tadeusz chwast

Po kilkumiesięcznym wakacie Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu ma nowego przewodniczącego. To nie koniec ważnych informacji dotyczących komunikacji. Niedługo okaże się, czy pasażerowie będą korzystać z nowoczesnych autobusów.

Przypomnijmy, że poprzednim szefem Związku był Łukasz Kmita, który zrezygnował z tego stanowiska w lutym tego roku, gdy został dyrektorem krakowskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Od tamtej pory zarząd ZKG działał w dwuosobowym składzie. Przez te kilka miesięcy sytuacja w Związku była dynamiczna. Gmina Olkusz zdecydowała nawet o wystąpieniu z ZKG, by po kilku tygodniach do niego powrócić. Włodarze czterech gmin, na terenie których organizowana jest komunikacja, doszli jednak do porozumienia. – Ostatnie miesiące były dla mnie czasem bardzo intensywnych działań w sferze transportu zbiorowego. Wymagały one trudnych i stanowczych decyzji, ale mam wielką nadzieję, że podjęte przeze mnie kroki będą miały swoje odzwierciedlenie w zadowoleniu mieszkańców – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

W wyniku wypracowanego kompromisu zmianie uległ statut, w którym znalazł się m. in. zapisy: o pokrywaniu kosztów administracyjnych Związku przez gminę Olkusz w 50 proc.,(pozostałą wysokość wpłat na rzecz Związku gminy pokrywać będą proporcjonalnie do ilości wozokilometrów wg nowych zasad), gwarantujące gminie występującej z ZKG zwrot wartości udziału w majątku Związku oraz o wskazywaniu kandydata na przewodniczącego zarządu przez olkuskiego burmistrza. Przedstawiony przez niego ostatnio kandydat, Tadeusz Chwast, został jednogłośnie wybrany przez Zgromadzenie Związku, czyli przedstawicieli Olkusza, Klucz, Bukowna i Bolesławia.

Tadeusz Chwast ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie na kierunku ekonomia w specjalizacji kierowanie firmą. Posiada Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Krajowym i Międzynarodowym Transporcie Drogowym Rzeczy oraz uprawnienia do zasiadania w Radach Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Jak informuje magistrat, Tadeusz Chwast przeze wiele lat był prezesem zarządu prywatnej spółki średniej wielkości, w której – w ramach prowadzonych działań restrukturyzacyjnych – rozszerzył ofertę usług o transport i spedycję. Był także członkiem zarządu Bazy Transportu Samochodowego Sp. z o. o. w Dąbrowie Górniczej. Pracę na nowym stanowisku rozpoczął 7 listopada. – Jestem świadomy oczekiwań pasażerów i wierzę, że przy pełnym poparciu wszystkich czterech członków Zgromadzenia, jakim zostałem obdarzony, wspólnie z całym Zarządem i pozostałymi pracownikami, założone cele zrealizujemy – mówi Tadeusz Chwast, przewodniczący ZKG „KM”.
Niebawem na naszych łamach przedstawimy plany nowego szefa ZKG. 

Wybór przewodniczącego to niejedyna ważna informacja dotyczącą Związku. Cztery gminy stoją przed szansą pozyskania 19 mln złotych dotacji na zakup nowoczesnych autobusów, tablic elektronicznych oraz dystrybutorów biletów. Wniosek został opracowany przez gminę Olkusz, gdy ta nosiła się jeszcze z zamiarem organizowania samodzielnej komunikacji. Gdy sytuacja uległa zmianie, włodarz Olkusza zaproponował, aby projekt był realizowany przez ZKG. Oznacza to, że jeśli uda się zakupić autobusy, będą one jeździć na terenie wszystkich czterech gmin. Samorządy będę musiały pokryć 15-procentowy wkład własny.

Projekt o całkowitej wartości 23 mln złotych został wstępnie zaakceptowany na Forum Subregionu Małopolski Zachodniej. – Jestem przekonany, że jest to dla naszych gmin niepowtarzalna szansa, aby podnieść jakość komunikacji miejskiej, jednocześnie poprawić stan naszego środowiska. Nowe autobusy pozwolą, by bezpieczniej i bardziej komfortowo nasza młodzież dojeżdżała do szkół, a mieszkańcy do pracy i do wielu instytucji publicznych – ocenia burmistrz Roman Piaśnik, dodając, że to ogromna szansa na milowy krok do przodu, zarówno pod względem ochrony środowiska, jak też jakości świadczonych przez ZKG „KM” usług.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Minibus
Minibus
6 lat temu

To mieszkańcy będą teraz traktowani jak rzeczy czytaj bagaż? Nowy przewodniczący posiada przecież Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Krajowym i Międzynarodowym Transporcie Drogowym Rzeczy a powinien posiadać Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym Osób. Wniosek: człowiek ustawiony tak jak konkurs ustawiony tylko czyj człowiek? – niedługo się wyjaśni. I trzeba sprawdzić jaką opcję polityczną posiada ten „króliczek”. Źle mu z oczu patrzy i tak jakby miał lekkiego zeza. A jaki ma zegarek? – niech go wpisze w deklaracje podatkową, żeby nie było afery zegarkowej w Olkuszu.

Mark40
Mark40
6 lat temu

Rozmawiają wiewiórki po mieście, że za niecały rok wyleci.

Banan
Banan
6 lat temu

Zobaczymy jak będzie rządził zkg mam nadzieje ze wyeliminuje autobusy z linii M które wołają o pomstę do nieba oraz wiele innych aut które są w nagannym stanie technicznym

PKS Olkusz
PKS Olkusz
6 lat temu

Coś mi się zdaje, że ZKGKM niedługo zlikwiduje połowę kursów… Zobaczymy co na to Roman…

Meteoryt
Meteoryt
6 lat temu

Już nie przesadzaj. Za Kmity coś w Związku drgnęło. jakiś porządek się pojawił. Ciekawe ile wyniesie budżet ZKGKM na rok 2017? Olkusz powinien po reformach Romana zapłacić jakieś pół miliona mniej czyli 2,5 mln.

Czerwony autobus
Czerwony autobus
6 lat temu

Nie było przewodniczącego i autobusy jeździły. Nikt chyba nie widział różnicy jak był Glen, Kmita czy bezkrolewie. W związku z tym, po co przepłacać i po co przewodniczący. No chyba, że chcemy kolejnego misia z lewicy ustawić na stanowisko. Pardon za moją niepoprawnosc polityczną.

A swoją droga: organizowany był konkurs w przypadku, gdyby gmina Olkusz tworzyła sama komunikację pokazuje, że burmistrz się bawi ludźmi i nie traktuje ich poważnie. Ludzie się starają i wysyłają swoje aplikacje a tu nagle na stanowisko powołuje się osobe z kapelusza. Dlaczego nie korzystano z kandydatów z konkursu pierwszego? Bo wtedy Roman nie miał swojego kandydata? Typowy „konkurs” organizowany przez umig Olkusz. Tak samo jak pseudo konsultacje w przypadku logo: przecież można zgłaszać swoje kandydatury… a propozycja gminy już wisi na fb na stronie umig. Jak zwykle uczciwość i przejrzystość.

Młody
Młody
6 lat temu

„Kręce, kręce, w której ręce?

Najpierw dyrektor posła ze zwycięskiej opcji w wyborach samorządowych, później kupiony radny, następnie szumny konkurs i 8 poważnych kandydatów niepoważnie potraktowanych no i nagle Chwast z kapelusza …

Jan bez ziemi
Jan bez ziemi
6 lat temu

Czy to prawda, że pan burmistrz Olkusza chciał 1000 zł. podwyżki dla nowego przewodniczącego?
Jeśli tak to jest to niebywały skandal… jeszcze nic nie zrobił a już kasa.

sikorka
sikorka
6 lat temu

To jednak nie Łydzia? Przecież był najlepszy.