Miejscy radni ostatecznie zatwierdzili podział gminy na nowe, jednomandatowe okręgi wyborcze, które w kolejnych wyborach w 2014 roku będą obowiązywać w wyborach do rad gmin. Za dwa lata w radzie zasiądzie piętnastu reprezentantów miasta i sześciu podolkuskich sołectw.
System większościowy, oparty na zasadzie „zwycięzca bierze wszystko”, obowiązywał dotąd w wyborach do Senatu oraz w gminach do 20 tys. mieszkańców. Wyborcy będą wybierać nazwiska, a nie partyjne listy, bowiem każdy komitet może w danym okręgu wystawić tylko jednego kandydata. Wygra ten, kto otrzyma najwięcej głosów. Radni do rad powiatów oraz sejmików wojewódzkich nadal będą wybierani w okręgach wielomandatowych.
Wiadomo, że za dwa lata wybierzemy o dwóch mniej radnych niż obecnie zasiada w radzie. Wynika to ze spadku liczby mieszkańców. Na dzień 30 czerwca tego roku w stałym rejestrze wyborców ujętych jest 49 786 osób (36 655 w mieście i 13 131 w sołectwach). Zgodnie z przepisami, w gminach do 50 tys. mieszkańców rada gminy powinna liczyć 21 radnych. Aby ustalić okręgi wyborcze, konieczne jest obliczenie normy przedstawicielstwa. Polega to na podzieleniu liczby mieszkańców przez liczbę mandatów. Ta ostatnia dla miasta wyniosła 15,54, a dla sołectw 5,54. Następnie liczbę mieszkańców danego osiedla dzieli się przez normę przedstawicielstwa (dla gminy Olkusz norma ta wynosi 2 371). Stąd wynika podział większych osiedli na kilka okręgów wyborczych. W mieście wybierać będziemy piętnastu radnych w sołectwach sześciu. Podział ten został zaopiniowany przez komisarza wyborczego w Krakowie.
Na ostatniej sesji rady miasta radni zatwierdzili nieco zmodyfikowany podział gminy na okręgi, który został im zaproponowany latem. – System jednomandatowy ma swoje pozytywne i negatywne strony. Dla kilku sołectw, jak Troks, Braciejówka, Podlesie to dobre rozwiązanie, bo te miejscowości zawsze będą miały swojego radnego. Dzięki zastosowanemu przelicznikowi sołectwa zyskały jeden mandat, a miasto straciło dwa. Liczba mieszkańców w Olkuszu spada, a w ościennych sołectwach rośnie. Kiedyś może będę proponował, by zwiększyć granice miasta przede wszystkim o Witeradów, Bogucin i Rabsztyn. Małym ułamkiem procenta przegraliśmy jeden mandat z sołectwami. Nigdy nie będzie tak, aby wszyscy byli zadowoleni – mówił radny Janusz Dudkiewicz.
Niektórzy przedstawiciele sołectw nie są zadowoleni z takiego podziału. Sołtys Niesułowic Ryszard Lasoń argumentował, że połączenie tej wsi z Gorenicami to niezbyt szcześliwe rozwiązanie. – Miasto zawsze ma swoich przedstawicieli w radzie, a wieś najczęsciej przegrywa. Połączono nas z Gorenicami – tu zawiniła arytmetyka. Między tymi dwoma miejscowościami nie ma nawet dobrego połączenia komuniakacyjnego. Nam bliżej jest do Żurady – przekonywał sołtys Lasoń.
Ostatecznie na przedstawiony poniżej podział zgodziło się 18. radnych, przy dwóch wstrzymujacych się.
W takich okręgach będziemy głosować za dwa lata:
Okręg nr 1 – osiedle Śródmieście, ulice: A. Mickiewicza, Augustiańska, Basztowa, Bóźnicza, Budowlanych, Floriańska, Gen. H. Dąbrowskiego, Gęsia, Górnicza, Gwarecka, Harcerska, Hutnicza, J. Kantego, Kolorowa, Kopalniana, Krakowska, Kruszczowa, Krzywa, Metalowa, Ołowiana, Parcówka, Piaskowa, Powstańców Śląskich, Rynek, Skarbnika, Sławkowska, St. Staszica, Szkolna, Szpitalna, Szybikowa. T. Kościuszki, Wspólna, Żuradzka (od nr 1 do torów kolejowych)
Okręg nr 2 – część I osiedla Centrum, ulice: J. Słowackiego (od skrzyżowania z ul. Fr. Nullo do końca), Krakowskie Przedmieście, M. Bylicy, Olewińska (od nr 1 do skrzyżowania z ul. J. Słowackiego), Skalska
Okręg nr 3 – część II osiedla Centrum, ulice: 29 Listopada (od nr 1 do torów kolejowych), Fr. Nullo (od nr 1 do skrzyżowania z ul. J. Słowackiego), J. Słowackiego (od nr 1 do skrzyżowania z ul. Fr. Nullo), Króla Kazimierza Wielkiego (od nr 1 do nr 53 – nieparzyste i od nr 2 do nr 64 – parzyste), Na Skarpie, Świętokrzyska, W. Łukasińskiego
osiedle Czarna Góra, ulice: 29 Listopada (od torów kolejowych do końca), A. Asnyka, al. 1000 – lecia (od skrzyżowania z ul. M. Biema do końca), A. Kocjana, Boczna, Czarnogórska, Dworska, Kamyk, Kolejowa, Krótka, Krucza Góra, Leśna, M. Curie – Skłodowskiej, J. Piłsudskiego, Mazaniec, Mazaniec Boczna, Parkowa, Skwer, S. Okrzei, Witeradowska, W. Broniewskiego, Żuradzka (od torów kolejowych do końca)
Okręg nr 4 – osiedle Pomorzany, ulice: Biała, Długa, Gwarków, H. Kołłątaja, Mieszka I, Pomorska, Ponikowska, Stary Olkusz, Zacisze
Okręg nr 5 – osiedle Glinianki, ulice: 20 – tu Straconych, A. Dygasińskiego, Astrów, B. Głowackiego, Bohaterów Westerplatte, Cegielniana, H. Sienkiewicza, J. Sobieskiego, Jasna (od nr 1 do skrzyżowania z ul. Sikorka), Jaśminowa, Jesionowa, Jurajska, Kasztanowa, K. Pułaskiego, Klonowa, Kluczewska, Kwiatowa, Lipowa, Makowa, Malinowa, M. Kopernika, Na Skraju, Niepodległości, Ogrodowa, Parcze, Podgrabie, Polne Wzgórze, Rabsztyńska, Różana, Rzemieślnicza, Sikorka, Skalista, Spacerowa, Spółdzielcza, Storczykowa, Topolowa, Wapienna, Widokowa, Wiśniowa, Zamkowa, Zielona
Okręg nr 6 – część I osiedla Młodych, ulice: E. Orzeszkowej, F. Chopina, Jana Pawła II, L. Rydla, M. Płonowskiej, Sosnowa (od nr 1 do skrzyżowania z ul. J. Tuwima)
Okręg nr 7 – część II osiedla Młodych, ulice: J. Kochanowskiego (do skrzyżowania z ul. M. Konopnickiej), J. Tuwima, M. Konopnickiej, Sosnowa (od skrzyżowania z ul. J. Tuwima do końca)
Okręg nr 8 – część III osiedla Młodych, ulice: M. Reja, Z. Nałkowskiej
Okręg nr 9 – część IV osiedla Młodych, ulice: J. Kochanowskiego (od skrzyżowania z ul. M. Konopnickiej do końca), K. Baczyńskiego, S. Żeromskiego, Z. Krasińskiego
Okręg nr 10 – część I osiedla Pakuska: al. 1000 – lecia (do skrzyżowania z M. Biema), ulice: M. Biema, Kpt. Hardego, Strzelców Olkuskich, Osiecka (od al. 1000 – lecia do skrzyżowania z ul. Legionów Polskich)
Okręg nr 11 – część II osiedla Pakuska, ulice: Ks. Kan. S. Gajewskiego, Legionów Polskich (od nr 1 do nr 42)
Okręg nr 12 – część III osiedla Pakuska, ulice: Armii Krajowej, Legionów Polskich (od nr 44 do końca), Osiecka od skrzyżowania z ul. Legionów Polskich do końca)
Okręg nr 13 – osiedla Wschód, ulice: A. Minkiewicza, Fr. Nullo (od skrzyżowania z ul. J. Slowackiego do końca), J. Korczaka, Króla Kazimierza Wielkiego (od nr 55 – nieparzyste i od nr 66 – parzyste do końca), Nowa, Olewińska (od skrzyżowania z ul. J. Słowackiego do końca), Partyzantów, Polna, Składowa
Okręg nr 14 – część I osiedla Słowiki, ulice: M. Rataja (od ul. Wiejskiej do skrzyżowania z ul. R. Traugutta), O. Kolberga, P. Ściegiennego, R. Traugutta, W. Witosa (od skrzyżowania z ul. Wiejską do końca)
osiedle Skalskie, ulice: Jasna (od skrzyżowania z ul. Sikorka do końca), Ks. Kard. S. Wyszyńskiego, Miła, Nowowiejska, Piękna, Słoneczna, Urocza, Wiejska, Zagaje
Okręg nr 15 – część II osiedla Słowiki, ulice: Batalionów Chłopskich, Gen. S. Buchowieckiego, Kosynierów, M. Rataja (od skrzyżowania z ul. R. Traugutta do końca), Pakuska, Pl. Konstytucji 3 Maja, Przemysłowa, W. Witosa (do skrzyżowania z ul. Wiejską)
Okręg nr 16 – Bogucin Mały, Braciejówka, Pazurek, Podlesie, Rabsztyn, Troks
Okręg nr 17 – Witeradów, Żurada
Okręg nr 18 – Osiek, Zimnodół
Okręg nr 19 – Kosmolów, Zadole Kosmolowskie, Olewin, Sieniczno, Wiśliczka
Okręg nr 20 – Gorenice, Niesułowice
Okręg nr 21 – Kogutek, Zawada, Zederman
„Kiedyś może będę proponował, by zwiększyć granice miasta przede wszystkim o Witeradów, Bogucin i Rabsztyn.”- powiedział radny który teraz chce zamienić swój JOW ( Pomorzany) z miasta w sołectwo. Czy to aby nie pomysł żeby zapewnić sobie malutki okręg na przyszłe wybory w 2018 roku…
Lasoń jest chorym na władzę osobnikiem któremu się wydaje że jest jaśnie oświeconym hrabią z Niesułowic a reszta to ciemnogród a prawda jest taka że nikt go nie chce bo na zebrania wiejskie przychodzi 2,3 osoby i to tylko jego rodzina.Robi ludziom zdjęcia,nagrywa i podgląda a potem donośi.
Nikt nie chce być sołtysem bo Lasoń zgnoi każdego.To niebezpieczny facet.
Lasoń chce przyłączyć Niesułowice do gminy Trzebinia i ma w nosie ludzi bo jego interesują tylko złoża dolomitów w Niesułowicach które chce przehandlować w zamian za stołki dla siebie i rodzinki. Taki z niego patryjota lokalny.
Przyłączenie Niesułowic do np. Gorenic byloby najlepszym rozwiązaniem na stałe.Burmistrzu kochany : nie przedłużaj kadencji sołtysa lasoniowi !
Chciałbym, żeby osoba startująca z danego okręgu mieszkała w tym okręgu, a nie była spadochroniarzem.
z ukłonami
To wybierzcie na burmistrza Olkusza Palikota. Będzie trawę sadził, palił – więc nie będzie problemu z utrzymaniem zieleni w mieście. A i cena alkoholu powinna iść w dół.
[quote name=”Młoda”]A po co nam te okręgi jak wybrani nic dla nas nie robią? Sami sie wybierają i sami sobie rządzą. Niech najpierw poprzednicy pochwalą sie swoją pracą. Co i dla kogo kto zrobił.[/quote]
Och, dorobek w nicnierobieniu mają imponujący! A ci którzy teraz dużo krytykują, znaczy Osuchy, Kmity i reszta też wciskają kit. Nowej władzy w Olkuszu trzeba, nie rozmodlonej bo nam puszczą całe miasto w święconych skarpetkach.
A po co nam te okręgi jak wybrani nic dla nas nie robią? Sami sie wybierają i sami sobie rządzą. Niech najpierw poprzednicy pochwalą sie swoją pracą. Co i dla kogo kto zrobił.
Byle nie Rzepka, byle nie Łysoń, byle nie Osuch.
Napisz coś więcej o tym radnym.
Juz jeden z radnych z Osieka próbuje wplywac na niektorych zacnych obuywateli naszej gminy ! A coz ty A …. nie widzizsz ze Wasz Peowski okret tonie ? A Wasz burmistrz dystansuje sie od was , i to bardzo mocno , bylem zszokowany na pielgrzymce jak to odcinal sie od was , a mial nie mala rzesze sluchaczy
Trzeba uzupełnić okręgi wyborcze,o punkty wyborcze.Bez podania punktów wyborczych tą uchwałę można sobie wsadzić do kosza.(Już próbują popaprańce się ustawić?
jast nadzieja, że jednomandatowe okręgi wyrżną w pień pseudo radnych. Ale jak tam zobaczę znowu Glenia to załamka będzie
niech ten Lasoń nie pitoli że im blizej do Żurady a Niesułowic i Gorenic nic nie łaczy, Lasoń wie że radnym nie zostanie, bo nie ma szans pokonać Glenia! nawet jakby zmusił do głosowania całe Niesułowice + przeciwnicy Glenia z Gorenic to i tak radnym nie będzie, a na pewno radnym zostanie Gleń.
hipokryta z tego Lasonia