osp

Strażacy ochotnicy z gminy Wolbrom zyskają nowy specjalistyczny sprzęt, który nie tylko wspomoże prowadzenie akcji ratowniczych, ale także zapewni większe bezpieczeństwo ratownikom. Zakup nowego wyposażenia  i 40 kompletnych mundurów bojowych był możliwy dzięki środkom z budżetu gminy oraz dotacjom z dwóch programów wojewódzkich.

 

Gmina Wolbrom na doposażenie jednostek OSP ze swojego terenu pozyskała 73 tysiące złotych dotacji z dwóch konkursów wojewódzkich: „Bezpieczna Małopolska 2016” oraz „Bezpieczny Strażak 2016”. Środki te zostały przeznaczone na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz odzieży ochronnej do działań bojowych. Dzięki środkom z konkursu „Bezpieczna Małopolska” możliwy był zakup trzech kompletnych systemów selektywnego alarmowania dla jednostek w Chrząstowicach, Jeżówce i Łobzowie, oraz zakup 7 kompletów odzieży ochronnej do działań bojowych (ubranie, obuwie, hełm, kominiarka, rękawice) dla OSP Jeżówka i OSP Chrząstowice. Kolejne wsparcie w wysokości 49 500 zł wolbromscy strażacy uzyskali z tegorocznej edycji konkursu „Bezpieczny Strażak”, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Realizacja projektu, którego całkowity koszt wynosi ok. 120 000 złotych, przyczyniła się do zakupu 33 kolejnych kompletów odzieży ochronnej do działań bojowych dla jednostek OSP w: Budzyniu, Dłużcu, Porębie Dzierżnej, Sulisławicach i Wierzchowisku – po trzy komplety, oraz dla jednostek OSP: w Chełmie, Domaniewicach, Jeżówce, Kąpiel Wielkich, Lgoty Wielkiej, Łobzowa, Miechówki, Strzegowej i Wolbromia, gdzie trafią po dwa komplety odzieży. 

Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu radni jednomyślnie wyrazili zgodę na ufundowanie ze środków budżetowych specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla ochotników z trzech jednostek: Sulisławic, Wierzchowiska i Zarzecza. Strażacy z Sulisławic, dzięki dotacji w wysokości 17 500 zł będą mogli zakupić zestaw hydrauliczny niezbędny do udzielania pomocy zawłaszcza podczas wypadków drogowych. Ochotnicy z Wierzchowiska uzupełnią wyposażenie jednostki o motopompę szlamową, na którą gmina przyznała dotację w wysokości 4 500 zł oraz drabinę ratowniczą (pomoc finansowana gminy wyniesie 3 tys. zł).

Największe wsparcie uzyskała jednostka OSP z Zarzecza. Oprócz dotacji na zakup defibrylatora zewnętrznego AED strażacy doczekają się nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wodnopianowego. Wóz ma spełniać wszystkie wymogi stawiane tego typu pojazdom. W uzasadnieniu do uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie z budżetu dotacji celowej w wysokości 550 tys. zł na zakup tego specjalistycznego samochodu burmistrz poinformował, że „szacunkowy koszt zakupu ma nie przekroczyć kwoty 750 tys. zł., z czego na chwilę obecną OSP Zarzecze posiada dofinansowanie w łącznej wysokości 200 tys. zł z Komendy Głównej oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej”. Gmina Wolbrom ma zamiar zaciągnąć na ten zakup pożyczkę długoterminową w wysokości do 500 tys. zł w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu „Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska i likwidacją ich skutków”. Preferencyjna pożyczka ma być spłacana w latach 2017-2026. Program, z którego chce skorzystać gmina Wolbrom przewiduje, że pożyczka może być częściowo umorzona w wysokości do 30% po spłaceniu połowy zadłużenia i spełnieniu określonych warunków związanych z terminowymi spłatami rat i odsetek.

4
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
4 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Strażak SamTheonOSPAdan Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adan
Adan

Znowu kredyt 8) :-*

OSP
OSP

Na zdjęciu jest samochód oraz strażacy z OSP Jangrot w Gminie Trzyciąż podczas tegorocznych ćwiczeń gminnych. Mogła by się Pani redaktor trochę postarać i wstawić zdjęcie jakiejś jednostki z Gminy Wolbrom skoro jest mowa o jednostkach OSP z tej Gminy. Pozdrawiam.

Theon
Theon

Jeden Czort 😆

Strażak Sam
Strażak Sam

[quote name=”OSP”]Na zdjęciu jest samochód oraz strażacy z OSP Jangrot w Gminie Trzyciąż podczas tegorocznych ćwiczeń gminnych. Mogła by się Pani redaktor trochę postarać i wstawić zdjęcie jakiejś jednostki z Gminy Wolbrom skoro jest mowa o jednostkach OSP z tej Gminy. Pozdrawiam.[/quote]
Ci z Jangrota przystojniejsi!!!