Na długi wakacyjny wypoczynek po szkolnych zmaganiach z całą pewnością zasłużył olkuszanin Konrad Kulig, któremu specjalistyczna wiedza pozwoliła niedawno znaleźć się w gronie najlepszych w Polsce. Uczeń Gimnazjum nr 3 w Olkuszu znalazł się w gronie finalistów z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie „Losy żołnierza polskiego w latach 1768 – 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”.

W zmaganiach biorą udział uczniowie, których zainteresowania historią wykraczają daleko poza program nauki tego przedmiotu w szkole. Pasji i wiedzy można mu pozazdrościć, bo pytania należą do niezwykle trudnych i szczegółowych. 

Tuż przed wakacjami w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyły się centralne eliminacje tego konkursu historycznego. Wśród 32 finalistów ze szkół gimnazjalnych z całej Polski znalazł się uczeń z naszego miasta Konrad Kulig, który zajął 9 miejsce. Konrad w dwóch konkurencjach: broń i barwa oraz eksponat muzealny uzyskał maksymalną ilość punktów.

Finaliści przez dwa dni zmagali się z zadaniami w bardzo różnorakich konkurencjach związanych z losami polskiego żołnierza. Uczestnicy finałów musieli wykazać się znajomością nie tylko losów poszczególnych jednostek wojskowych, ich dowódców czy uzbrojenia, lecz także znajomością broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego. – Konkurs wymagał od uczestników bardzo szczegółowej, wręcz fachowej wiedzy z zakresu wojskowości – mówi Dorota Harężlak, opiekunka Konrada i nauczycielka historii w Gimnazjum nr 3 w Olkuszu. – Było to, więc spotkanie prawdziwych pasjonatów polskiego oręża. Poziom konkursu najlepiej oddaje stwierdzenie jednego z członków jury, który zauważył, że wiedza biorących udział w finale przewyższa niejednokrotnie wiedzę jego studentów – podsumowuje.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
blebleble Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
blebleble
blebleble

szachista miszcz! 😀