Przez jeden dzień w roku kraje Wspólnoty obchodzą Europejski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Od czterech lat również niepełnosprawni intelektualnie z powiatu olkuskiego spotykają się razem i biorą udział w marszu ulicami Olkusza, żeby przypomnieć o tym, że są wśród nas przez cały rok i nie tylko od święta powinniśmy o nich pamiętać.

Czują tak samo jak osoby w pełni sprawne intelektualnie, a może nawet bardziej, bo intensywniej przeżywają wszystkie radości i smutki. Mają podobne potrzeby, chcą się uczyć, pracować, a ponad wszystko być w pełni akceptowanymi przez środowisko, w którym żyją. Kilkaset osób z terenu powiatu każdego dnia zmaga się z barierami, jakie stawia im choroba. Chociaż istnieją instytucje, które na co dzień pomagają im w zdobywaniu nowych umiejętności, radzeniem sobie z problemami i organizacją życia, tak najważniejsza jest pomoc środowiska w sytuacjach dnia codziennego. I chociaż jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej otwarci na niepełnosprawnych intelektualnie, tak na pewno jest jeszcze sporo do zrobienia w tej dziedzinie.

– Niepełnosprawność intelektualna to choroba, która może zdarzyć się w każdej rodzinie, może dotknąć każdego z nas i nie należy jej się wstydzić. Powinniśmy dążyć do tego, aby dzieci, ludzie dorośli dotknięci niepełnosprawnością, byli otoczeni miłością, napotykali na swojej drodze szczęście i akceptację. Dla osoby niepełnosprawnej godność to wielka sprawa, to możliwość nauki, pracy, bycia potrzebnym. Każdy z nas tego pragnie – podkreśla Krystyna Poreda, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olkuszu i prezes Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet, które razem z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu zorganizowało olkuskie obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. W jednym miejscu spotkali się podopieczni WTZ-ów z Olkusza, Lgoty Wolbromskiej i Klucz, Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej i innych instytucji, które na co dzień dbają o to, żeby te idee były wprowadzane w czyn. Dla niepełnosprawnych jest to szansa nie tylko na integrację i zaistnienie w środowisku, ale także wspólną zabawę i rywalizację sportową w duchu fair play.

Niepełnosprawność intelektualna dużo częściej niż niepełnosprawność fizyczna, spotyka się z niezrozumieniem i nietolerancją. Często osoby mające kontakt z niepełnosprawnym intelektualnie człowiekiem wpadają w konsternację i nie wiedzą, jak powinny się zachować. A odpowiedź jest jedna – normalnie, tak samo jak w rozmowie z w pełni zdrowym człowiekiem. – To są w zdecydowanej większości bardzo radośni i otwarci na innych ludzie. Są spragnieni rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem. Jedno dobre słowo albo miły gest sympatii znaczą dla nich bardzo wiele – zauważa Krystyna Poreda. Spotkania takie jak to zorganizowane we wtorek mają pomóc w przełamaniu izolacji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Nie jest to jedyna inicjatywa, która pozwala poznać środowisku tę właśnie grupę. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej spotykają się z uczniami, którzy chcą poświęcić im swój wolny czas. W ostatnim czasie olkuska młodzież miała szansę zobaczyć przedstawienie przygotowane przez osoby niepełnosprawne. Bardzo często to właśnie nieznajomość osób chorych i brak wiedzy są przyczyną dystansu i strachu przed nimi. Dlatego warto ten dystans w sobie przełamać i pozwolić drugiemu człowiekowi na godne życie w lokalnym środowisku.  

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:38245}{joomplu:38244}{joomplu:38243}{joomplu:38242}
     

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze