neurologia2

W piątek w Nowym Szpitalu w Olkuszu został otwarty nowy Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym. Już za kilka dni personel i pacjenci będą mogli w pełni z niego skorzystać. Informacja ta jest dobrą wiadomością dla wszystkich pacjentów z powiatu olkuskiego, szczególnie tych, którzy mają problemy neurologiczne. Zapotrzebowanie na tego typu oddział było bezdyskusyjne. W ubiegłym roku na neurologię trafiło ponad tysiąc osób. Tylko w pierwszym kwartale tego roku przyjęto do szpitala 306 pacjentów, w tym znaczną część z udarem. W poradni neurologicznej udzielono 10 tysięcy porad ambulatoryjnych. Kontrakt na neurologię to przeszło 3 miliony złotych rocznie. Te liczby pokazują, że choroby związane z układem nerwowym są prawdziwą plagą w społeczeństwie, gdzie szybkie tempo życia i złe nawyki wydajają się zbierać coraz większe żniwo.

 

Szefem oddziału jest dr n. med. Tadeusz Pietkiewicz, specjalista neurolog. Oprócz ordynatora pacjentami opiekować się będzie 3 lekarzy, w tym 2 specjalistów neurologów, oraz 16 pielęgniarek, którymi kieruje oddziałowa Danuta Kocjan. Koszt remontu i wyposażenia oddziału, wynoszący 2,4 mln zł, pokryła spółka ze środków własnych. Oddział miał zostać otwarty rok temu, ale jak tłumaczy Jadwiga Pięta, członek zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu, zmieniały się wymagania ministerialne względem tego typu inwestycji i była konieczność zmian projektowych.neurologia5

Oddział neurologiczny powstał na parterze szpitala, naprzeciwko pracowni diagnostycznej, w miejscu, gdzie kiedyś była kuchnia. Na oddział o powierzchni 500 metrów kw. kierowani będą pacjenci z objawami uszkodzenia układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem chorób naczyniowych mózgu, w tym padaczki, zespołów bólowych, chorób zwyrodnieniowych oraz chorób naczyniowych z udarami. Jak zapewnia zarząd olkuskiej lecznicy, pacjenci z tego oddziału mają zapewniony całodobowy dostęp do badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Może tam być równocześnie hospitalizowanych 25 osób w czterech salach 4-osobowych, dwóch 2-osobowych i jednej 1-osobowej. Dodatkowo utworzono salę intensywnego nadzoru neurologicznego. Każda z nich wyposażona jest w łazienkę. – Pododdział Udarowy dysponuje klimatyzowaną, całodobowo nadzorowaną przez dwie pielęgniarki salą intensywnego nadzoru neurologicznego z 4 wielofunkcyjnymi łóżkami, wyposażonymi w kardiomonitor z pulsoksymetrem podłączonym do centrali monitorującej na stanowisku pielęgniarskim, dwustrzykawkową pompę infuzyjną, ssak próżniowy, respirator, aparat do defibrylacji oraz zestaw do intubacji. Nad każdym łóżkiem zamontowany jest panel z oświetleniem dziennym, nocnym oraz źródłem tlenu i powietrza, a także próżnią – poinformował zarząd szpitala. Do dyspozycji pacjentów i personelu są: pokój neurologopedy, sala rehabilitacyjna oraz pracownia dopplerowska. Badania EEG i EMG wykonywane będą przy Pracowni Diagnostyki Obrazowej, znajdującej się naprzeciwko oddziału.

Uruchomienie poddodziału udarowego daje większe szanse na szybką i bardziej skuteczną pomoc dla osób, które trafiają do olkuskiego szpitala z objawami udaru mózgu. W przypadku tego schorzenia liczy się każda minuta. Jak wyjaśniają olkuscy specjaliści, diagnostyka i podjęcie natychmiastowych działań nie tylko pozwala uratować życie pacjenta, ale również zapobiec jego niepełnosprawności. – Jeśli pacjent trafi do naszego szpitala tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów, szanse na ograniczenie powikłań są ogromne. Tak wyposażony oddział daje nam komfort pracy, a pacjentom poczucie bezpieczeństwa – uważa ordynator Tadeusz Pietkiewicz.

neurologiaSpółka planuje, aby w przyszłości w miejscu obecnie funkcjonującego Oddziału Neurologicznego powstał Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej z możliwością utworzenia w jego części Rehabilitacji Poudarowej. Chce też przenieść Działu Rehabilitacji, obecnie mieszczący się w piwnicach szpitala.
– Cieszę się, że możemy przekazać mieszkańcom Olkusza kolejny zmodernizowany oddział. Niewątpliwie ta inwestycja jest sukcesem, którego gratuluję personelowi tego szpitala, dziękując za zaangażowanie – powiedział Marcin Szulwiński, prezes zarządu Grupy Nowy Szpital. O ile nowa inwestycja jest pozytywnie komentowana przez personel, o tyle na plan dalszy nie schodzą problemy związane ze sprawami kadrowymi w Nowym Szpitalu.

– Bardzo się cieszę, że powstał nowy oddział i sprawy idą w dobrym kierunku, ale w szpitalu są ważne nie tylko pomieszczenia i sprzęt, ale także personel. Korzystając z okazji chciałam przypomnieć, że pielęgniarki i położne w tym szpitalu w dalszym ciągu czekają na poprawę warunków zatrudnienia. Z Olkusza odchodzą najlepsi specjaliści i pora coś z tym zrobić – ostudziła atmosferę Grażyna Gaj, przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położnych.

Oddział neurologiczny jest trzecim gruntownie wyremontowanym oddziałem od momentu przekształcenia szpitala. Wcześniej do użytku oddano oddział intensywnej opieki medycznej oraz oddział kardiologiczny. – Na tym na pewno nie koniec. W najbliższej przyszłości będziemy chcieli podjąć dalsze inwestycje. W tej chwili dla nas najważniejsza jest budowa lądowiska – mówi Jadwiga Pięta, członek zarządu olkuskiego szpitala.

Nowy oddział może obejrzeć każdy mieszkaniec w trakcie „Dnia otwartego” – w sobotę 12. kwietnia w godzinach od 10:00 do 14:00.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
niecierpliwy
niecierpliwy
8 lat temu

Oddział neurologiczny jest trzecim gruntownie wyremontowanym oddziałem od momentu przekształcenia szpitala. Wcześniej do użytku oddano oddział intensywnej opieki medycznej oraz oddział kardiologiczny.

Oddział opieki intensywnej oddano do użytku w 2009 r. czyli przed przekształceniem. Remont Oddziału Kardiologicznego kosztował ok. 150 tyś zł. a Grupa Nowy Szpital ze Szczecina miała zainwestować w olkuski szpital w ciągu 5 lat 20 mln zł własnych środków. Tak mówili radny – zwolennicy prywatyzacji . W TYM ROKU MIJA JUŻ 5 LAT OD PRZEKSZTAŁCENIA SZPITALA, GDZIE SĄ TE OBIECANE INWESTYCJE?

małooptymistyczny
małooptymistyczny
8 lat temu

[quote name=”Emilia Kotnis-Górka”]Szanowny Panie,
przekazana mi informacja dotycząca tej kwestii brzmi dosłownie: „W koszt remontu oraz wyposażenia nowego oddziału Spółka zainwestowała ze środków własnych
2 420 952,73 zł”.[/quote]

Być może ,że coś pani redaktor się pomyliło . Taką kwotę według relacji P. Chwasta spółka w tym roku wyprowadzi z olkuskiego szpitala na doradztwo prawne.

pavv
pavv
8 lat temu

Dzień otwarty w szpitalu. Czekam na dzień otwarty w kostnicy i zakładzie pogrzebowym. Będzie można zobaczyć jak się upiększa zwłoki i przymierzyć się do trumny.

emilia
emilia
8 lat temu

Szanowny Panie,
przekazana mi informacja dotycząca tej kwestii brzmi dosłownie: „W koszt remontu oraz wyposażenia nowego oddziału Spółka zainwestowała ze środków własnych
2 420 952,73 zł”.

wreszcie
wreszcie
8 lat temu

cyt.” Koszt remontu i wyposażenia oddziału, wynoszący 2,4 mln zł, pokryła spółka ze środków własnych.”

Pani redaktor koszt remontu i wyposażenia spółka pokryła z kontraktu z NFZ. Grupa Nowy Szpital nie dołożyła ani złotówki.
Wg informacji przedstawionej przez pana Tadeusza Chwasta członka rady nadzorczej, reprezentującego powiat, na sesji rady powiatu zarządzanie szpitalem po prywatyzacji kosztuje 200 tys zł miesięcznie, dzierżawa 90 tyś. zł , co w skali roku daje kwotę 3,5 mln zł. Gdyby szpital nadal był publicznym co roku można by przeznaczyć na inwestycje i remonty taką kwotę, czyli co roku modernizować w takim standardzie kolejny oddział.