Powiat

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszego powiatu mają kolejny powód do radości. Do jednostek OSP Rodaki i OSP Strzegowa trafią nowe wozy bojowe.

Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, do jednostek OSP w całej Polsce trafić ma 314 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości około 244 mln zł. W Małopolsce będzie to 25 wozów. Dofinansowanie obejmie zakup 7 ciężkich i 18 średnich pojazdów bojowych.

– Zakup tych samochodów zostanie dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przez Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny do tego zakupu zadeklarowały także samorządy. Te wozy powinny trafić do jednostek pod koniec roku – czytamy w komunikacie prasowym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Z tej puli dla powiatu olkuskiego przeznaczone zostaną dwie tego typu maszyny. Trafią one do jednostek w Rodakach w gminie Klucze oraz w sołectwie Strzegowa, na terenie gminy Wolbrom. – To dobra informacja, która dotarła do nas w dzień po obchodzonym 4 maja Dniu Strażaka. Bezpieczeństwo naszych druhów jest najważniejsze, dlatego wysłużony Jelcz zostanie zastąpiony nowoczesnym wozem bojowym – komentuje Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, dziękując jednocześnie za wsparcie tego zadania posłowi Jackowi Osuchowi i wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie.

Zakupy samochodów zostaną zrealizowane przez jednostki OSP przy łącznym dofinansowaniu z: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (60,7 mln zł), dotacji z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (44,9 mln zł), dotacji MSWiA (19,6 mln zł), oraz ze środków pochodzących z odpisów z firm ubezpieczeniowych (14,5 mln zł).

– Wsparcie OSP to realne działania administracji rządowej, zwłaszcza w trudnym dla wszystkich okresie epidemii koronawirusa. Dzięki zaangażowaniu strażaków ochotników realizujemy wiele zadań. Jednostki OSP aktywnie włączyły się w pomoc w realizacji Narodowego Programu Szczepień, pomagając mieszkańcom w dotarciu do punktów szczepień, a to tylko jeden z wymiarów pomocy, która udzielana jest przez nich każdego dnia – komentuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze