izrael 2lo 1

Już po raz trzeci na przestrzeni pięciu ostatnich lat, II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu gościło u siebie młodzież z Izraela. Wizyta rówieśników z Bliskiego Wschodu to kolejny element projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

W 2011 roku II LO przystąpiło do międzynarodowego projektu organizowanego m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji. W jego ramach, w ostatni wtorek po raz trzeci Olkusz odwiedziła młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły w Izraelu, konkretnie z miasta Modin.

Podczas tygodniowego pobytu w naszym kraju, młodzi Izraelczycy zwiedzą najważniejsze miasta związane historycznie z narodem żydowskim, a jeden dzień mają spędzić w polskiej szkole. Tegoroczna, blisko stuosobowa delegacja z Modin, olkuskie liceum odwiedziła w drodze z Krakowa do Oświęcimia. Wspólnie spędzony czas był okazją do integracji oraz do poznania lokalnej kultury. Uczniowie i nauczyciele postawili na dobrą zabawę poprzez taniec. 

izrael 2lo 3

Zanim jednak na sali gimnastycznej rozpoczęła się międzynarodowa zabawa, dla gości przygotowano lekcję historii w języku angielskim, podczas której młodzież z Bliskiego Wchodu dowiedziała się więcej o Olkuszu i historii swojego narodu na naszych ziemiach. Tym razem Izraelczycy nie zwiedzili Srebrnego Miasta, choć do tej pory każda ich wizyta zwieńczona była spacerem połączonym z odwiedzinami m.in. żydowskiego cmentarza.

Na rewizytę polskiej strony w Modin nie ma jednak co liczyć. Koszty związane z organizacją podróży do Izraela są ogromne. W naszym kraju tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na tak daleką wyprawę.

izrael 2lo 2

– W tym przypadku jesteśmy tylko gospodarzami. Podejmujemy naszych rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły, czerpiąc z ich doświadczeń na naszym terenie. Każde takie spotkanie wnosi wiele świeżości i łamie pewne stereotypy, które wynikają raczej z niewiedzy, aniżeli uprzedzeń. Dzisiaj udowodniliśmy, że jesteśmy tacy sami, dzielą nas tylko kilometry – zaznacza Magdalena Kosno, odpowiedzialna za realizację w szkole programu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

Zobacz jak bawiła się w Olkuszu młodzież z Izraela! Zapraszamy do naszej fotorelacji z II LO!

{joomplu:64438}{joomplu:64475}{joomplu:64409}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Misia
Misia
7 lat temu

[quote name=”rażące komentarze”]Dobrze, że Olkusz odwiedziła młodzież izraelska, tylko te mało poważne komentarze pod tym tekstem są dla mnie rażące.[/quote]
Co? Ci przeszkadza w tych prawdziwych 100% komentarzach.Może jesteś z tego samego gniazda pochodzenia eskimoskiego.

rażące komentarze
rażące komentarze
7 lat temu

Dobrze, że Olkusz odwiedziła młodzież izraelska, tylko te mało poważne komentarze pod tym tekstem są dla mnie rażące.

...
...
7 lat temu

[quote name=”pavv”]Duzi panowie z Mossadu zawsze towarzyszą takim wycieczką. Ciekawe czy to co mają pod odzieniem jest legalnie wwiezione do Polski czy też odbierają z ambasady Izraela.[/quote]
Pod odzieniem mają przyrodzenia prawdopodobnie obrzezane. Prawdopodobnie nie pobierają ich z ambasady. Cały czas noszą je przy sobie. 😉

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”Valdez76″]A z ochroną przyjechali do tego antysemickiego kraju czy bez? Tak z ciekawości pytam.[/quote]

Duzi panowie z Mossadu zawsze towarzyszą takim wycieczką. Ciekawe czy to co mają pod odzieniem jest legalnie wwiezione do Polski czy też odbierają z ambasady Izraela.

xyz
xyz
7 lat temu

[quote name=”Valdez76″]A z ochroną przyjechali do tego antysemickiego kraju czy bez? Tak z ciekawości pytam.[/quote]
Zawsze mają swoją extra ochronę M……. co nie podlega nikomu tylko dla nich.

Valdez76
Valdez76
7 lat temu

[quote name=”wqw”]A czemu nie można napisać po prostu młodzi Żydzi? Przeciez to nie obraza. Pytanie teraz czy ci młodzi Żyy… ekhm Izraelici mieli podobny program jak ten w którym są karmieni propagandą że to m.in. Polacy mordowali Żydów i pomagali Niemcom?

Znany jest program takich wycieczek i jaką propagandą karmieni są młodzi ludzie… .[/quote]
Nie każdy Izraelczyk jest Żydem!Są Arabowie,Karaimowie,Chrześcijanie i inni.Żydem można być nie będąc Izraelczykiem.Tak samo Izraelczykiem nie będąc Żydem.Możesz być obywatelem Polski a nie-Polakiem.Tak samo możesz być Polakiem,ale niekoniecznie obywatelem Polski!

Młody
Młody
7 lat temu

„Amerykańscy Żydzi chcą od Polski zwrotu 230 mld zł.

Grupa 46 kongresmenów wywiera naciski na amerykański Departament Stanu, aby ponownie zajął się restytucją mienia żydowskiego w Polsce.
Na niebagatelną sumę składają się rekompensaty, jakie Polska miałaby zapłacić za majątek należący przed II wojną światową. Oznacza to, że de facto państwo polskie odpowiadałoby za zagrabienie majątku Żydów przez Niemców, a następnie przejęcie go przez komunistów.
70 lat po holokauście i 25 lat po upadku żelaznej kurtyny istotny odsetek nieruchomości niegdyś należących do Żydów, skonfiskowanych przez nazistów i ich kolaborantów podczas holokaustu, nie został zwrócony prawowitym właścicielom lub ich spadkobiercom.”

Valdez76
Valdez76
7 lat temu

A z ochroną przyjechali do tego antysemickiego kraju czy bez? Tak z ciekawości pytam.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

O tak, żydzi mają wiele empatii do Polski i do Polaków a najwięcej do polskich pieniędzy 😛

Adolf
Adolf
7 lat temu

[quote name=”Adolf”][quote name=”anka”]Świetna inicjatywa zbliżająca młodzież polską i izraelską oraz budująca prawdziwą przyjaźń obydwóch narodów.[/quote]
Tak przyjazń extra zawsze na Izraelczyków możesz liczyć.Dziadek mi opowiadał jaka była przyjazń w OLKUSZU.[/quote]
MÓWISZ O TEJ NAUCE POLAKÓW W CZASIE WOJNY CO NIEMCY POKAZALI POLAKOM W OLKUSZU JAK SĄ DLA NICH PRZYJAZNI IZRAELCZYCY(ŻYDZI).

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Polin ist sehr gut 😛

wqw
wqw
7 lat temu

A czemu nie można napisać po prostu młodzi Żydzi? Przeciez to nie obraza. Pytanie teraz czy ci młodzi Żyy… ekhm Izraelici mieli podobny program jak ten w którym są karmieni propagandą że to m.in. Polacy mordowali Żydów i pomagali Niemcom?

Znany jest program takich wycieczek i jaką propagandą karmieni są młodzi ludzie… .

pavv
pavv
7 lat temu

„Na rewizytę polskiej strony w Modin nie ma jednak co liczyć.”. W Izraelu wycieczki do Polski (i nie tylko) są sponsorowane przez tamtejsze Państwo, gdyż umożliwia to poznanie terenów na które kiedyś zamierzają wrócić. Niestety ten plan trochę się oddalił, bowiem niektóre kraje europejskie zostały opanowane przez ciapatych, a to jest grzech dla izraelczyków.

Adolf
Adolf
7 lat temu

[quote name=”anka”]Świetna inicjatywa zbliżająca młodzież polską i izraelską oraz budująca prawdziwą przyjaźń obydwóch narodów.[/quote]
Tak przyjazń extra zawsze na Izraelczyków możesz liczyć.Dziadek mi opowiadał jaka była przyjazń w OLKUSZU.

anka
anka
7 lat temu

Świetna inicjatywa zbliżająca młodzież polską i izraelską oraz budująca prawdziwą przyjaźń obydwóch narodów.