herbert2018

W 2018 roku przypada 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Aby uczcić pamięć o wielkim pisarzu i Polaku uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Rok 2018 ogłoszony został Rokiem Zbigniewa Herberta  – poety, który swymi wierszami walczył o miejsce człowieka przedstawiając nadrzędną wartość jednostki jako podmiotu, a nie przedmiotu działania historii.

Jak czytamy w uchwale: [Zbigniew Herbert] „zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń” .

 

Aby upowszechnić wiedzę o „Niezłomnym Księciu Poetów” Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu prowadzi zajęcia literacko-edukacyjne dla uczniów klas VI i VII ze szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów, których celem jest nie tylko przybliżenie sylwetki  znakomitego dramatopisarza, eseisty i poety, ale również poszerzenie zakresu wiedzy dotyczącej polskiej literatury współczesnej.
Jako pierwsi w spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu.\

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
piotrekm
piotrekm
6 lat temu

[quote name=”Pytam”]Za miesiąc minie prawie czternaście lat jak nasz ziomal Adam Kieres,taternik zginął na Spitsbergenie.Gdzie są ulice,pomniki?[/quote]
Jaki ma związek podana tu informacja o takim wydarzeniu – o zorganizowanych w bibliotece zajęciach literacko-edukacyjnych dla uczniów, mających upowszechnić wiedzę o tym wybitnym poecie – z tym pytaniem? Z pytaniem odnośnie „ziomala Adama Kieresa”: „Gdzie są ulice, pomniki?” -?
Zwróciłem uwagę na ten wpis dlatego, że Adam Kieres był naszym kolegą. Ale też dlatego, że i wiersze Herberta – nie napiszę, że „bardzo lubię”, ale przynajmniej nie są mi one obce.
Zatem najlepiej będzie, gdy odpowiem pytaniem – pytaniem będącym akurat właśnie fragmentem wiersza Herberta [’Wróżenie’]:
„wróżbę stawiamy Kogo pytasz”…
I jeszcze trzeba dodać: po co pan pyta/pytasz? I jaki ma związek potrzeba upamiętnienia Herberta – z, jak się domyślam, postulowaną tu potrzebą upamiętnienia Adama Kieresa -?
Więc?

Jednak, zanim doczekam się ewentualnej odpowiedzi, na koniec dodam więc jeszcze jeden cytat z Herberta. Bo może ona właśnie jest dobrym podsumowaniem tego wpisu:

Myśli chodzą po głowie
mówi wyrażenie potoczne
wyrażenie potoczne
przecenia ruch myśli

[Może ja przeceniłem? Hmm…]

Pytam
Pytam
6 lat temu

Za miesiąc minie prawie czternaście lat jak nasz ziomal Adam Kieres,taternik zginął na Spitsbergenie.Gdzie są ulice,pomniki?