Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zaprasza do oglądania nowych wystaw:
„Grenlandia w fotografii czarno-białej” fotografie Piotra Witosławskiego
Na wystawie prezentowane są 23 prace wykonane w procesie ręcznej obróbki klasycznego negatywu. Odbitki są plonem wyprawy autora na Grenlandie. Terenem działania była zachodnia Grenlandia na wysokości osady Ilulisat. Pomimo ze czas działania wyprawy przypadał na arktyczne lato panują tam bardzo surowe warunki. Większa cześć Grenlandii pokrywa lądolód, a tylko w niewielkim pasie nad samym wybrzeżem w okresie lipca i sierpnia zakwita mająca tylko kilka cm. wzrostu tundra. W lipcu, gdy przebywaliśmy na tej pięknej wyspie nie robi się ciemno gdyż panuje na tej szerokości geograficznej dzień polarny. Nisko krążące nad horyzontem słońce stwarza doskonale plastyczne oświetlenie bardzo poszukiwane w fotografii. W wyprawie o charakterze eksploracyjno-fotograficznym brały udział dwie osoby. Piotr Witosławski – jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie obecnie pracuje na stanowisku wykładowcy. W 2009 roku obronił doktorat, w którym fotografia była tematem przewodnim. Zajmuje się fotografia wydawnicza (kilkanaście autorskich albumów wydanych drukiem). Plonem podroży są wystawy indywidualne. Poza fotografią pasjonuje się wyprawami w góry odlegle (jednym ze zrealizowanych celów było wejście na Górę Kościuszki w Australii).
„Życie wielkich miast. Paryż” fotografie Tadeusza Zycha.
Zamiłowanie Tadeusza Zycha do fotografowania i podróży przerodziło się w ambitny plan stworzenia cyklu wystaw fotograficznych Życie wielkich miast. Na temat pierwszej wystawy został wybrany Paryż – stolica Francji. Stolica Europy. Miejsce, które odwiedzić powinien każdy – przynajmniej raz w życiu. Miasto znane z wielu symboli architektonicznych i pełne ciekawych zakątków przesiąkniętych atmosferą artystycznej cyganerii.
Każdy ma swoje wyobrażenie o Paryżu. Jest to, bowiem miasto legenda, jedna z największych stolic kulturalnych świata. Znajduje się tam kilkadziesiąt różnych muzeów oraz mnóstwo galerii sztuki.
Każdego dnia w Paryżu zanurzyć się można w klimacie mniejszych lub większych imprez plenerowych. Dlatego co roku odwiedza Paryż około 30 milionów turystów. Liczbę mieszkańców szacuje się na około 11 milionów. Nie są to jedynie: pisarze, rzeźbiarze, malarze, kreatorzy mody, zakochani. To zwykli mieszkańcy. Miasto ma swój specyficzny klimat i żyje swoim własnym, codziennym życiem.
Paryż, to miasto: tysiąca twarzy, rzeczywiste, radosne, wyrafinowane, wykwintne, a także proste, wielokulturowe. Tutaj, na każdym kroku ma się poczucie obcowania z ponadczasowością. Codzienne życie współczesnego Paryża, życie ulic miasta, to przewodnie tematy fotografii Tadeusza Zycha prezentowanych na wystawie.
Wystawy można oglądać do końca kwietnia w godzinach otwarcia Biblioteki.