Konflikty i problemy, których w szpitalu nie brakuje, zamiast być szybko i skutecznie rozwiązywane, z dnia na dzień nabierają na sile. Jak pisaliśmy ostatnio, załoga szpitala jest w sporze zbiorowym z zarządem szpitala, a w dojściu do kompromisu miał pomóc mediator. Spotkanie było kilkukrotnie odwoływane i w dalszym ciągu nie wyznaczono dnia, kiedy wszystkie strony tego sporu mogłyby siąść wspólnie przy stole i porozmawiać. Właściwie na chwilę obecną jest z tym problem, bo dyrektorka Ilona Mróz podała się do dymisji, a jej miejsce zajął kolejny, siódmy dyrektor. A ten, jak można się domyślać, będzie potrzebował trochę czasu, żeby z wszystkimi problemami w szpitalu się zapoznać.

Kto przetnie szpitalny węzeł gordyjski?

Oficjalnie nie wiadomo, jaki jest powód rezygnacji Ilony Mróz z funkcji dyrektora olkuskiego szpitala, której dymisja została przyjęta. Ale biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich miesięcy – dwa donosy do prokuratury, dwa spory zbiorowe, niezadowolenie wszystkich grup zawodowych pracujących w szpitalu, kwestionowane zwolnienia pracowników i pozwy do sądu pracy, zarzut bezprawnie podpisanej umowy z firmą zewnętrzną na sprzątanie szpitala – to szpital przypomina węzeł gordyjski, a nie placówkę ratującą zdrowie i życie stu tysięcy mieszkańców powiatu. Konia z rzędem dla tego, kto będzie potrafił go przeciąć. Wygląda na to, że na pewno nie będzie to Ilona Mróz. W trybie pilnym zwołano walne zgromadzenie wspólników, które zaakceptowało kandydaturę Jerzego Piwowarczyka. Członkiem zarządu w dalszym ciągu jest Jadwiga Pięta. – Powołany na funkcję prezesa Nowego Szpitala w Olkuszu Jerzy Piwowarczyk w ostatnich latach kierował przekształconym w spółkę Szpitalem Powiatowym w Gryfinie, a wcześniej był dyrektorem szpitala w Kamieniu Pomorskim. Doświadczenie w zarządzaniu zdobywał w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w których przygotowywał i wprowadzał programy naprawcze. Jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej i podyplomowych studiów MBA na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie w 2008 r. rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania – informuje Marta Pióro, rzeczniczka prasowa Grupy Nowy Szpital w Szczecinie. Zdaniem władz spółki, najważniejszym zadaniem nowego prezesa jest dokończenie rozpoczętych prac i uruchomienie oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym oraz budowa lądowiska przy szpitalu. – Zależy nam na pacjentach, dlatego będziemy dbać o jak najlepszą ich obsługę w szpitalu i rozwijać potrzebne mieszkańcom powiatu olkuskiego usługi – zapowiada Jerzy Piwowarczyk. Przed nowym dyrektorem czeka również doprowadzenie do szczęśliwego finału wszystkich spraw, bez których szpital nie będzie dobrze pracował, w tym przede wszystkim znalezienie wspólnego języka z załogą. Podobne deklaracje składali bowiem jego poprzednicy, ale żaden nie zagrzał miejsca w Olkuszu na dłużej.

Kandydaturę Jerzego Piwowarczyka zaakceptował zarząd powiatu, który nie ukrywa, że oczekuje ustabilizowania się sytuacji w szpitalu. – Kompetencje i kwalifikacje nowego dyrektora wyglądają obiecująco i zarząd przystał na tę propozycję personalną. Nie ukrywamy, że oczekujemy lepszej komunikacji i sprawniejszego przepływu informacji, żeby nie zdarzały się więcej takie sytuacje, że o zmianach i istotnych decyzjach dowiadujemy się na końcu. Dużym plusem wydaje się również fakt, że nowy dyrektor będzie mieszkał w Olkuszu, więc będzie bardziej dyspozycyjny – komentuje Ewa Klich, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

 „To jest piaskownica”

Jednym z ważniejszych zadań nowego szefa będą mediacje z załogą, które stanęły w martwym punkcie. Swojego zażenowania zaistniałą sytuacją nie ukrywają pielęgniarki z OZZ Pielęgniarek i Położnych Organizacja Międzyzakładowa w Nowym Szpitalu w Olkuszu, które jako pierwsze weszły w spór zbiorowy z zarządem olkuskiej lecznicy. Wkrótce po tym dołączyli do nich pracownicy zrzeszeni w Międzyzakładowym Związku Zawodowym Pracowników Ochrony Zdrowia w NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu. Miały być mediacje, ale jak wiadomo, do rozmowy trzeba przynajmniej dwojga.
W związku z tym, że nie doszliśmy do porozumienia, pomóc miał ministerialny mediator. Spotkanie było przekładane już kilka razy. Tak więc postanowiliśmy przeprowadzić, zgodnie z prawem, referendum w sprawie strajku. Referendum udowodniło zaskakujące wyniki, bo 98 procent załogi jest za strajkiem, czym wyraziło swoje niezadowolenie dotyczące tego, jak się pracuje, jaki chaos panuje w szpitalu. Takie zarządzanie zaczyna być niebezpieczne dla pielęgniarek i położnych oraz pacjentów. Ostatecznie mieliśmy się spotkać 6 maja, ale okazało się, że w związku z rezygnacją dyrektorki, musi się odbyć zgromadzenie wspólników i rada nadzorcza. Tak więc znowu klapa! – denerwuje się Grażyna Gaj, reprezentująca interesy załogi, szczególnie pielęgniarek.

Zaproponowano inną datę, ale i ta okazała się dla zarządu niedogodna. – To jest piaskownica, a nie poważna firma. Od nas wymaga się dyscypliny, obowiązkowości i odpowiedzialności. Jednak obowiązuje to obie strony. Chcemy też, by traktowano nas poważnie i płacono za wartość wykonanej pracy. Jeszcze raz podkreślam – grupa zawodowa pielęgniarek i położnych w Nowym Szpitalu w Olkuszu żąda od zarządu Nowego Szpitala bezpieczeństwa pacjenta, bezpieczeństwa pracy pielęgniarek i położnych, wyższych podstaw i realizacji zgodnie z regulaminem i preliminarzem ZFŚS – mówi Grażyna Gaj. Podobne roszczenia mają pozostali pracownicy, którzy są w sporze zbiorowym ze swoim pracodawcą.

Czy nowy szef będzie potrafił znaleźć porozumienie z załogą? To pokaże czas. Im będzie krótszy, tym lepiej dla wszystkich. Nie tylko personelu szpitala, ale przede wszystkim pacjentów, w których rykoszetem odbija się zarządzanie polegające na stawianiu wszystkich przed faktem dokonanym.

13
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
13 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Kali10ANALITYKtabor05zdrowy Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aaa
aaa

Jerzy Piwowarczyk odwołany w styczniu br. z funkcji prezesa szpitala w Gryficach http://www.gryfinska.pl/gg/index.php/informacje2/302-dyrektor-szpitala-odwolany

Adamek Olkuszanin
Adamek Olkuszanin

Czemu jeszcze nikt nie wpadł na genialny pomysł jak rozwiązać problemy olkuskiego szpitala? Podpowiem. Dyrektorem niech zostanie Jan Orkisz – człowiek znający na wskroś jego problemy. Przecież to takie proste rozwiązanie. Od razu problemy znkną. Pielęgniarki będą zarabiać po 5 tys, lekarze po 20 tys, a pacjenci będą mieli iście królewską opiekę.

Młody
Młody

„Kandydaturę Jerzego Piwowarczyka zaakceptował zarząd powiatu …” a którego dotychczas nie zaakceptowali ?
Czy władze Spółki mają za durni nasze władze powiatowe, lekarzy i Olkuszan – robią roszady swoimi dyrektorami jak chcą Olkuszanie, konsekwentnie jednak zmierzając do osiągnięcia swojego celu … a może to strategia za przyzwoleniem ?

***
***

[quote name=”Adamek Olkuszanin”]Czemu jeszcze nikt nie wpadł na genialny pomysł jak rozwiązać problemy olkuskiego szpitala? Podpowiem. Dyrektorem niech zostanie Jan Orkisz – człowiek znający na wskroś jego problemy. Przecież to takie proste rozwiązanie. Od razu problemy znkną. Pielęgniarki będą zarabiać po 5 tys, lekarze po 20 tys, a pacjenci będą mieli iście królewską opiekę.[/quote] Jeżeli dyrektorami w olkuskim szpitalu byli ludzie o kilku letnim stażu pracy zupełnie w innej dziedzinie jak np. nauczyciel wf w szkole podstawowej lub pracownik socjalny, to dlaczego nie mógłby być pan Orkisz inżynier ze studiami podyplomowymi i z ponad czterdziestoletnim stażem pracy. Pan Orkisz ma… Czytaj więcej »

@
@

Dużym plusem wydaje się również fakt, że nowy dyrektor będzie mieszkał w Olkuszu, więc będzie bardziej dyspozycyjny – komentuje Ewa Klich, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Olkuszu.

Przecież poprzedni dyrektorzy tez mieszkali w Olkuszu a szpital za to płacił

bbb
bbb
były prac ZOZ
były prac ZOZ

[quote name=”Adamek Olkuszanin”]Czemu jeszcze nikt nie wpadł na genialny pomysł jak rozwiązać problemy olkuskiego szpitala? Podpowiem. Dyrektorem niech zostanie Jan Orkisz – człowiek znający na wskroś jego problemy. Przecież to takie proste rozwiązanie. Od razu problemy znkną. Pielęgniarki będą zarabiać po 5 tys, lekarze po 20 tys, a pacjenci będą mieli iście królewską opiekę.[/quote]
a może TY lub inny zwolennik tej prywatyzacji np Konarski, Klich, Kwaśniewski, Feliksik itp dur…i radni poprzedniej kadencji

Bylejakość
Bylejakość

Który to już z kolei?
„Kandydaturę Jerzego Piwowarczyka zaakceptował zarząd powiatu…” co by było jakby nie zaakceptował?

zdrowy
zdrowy

Ilona Mróz już kandydatem na dyrektora szpitala w Wieluniu. Ciekawe czy znowu jak w Olkuszu na 4 miesiące i po odprawę ? http://wielun.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1815833,wielun-bozena-laz-i-ilona-mroz-kandydatkami-na-prezesa,id,t.html?sesja_gratka=64041e5c122fd8565b8d6bbcbac7f70d#003f8a707a4e4dc3,1,3,8

tabor05
tabor05

To już raczej 14 dyrektor. Każdy z nich przyjeżdża do Olkusza dopuścić się jakiejś podłej rzeczy przeciwko ludziom i ucieka a następny robi to samo. Ostatnia „żmija” zwolniła salowe i przyjęła bezczelny „Impel” .Dostają za to porządne odprawy, premie, wynagrodzenia, … i idą dopuszczać się dalszej podłości gdzie indziej.

ANALITYK
ANALITYK

Od 2009 r. dyrektorami ZOZ a później NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu byli: Jerzy Niewiara, Michał Sobolewski, Marcin Szulwiński, Jacek Maciejewski, Michał Michalak, Joanna Martiz, Krzysztof Bestwina, Ilona Mróz i Jerzy Piwowarczyk – szt 9.,zaś ich zastępcami byli : Mariusz Łaskawiec, Jerzy Niewiara, Andrzej, Sękowski, Norbert Kubański, Łukasz Zagowałko, Sylwia Ziółkowska, Jadwiga Pięta, Andrzej Świątek – szt. 8 .
OTO POCZET DYREKTORÓW OLKUSKIEGO SZPITALA.

10
10

Nie „nowy” tylko

Kali
Kali

We’re a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your site offered us with helpful info to work on. You have performed an impressive job and our entire neighborhood might be thankful to
you.

My page – http://biustonosze.blox.pl: http://biustonosze.blox.pl