjatywa jest dobra i potrzebna. Olkusz ma potencjał i zawsze jak przyjeżdżają do mnie znajomi to mówią że mamy piękne miasto. Jakoś miejscowi nie zawsze to doceniają

Olkuszanka78
Olkuszanka78
8 lat temu

Z tego, co się orientuje w sprawie grodziska Stary Olkusz to teren należy chyba do ZGH i konieczne by były tu jakieś działania ze strony tego zakładu, ewentualnie jakieś porozumienie UMiG z ZGH. Miałam okazję kilka tygodni temu być na grodzisku z grupą znajomych i rzeczywiści obiekt jest w stanie tragicznym.

peak
peak
8 lat temu

Rabsztyn, Rezerwat Pazurek – bardzo dobrze, że są promowane i to jest jest dużym plusem. Natomiast ogromna szkoda, że niszczeje jeden z najstarszych obiektów w tym mieście, czyli ruiny kościoła św Jana Chrzciciela. Szkoda, że nawet nie ma tablic informacyjnych.