Artykuł partnera

Zmiana pracy wiąże się zazwyczaj z wychodzeniem ze swojej strefy komfortu. Czasem jest jednak konieczna ze względu na złe warunki finansowe czy toksyczną atmosferę w dotychczasowym miejscu zatrudnienia. Jeżeli będziemy mieć na względzie kilka istotnych kwestii, zmiana pracy na inną wcale nie musi być aż tak stresująca. Warto zatem dowiedzieć się, o czym należy pamiętać.

Nie rzucaj dotychczasowej pracy z dnia na dzień

Niektóre osoby długo dojrzewają do decyzji o zmianie pracy, podczas gdy inne robią to pod wpływem impulsu. Niestety, nagłe porzucenie pracy, nawet tej, która z jakichś względów nas uwiera, może nie wyjść nam na dobre. Może się bowiem okazać, że zostaniemy bez środków do życia, zanim uda nam się znaleźć jakieś zatrudnienie. Nietrudno zgadnąć, że negatywnie odbije się to na naszej kondycji psychofizycznej. Zdecydowanie lepiej będzie wstrzymać się ze zmianą pracy do czasu, gdy pozytywnie przejdziemy proces rekrutacyjny w innym miejscu. Dzięki temu, nasze bezpieczeństwo finansowe pozostanie niezachwiane. 

Dopracuj swoje CV

To, czy znajdziemy nową, satysfakcjonującą nas pracę, nie zależy wbrew pozorom wyłącznie od naszych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Okazuje się bowiem, że ogromne znaczenie ma to, jak wygląda nasze CV. Przed rozesłaniem go do potencjalnych pracodawców, warto mu się przyjrzeć. Być może powinniśmy je odświeżyć bądź wprowadzić jakieś zmiany. Jeżeli poszukujemy pracy w branży finansowej, umieszczanie w CV adnotacji o tym, że byliśmy zatrudnieni przy zbiorze owoców, jest zbędne. Jeśli zaś szukamy pracy jako kelner, informacja o tym, że pracowaliśmy w księgowości w banku również nie będzie dobrym pomysłem. Jeżeli mamy problem ze sporządzeniem profesjonalnego CV, skorzystajmy z usług kogoś, kto zawodowo zajmuje się tworzeniem wzbudzających zainteresowanie CV. Pamiętajmy także o tym, że nawet najlepiej przygotowany dokument nie wywoła oczekiwanego efektu, jeśli nie posiadamy umiejętności wymaganych na stanowisku, na które aplikujemy. Na szczęście, nad wieloma umiejętnościami, takimi jak chociażby znajomość języka obcego możemy skutecznie popracować. 

Przygotuj się do potencjalnych rozmów kwalifikacyjnych

Zanim udamy się na jakąkolwiek rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie powinniśmy się do niej przygotować. Można poćwiczyć swoje umiejętności miękkie, na przykład poprzez rozmowę z kimś bliskim. Niech udaje rekrutera, podczas gdy my będziemy wyczerpująco odpowiadać na jego pytania. Przygotujmy się także na to, że w niektórych firmach możemy zostać poproszeni o rozmowę w języku angielskim. Wielu osobom stres skutecznie utrudnia udział w spotkaniach rekrutacyjnych. Niestety, jeżeli jesteśmy zdenerwowani, gorzej się prezentujemy. Warto zatem nauczyć się kilku skutecznych technik relaksacyjnych, które wykorzystamy przed planowaną rozmową. 

Szukaj pracy w odpowiedniej lokalizacji

Jeżeli praca nie ma być męcząca, miejsce jej wykonywania musi znajdować się w odpowiadającej nam lokalizacji. Warto zatem poszukiwać potencjalnych ofert w firmach, które znajdują się niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Jeśli zamieszkujemy województwo małopolskie lub okolice, interesujących ofert dobrze byłoby poszukiwać między innymi na stronie: https://www.aplikuj.pl/praca/olkusz. Warto odpowiedzieć na kilka ogłoszeń wzbudzających nasze zainteresowanie. Nie możemy mieć bowiem stuprocentowej pewności co do tego, że każdy z rekruterów zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.