dni-bukowno1

Dni Bukowna 2015 już za nami. Był to czas dobrej zabawy i społecznej integracji. Co prawda pogoda nie była najlepsza, ale i tak nie ma na co narzekać. Dopisała frekwencja, dopisali także artyści. Sobotni wieczór upłynął pod znakiem występów Jacka Silskiego, Kabaretu Smile i zespołu Blue Cafe, natomiast w niedzielę bukowieńskiej publiczności zaprezentował się Don Vasyl ze swoimi europejskimi gwiazdami muzyki cygańskiej.

Tegoroczne obchody miejskiego święta rozpoczęła czwartkowa, uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której uczczono jubileusz 25-lecia idei samorządności w naszym kraju. Na sesję zaproszono wszystkich radnych poprzednich kadencji – także tych powiatowych, burmistrzów, ich zastępców oraz inne osoby, mające istotny wpływ na kształt samorządu Bukowna na przestrzeni ćwierćwiecza w wolnej Polsce. Wręczono również pamiątkowe medale „25 lecia Samorządności” i statuetki „Serce dla Bukowna”. Sesję zakończył koncert solistów miejscowego MOK-u.

Po oficjalnych uroczystościach nadszedł czas na zabawę. Zaczęły przedszkolaki, które w sobotę przed południem na orliku rozegrały mecz piłkarski o prymat  Miejskiego Przedszkola w Bukownie. Połączone siły Misiów i Słoneczek 2:1 pokonały Żabki. Następnie dzieci przeniosły się na scenę, gdzie prezentowały swoje umiejętności. Po nich swoje talenty prezentowali tancerze ze Szkoły Tańca Marengo. Ciekawy pokaz przygotowali młodzi wojownicy ju-jitsu, trenujący na co dzień w barwach UKS Samuraj Bukowno. Młodzieżowy blok artystyczny, podczas którego wystąpili m.in. uczniowie ZS nr 1 i 2, a także podopieczni sekcji MOK, zamknęły występy duetów Hailstone i Soung of Soul. Później przyszedł czas na koncert polskiego Julio Iglesiasia – Jacka Silskiego oraz dobrą dawkę śmiechu, jaką wywołał swoim występem Kabaret Smile. Był też support przed gwiazdą wieczoru, a więc formacją Blue Cafe. Chwilę przed występem Dominiki Gawędy, Pawła Ruraka-Sokala i pozostałych muzyków tworzących zespół, wystąpiły dziewczyny z Follow the Cat.

dni bukowno2

W swoim wieczornym koncercie Blue Cafe zagrało kilka rozpoznawalnych kawałków, wśród nich „Zapamiętaj”, „Czas nie będzie czekał” czy „To Ty”. Występ niedawnego triumfatora SuperJedynki na festiwalu w Opolu, zakończył podwójny bis, bo jak podkreślała wokalista Dominika Gawęda, z taką publicznością jak ta w Bukownie trudno się rozstać. Niedługo przed północą niebo nad Bukownem rozświetliły sztuczne ognie, a atrakcyjny dzień zakończyła zabawa taneczna z zespołem Akces, która trwała do późnych godzin nocnych.

Drugi dzień bukowieńskiego święta rozpoczęli młodzi artyści z MOK-u i Studia Efendi Clue. Po nich, na starcie zlokalizowanym na bieżni stadionu, zameldowali się biegacze biorący udział w XIII Ogólnopolskim Biegu Ulicznym o Puchar Burmistrza Miasta Bukowno. Do mety usytuowanej tuż pod sceną dotarło dokładnie 434 zawodników. Najlepszy okazał się ukraiński duet Vasil Koval i Natalija Batrak, a każdy z biegaczy miał do pokonania trasę liczącą 10 kilometrów.

Kiedy opadły sportowe emocje, na scenie pojawił się Jerzy Sojka ze swoimi muzykami z Orkiestry Rozrywkowej Sojka Band, a później tancerze ze ST Marengo, którzy zachwycili zarówno tańcem jak i estradowymi strojami. 

dni bukowno4

A jeśli już o strojach mowa, to prawdziwe szaleństwo kolorów zawładnęło sceną podczas ostatniego punktu tegorocznych Dni Bukowna. Don Vasyl i jego przyjaciele z całej Europy potrafią zrobić show, okraszone cygańskimi zwyczajami i tradycjami. Muzyka, taniec i śpiew to nieodzowne elementy cygańskiej kultury, którą wykonawcy zarażają swoich fanów na całym świecie. Nawet jeśli ktoś nie przepada za takim gatunkiem, to pewne jest, Don Vasyl i jego kompani rozruszają nawet najtwardszą publiczność. To właśnie tańcem i muzyką Bukowno zakończyło swoje tegoroczne miejskie święto, jednocześnie już teraz zapraszając na kolejny rok.

W trakcie Dni Bukowna nie mogło zabraknąć akcji o charakterze charytatywnym. Hasłem tegorocznej zbiórki publicznej na pomoc w leczeniu i rehabilitacji chorych dzieci z Bukowna był cytat św. Jana Pawła II „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. Tradycyjną akcją zbiórki publicznej bukowieńska społeczność wspiera swoich małych mieszkańców, którzy sami nie są w stanie poradzić sobie z trapiącymi ich chorobami.

Organizatorzy dziękują wszystkim Partnerom, bez których Dni Bukowna byłyby o wiele uboższe. Podziękowania kierują także w stronę instytucji i osób, które włączyły się w organizację święta miasta.

dni bukowno3

A jak imprezę ocieniają jej uczestnicy? – Dwa dni naprawdę dobrej zabawy. Uwielbiam Blue Cafe i miło, że mogłam ten zespół zobaczyć i usłyszeć w moim mieście – mówi Karolina, mieszkanka Bukowna. – Naprawdę fajna impreza, wesołe miasteczko, smaczne jedzenie, tylko trochę chłodno jak na połowę czerwca. Zespoły też się spisały, choć osobiście olkuskiego występu braci Golców, chyba długo nikt nie przebije – dodaje Marek z Olkusza, który na weekend do Bukowna wybrał się całą swoją rodziną. – Oczywiście za rok też będziemy! – zapewnia.

Wzorem ubiegłych lat, będziemy także i My z naszym aparatem i kamerą.

{joomplu:53458}{joomplu:53420}{joomplu:53392}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jessica
Jessica
9 lat temu

Blue Cafe dało czadu! To był fantastyczny występ, dziekuję za ogromną dawkę pozytywnej energii 🙂

mieszkaniec
mieszkaniec
9 lat temu

Panie Cockiewicz słabo Pan wybrał te zespoły i dlatego pogoda była byle jaka ,płakało niebo 🙁