Już w ubiegłym roku burmistrz Wolbromia zapowiedział działania ograniczające wydatki oświatowe w Gminie Wolbrom. Zmiany mają być prowadzone w sposób jak najbardziej minimalizujący koszty społeczne. Jedną z nich będzie planowane od nowego roku szkolnego połączenie Szkoły Podstawowej nr 1 z Przedszkolem Publicznym nr 1 w zespół szkolno-przedszkolny. Uchwałę w tej sprawie radni przyjmą na styczniowej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu. Decyzja o połączeniu placówek wynika przede wszystkim z wprowadzanych właśnie w życie zmodyfikowanych przepisów oświatowych. Nowy rząd co prawda wycofuje się z wcześniejszych decyzji poprzedników, dotyczących rozpoczynania edukacji szkolnej przez sześciolatki, ale nie rezygnuje z gwarancji zapewnienia miejsc w przedszkolu 3 i 4-latkom. W tym układzie w przyszłym roku szkolnym Gmina Wolbrom mogłaby znaleźć się w sytuacji, kiedy w Przedszkolu Publicznym nr 1, przewidzianym na 150 miejsc, chętnych do korzystania z edukacji przedszkolnej może być 240 dzieci. Już teraz problem nadwyżki przedszkolaków rozwiązywany jest w PP1 poprzez prowadzenie zajęć dla jednej, 25 –osobowej grupy w tzw. zespole popołudniowym, co nie bardzo podoba się rodzicom i organowi prowadzącemu. Rozwiązaniem ma być wykorzystanie potencjału budynku największej wolbromskiej podstawówki, czyli SP1 przy ul. Mariackiej, w której kontynuuje edukację większość dzieci z PP 1 mieszczącego się przy pobliskiej ul. Piłsudskiego.
Bardzo podobnie dwa lata wcześniej ten sam problem rozwiązano po drugiej stronie miasta. Sprawę załatwiło powołanie zespołu szkolno-przedszkolnego, powstałego przez połączenie PP2 przy ul. Młyńskiej i ZS Pod Lasem. Wolne miejsca dla maluchów (3- i 4-latków) w budynku przedszkola przy ul. Młyńskiej utworzono poprzez przeniesienie starszych dzieci do budynku szkoły przy ul. Pod Lasem i utworzenie tam oddziału przedszkolnego dla 6- i 5- latków. Ponieważ Szkoła Podstawowa nr 1, będąca laureatem projektu „Mam 6 lat”, jest świetnie przygotowana do przyjęcia małych dzieci już od jakiegoś czasu, w tym przypadku nie będzie konieczności specjalnych kosztownych przeróbek, które były konieczne w przypadku ZS Pod Lasem. Szkoła przy Mariackiej nie tylko posiada odpowiednie węzły sanitarne i inne pomieszczenia wymagane dla młodszych uczniów i przedszkolaków, ale także wyposażona jest w piękny plac zabaw i inne udogodnienia.
Idea połączenia placówek w jeden organizm administracyjny jest zgodna z przyjętymi przez burmistrza Adama Zielnika zasadami ograniczania kosztów. – Plany racjonalizacji wydatków na oświatę przedstawiłem dyrektorom i radnym podczas ubiegłorocznych spotkań w sprawie opracowywanych wtedy zasad planowania arkuszy organizacyjnych, a co za tym idzie wydatków osobowych w placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wolbrom. Wspominałem wtedy o projekcie połączenia w jeden zespół trzech jednostek: PP1, SP1 i G4. Gdy pojawił się rządowy pomysł ewentualnej likwidacji gimnazjów, zdecydowaliśmy, że wycofamy się z włączenia do planowanej przez nas reorganizacji Gimnazjum nr 4 – wyjaśnia burmistrz i uspokaja:
– Dla dzieci, ich rodziców, a także pracowników obu placówek – zarówno nauczycieli, jak i obsługi, w zasadzie nic się nie zmieni. Dostrzegalną nowością będzie to, że nowy zespół szkolno-przedszkolny będzie miał jednego wspólnego dyrektora i jednego zastępcę, a na obydwu budynkach oprócz dotychczasowych, zawisną dodatkowe tabliczki. Dotychczasowe: SP nr 1 i PP nr 1 nadal będą funkcjonować jako odrębne placówki oświatowe, ale w ramach jednego zespołu szkolno – przedszkolnego. Planowane korzyści dla Gminy, oprócz pozyskania dodatkowych miejsc w przedszkolu dla młodszych dzieci, to oszczędności rzędu 100 tys. zł rocznie, wynikające ze zmniejszenia liczby etatów związanego z obniżeniem obowiązkowego tygodniowego wymiaru godzin zajęć oraz dodatku funkcyjnego osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych.
Ostateczną decyzję o powołaniu nowego zespołu szkolno-przedszkolnego podejmą radni na sesji już w styczniu. W dalszej kolejności prowadzone będą działania reorganizacyjne, aby w łagodny i płynny sposób nowy rok szkolny rozpocząć już w zmienionej strukturze. – Konieczne będzie przeprowadzenie konkursu na dyrektora nowej jednostki, który będzie odpowiedzialny za wychowawcze i ekonomiczne funkcjonowanie placówki oraz administrowanie mieniem. Utworzenie zespołu umożliwi zatrudnienie nauczycieli nie w szkole, czy w przedszkolu, ale w zespole. Wpłynie to na wydajność ich pracy oraz bardziej racjonalne dysponowanie zasobami ludzkimi oraz godzinami, wynikającymi z planu nauczania. Wszyscy nauczyciele i personel pomocniczy zachowają swoje stanowiska pracy na dotychczasowych zasadach – tłumaczy Adam Zielnik, dodając, że dodatkową korzyścią będzie również realizacja zadań pozaszkolnych jednostek wchodzących w skład zespołu, np. w zakresie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli.
– Projektowana organizacja nie wpłynie w żadnym stopniu negatywnie na proces nauczania, wychowania i opieki, natomiast ułatwi organizację pracy, związaną m.in. z wprowadzeniem w życie zmian dotyczących obowiązku szkolnego oraz przebiegu procesu rekrutacji, a co za tym idzie polepszy organizację kontaktów i współpracy z rodzicami. Wszystkie dzieci będą się kształcić dalej na tych samych zasadach, w tych samych klasach, z tymi samymi wychowawcami – podkreśla burmistrz Wolbromia.