Olkusz

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, zorganizowane przez Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu, rozpoczęły się przemarszem, który wyruszył spod szkoły w kierunku Pomnika Ofiar Komunizmu na rogu ulic Kościuszki i Augustiańskiej: w pochodzie szła dyrekcja i nauczyciele szkoły, poczet sztandarowy oraz reprezentacja uczniów. W obchodach uczestniczyli ponadto Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk, Adam Giera oraz delegacja biura poselskiego Jacka Osucha.

Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Po odczytaniu apelu przez uczniów ZS1, przemówienie wygłosił kolejno wojewoda Łukasz Kmita, przypominając jakie konsekwencje dla wszystkich walczących o wolność przyniosło wprowadzenie stanu wojennego. Następnie, Adam Giera podziękował za organizację tego wydarzenia oraz przypomniał, że wtedy, gdy walczono o wolność, walczono o to samo, o co teraz w Ukrainie. Dlatego też, mimo różnej przeszłości naszych narodów, powinniśmy teraz pomagać naszym sąsiadom ze Wschodu. Na koniec, wszyscy złożyli również pod pomnikiem okolicznościowe wieńce.

Po zakończeniu uroczystości, uczniowie olkuskiego „Mechanika” udali się z kolei pod Bazylikę Rzymskokatolicką pw. św. Andrzeja Apostoła, gdzie, pod trzema krzyżami, poświęcony został sztandar ZGH Bolesław. Tam rozpoczęła się także krótka lekcja historii, po której uczniowie odegrali scenkę górników odgrażających się w przerwie od pracy ówczesnemu generałowi.

Ostatnim przystankiem terenowej lekcji historii była natomiast tablica upamiętniająca miejsce pierwszej siedziby Solidarności przy ulicy Mickiewicza w Olkuszu. Tam przypomniana została postać Lecha Wałęsy i Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz odegrana została kolejna scenka: tym razem uczniowie przebrani za działaczy Solidarności “wymyślali” słynne 21 postulatów.

Na zakończenie, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu podziękowała uczniom i nauczycielom za zorganizowanie tak ważnej uroczystości oraz wszystkim obecnym za uczestnictwo w obchodach rocznicy.

Mikołaj0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze